Wśród zdrowych ludzi, którzy nawykowo śpią co najmniej 6,5 godziny, późne zasypianie wiąże się z wyższym spożyciem fast foodu i mniejszą ilością warzyw w diecie oraz niższym poziomem aktywności fizycznej. Szczególnie dotyczy to mężczyzn.
Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley odkryto, że jedną z form obrony przed chorobą Alzheimera - na którego obecnie nie ma skutecznego leczenia - jest głęboki, regenerujący sen.
Wspomnienia percepcyjne związane z pozytywnymi emocjami są wzmacniane podczas snu, zwłaszcza w fazie non-REM. Ustalenia mogą pomóc w zrozumieniu mechanizmów leżących u podstaw takich schorzeń jak uzależnienia.
Osoby, które odznaczały się najzdrowszymi wzorcami snu, miały o 42 proc. niższe ryzyko niewydolności serca, niezależnie od innych czynników ryzyka w porównaniu z ludźmi o kiepskich wzorcach snu.
Relacja między kiepskim snem a problemami ze zdrowiem psychicznym może być związana z deficytami w obszarach mózgu, które utrzymują niechciane myśli poza świadomością, mówią psychologowie z University of East Anglia (UEA).
Osoby wykonujące pracę w pozycji siedzącej (a szacuje się, że stanowią oni 80 proc. wszystkich pracujących obecnie ludzi) są znacznie bardziej narażone na objawy bezsenności.
Czy brak snu może powodować otyłość? Okazuje się, że niewystarczająca ilość odpoczynku ma związek z nadmierną wagą.
Być może słyszałeś/aś, że sen jest czymś w rodzaju magicznej pigułki dla ciała. Przy odpowiedniej ilości, czasie i jakości nocny odpoczynek może zdziałać cuda: wzmocnić układ odpornościowy, poprawić poziom cukru we krwi, a nawet zmniejszyć ryzyko zawałów serca i udarów. Teraz sprawdzono, jakie sen ma oddziaływanie na organizm kobiet i mężczyzn, szczególnie jeśli chodzi o prace serca.
Czy kiedykolwiek czułeś się ospały/a i niespokojny/a po długim locie lub nocnej zmianie? Na University of Surrey i University of Aberdeen ustalono, że zaburzenia naszego zegara biologicznego, takie jak te doświadczane podczas jet lagu, wpływają na nasz metabolizm - ale w mniejszym stopniu niż senność i główny „zegar" w mózgu.
Zawał serca może wywołać chęć dłuższego snu, dając sercu czas na wyleczenie się i zmniejszenie stanu zapalnego - a dzieje się tak, ponieważ serce wysyła specjalne sygnały do mózgu wydłużające odpoczynek.
Doświadczanie traumy w dzieciństwie może mieć wpływ na to, jak wiele bólu dana osoba odczuwa w wieku dorosłym, według badaczy z Penn State.
Powszechnie wiadomo, że osoby o najbardziej wymagającej pracy częściej mają największe problemy ze snem. Teraz na University of South Florida odkryto, że związek między wymaganiami w pracy a dobrym nocnym odpoczynkiem jest bardziej skomplikowany.
Osoby, które przeszły udar, mogą częściej spać zbyt długo lub zbyt krótko w porównaniu z ludźmi, którzy nie mają za sobą udaru.
Zaledwie 10 minut codziennej praktyki uważności może poprawić samopoczucie, złagodzić depresję i lęk oraz pomóc ludziom być bardziej zmotywowanymi do poprawy swojego stylu życia - w tym do zdrowszych nawyków ćwiczeniowych, żywieniowych i snu.
Lek o nazwie elinzanetant znacząco zmniejsza częstotliwość i nasilenie uderzeń gorąca związanych z menopauzą, jednocześnie poprawiając jakość życia kobiet.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem