Sięgając pamięcią do wcześniejszych wydarzeń nie można liczyć na to, że zostaną przywołane w niezmienionym kształcie. Umysł nieco modyfikuje wspomnienia.
Kwiaty w naszych domach służą głównie do ozdoby, ale określony efekt estetyczny można połączyć z użytecznością. Oto rośliny, które eksperci szczególnie polecają uprawiać w sypialni.
Ludzie, którzy nie sypiają o tych samych porach i poświecają na odpoczynek różne ilości godzin, mają wyższe ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, w tym udaru, zastoinowej niewydolności serca oraz choroby wieńcowej serca.
Rezygnacja z kolacji nie pomaga ograniczyć wzrostu cukru we krwi – dowodzą japońscy badacze z Uniwersytetu Okayama.
To, jak głęboko śpisz, może mieć wpływ na zdolność mózgu do pozbywania szkodliwych substancji.
Metabolizm zmienia się zarówno w związku z poziomem aktywności fizycznej, jak i upływem czasu. Ma to znaczenie dla naszych wysiłków zachowania odpowiedniej sylwetki, bo spowolniona przemiana materii oznacza problemy z wagą.
Co dzieje się w twoich ustach, kiedy śpisz? Strach nawet pomyśleć! Ale nie pozwól, aby myśl o szalejących w jamie ustnej bakteriach zakłóciła dobry sen. Jest wiele sposobów, by zachować zęby w zdrowiu, nawet gdy śpisz.
Uczenie się języka obcego to nie tylko szansa na awans czy lepszą pracę, ale świetny sposób na rozwój intelektualny i zachowanie odpowiedniego poziomu zdolności poznawczych. Z nowych badań wynika, że podczas snu można przyswoić nowy język.
Dobry sen jest potrzebny, by nie „szwankowała" nam pamięć.
Zapotrzebowanie na sen różni się u różnych ludzi, jednak jego znaczące ograniczenie nie sprzyja zdrowiu. Jeśli sypiasz poniżej 6 godzin na dobę, narażasz na szwank zdrowie swojego serca.
To prawda, dobry sen doskonale wpływa na urodę. Ale jeśli śpisz na brzuchu lub na boku – uważaj! Może się okazać, że przez 6-8 godzin nocnego odpoczynku zapracowujesz na… zmarszczki!
Seniorzy, którzy chodzą spać późną porą i wstają także o nie najwcześniejszych godzinach, wykazują wyższe ryzyko chorób serca i cukrzycy niż ludzie wcześnie zasypiający.
W okresie zimowym istnieje zwiększone ryzyko występowania alergenów w naszej sypialni niż latem. Brak regularnej wymiany pościeli, oprócz obniżenia komfortu snu, może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia. Jak zadbać o czystość pościeli zimą?
Nadwaga i otyłość rozwija się, gdy dopływ energii do organizmu przekracza jej wydatki, czyli gdy zjadamy więcej, niż tego wymaga nasz poziom aktywności. Jednak dieta i aktywność fizyczna to nie wszystko - dodatkowym czynnikiem może być niedobór snu, który prowadzi do rozregulowania apetytu i nadmiernego objadania się. Okazuje się, że już nawet jedna nieprzespana noc ma związek z przybieraniem na wadze.
Każdy kto ma w domu „chrapacza” ma świadomość, jak irytujące mogą to być dźwięki dla jego bliskich. Zanim jednak obarczymy chrapiącego o nieustanne uprzykrzanie nam życia, powinniśmy namówić go na wizytę u lekarza, zwłaszcza gdy cierpi na chroniczne zmęczenie, kłopoty z koncentracją i poranne bóle głowy. W takiej sytuacji chrapanie może być sygnałem poważniejszych problemów ze zdrowiem.