Współczesne tempo życia nierzadko skłania do długiej aktywności i ograniczania godzin przeznaczonych na sen, co może przekładać się na poważne problemy zdrowotne. Okazuje się jednak, że i nadmiernie długi odpoczynek jest groźny i to nawet bardziej niż krótszy sen.
Temperatura przekraczająca w nocy 20 stopni Celsjusza skutecznie utrudnia sen. Oto, co możesz zrobić, by osłabić oddziaływanie upału na twój nocny wypoczynek.
Codzienne drobne wybory i pewne stałe nawyki przekładają się na nasz wygląd i szybkość procesu starzenia się. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by osłabić pojawianie się oznak upływu czasu.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ogromne znaczenie dla zdrowia ma to na czym śpimy. Stary materac czy niewygodna wersalka z pewnością nie zapewnią komfortowego snu, a mogą jedynie wywoływać poważne problemy zdrowotne. Jeśli ten problem dotyczy ciebie, sprawdź jak mu zaradzić bez konieczności kupowania nowego łóżka.
“W końcu się wyśpię!” - to zdanie najczęściej pada, kiedy rozpoczynamy urlop. Każdy wyobraża sobie, że bez obowiązku wyjścia do biura codziennie obudzi się wypoczęty i wyspany. Jak się okazuje, to czy jesteśmy wypoczęci, nie zależy tylko od tego, ile godzin śpimy. Lekarze mówią, że dorosły człowiek potrzebuje osiem godzin snu. Jeśli codziennie idziemy spać i wstajemy o tej samej porze, nawet mniej godzin snu pozwoli nam być wyspanym. Od czego więc zależy jakość naszego snu? Co nam najbardziej szkodzi?
Według ekspertów, powinniśmy spać średnio 8,5 godziny na dobę. To dłużej niż dotychczasowe rekomendacje. Okazuje się, że otrzymujemy tak dużo informacji w ciągu dnia i niełatwo zasypiamy, dlatego potrzebujemy dłuższego odpoczynku.
Od czasu do czasu każdy z nas o czymś zapomina, a u niektórych zapominalstwo jest wręcz nagminne. Co więcej, upływ lat nie pomaga zachować pełnych możliwości pamięci. Badania pokazują jednak, że dieta i inne elementy stylu życia pomagają poprawić pamięć w dojrzałym i starszym wieku - oto kilka wskazówek, jak bez sztucznych wspomagaczy wzamcniać pamięć.
Sądzisz, że zapominalstwo staje się dla ciebie coraz większym problemem? Wprowadź kilka prostych zmian, a dostrzeżesz poprawę pamięci - wystarczy parę modyfikacji w stylu życia, by móc liczyć na lepszą umiejętność zapamietywania.
Skóra to graniczny obszar między nami a otaczającym światem. Nic dziwnego, że to właśnie ona jest wystawiona na wiele szkodliwych czynników. Niestety, sami także przyczyniamy się do jej ciężkiego losu, czasem nawet nie wiedząc jak wiele z codziennych czynności zwyczajnie jej szkodzi. Oto lista 21 czynników szkodliwych dla skóry.
Długi weekend może sprzyjać wylegiwaniu się, ale nie warto zbyt długo posypiać nawet w wolne dni. Dłuższy sen nie jest wówczas dobry dla serca.
Chcociaż powszechny dostęp do Internetu ułatwia nam zdobywanie wiedzy, pewne nieuzasadnione naukowo przekonania dla wielu ciągle pozostają w mocy. Inne opinie z kolei zyskują nagle ogromny rozgłos jako obalające dotychczasowe poglądy, tymczasem ich realna zasadność jest nikła. Przejrzyj listę pięciu popularnych mitów.
Trzeba się wysypiać, by uniknąć choroby Alzheimera. Niedobory snu mają związek z rozwojem demencji.
Od wieków sny traktowano jako źródło wskazówek co do kierunku, w jakim powinniśmy podążać, czy tego, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Naukowcy badający treści naszych marzeń sennych nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o ich sens, wiadomo jednak, że wśród rozmaitych snów, są takie, które powtarzają się szczególnie często i mogą odzwierciedlać określone stany emocjonalne.
Kłopoty z zasypianiem i bezsenność to obecnie powszechny problem. Wszystko dlatego, że w ostatnich dziesięcioleciach diametralnie zmieniliśmy styl życia i nasze organizmy nie potrafią się przystosować do nowych, niesprzyjających odpoczynkowi warunków. Sprobuj wprowadzić tych kilka zmian, a osłabną twoje problemy ze snem.
Zazwyczaj potrzebujemy 7 do 8 godzin snu i jeśli nie możemy tyle odpocząć, nie tylko czujemy się zmęczeni, ale i zagrażamy swojemu zdrowiu. W Światowy Dzień Snu eksperci przypominają, że wartość dobrego odpoczynku jest nie do zastąpienia. W poszukiwaniu metod na ułatwianie zasypiania, uczeni sprawdzili skuteczność medytacji heartfullness.