Częsta ejakulacja może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka raka prostaty, więc eksperci w ramach profilaktyki polecają uprawianie seksu...
Dla kobiet po pięćdziesiątce funkcje seksualne i satysfakcja w największym stopniu mogą zależeć od poziomu pożądania i pobudzenia, nie zaś od fizjologicznych zmian w organizmie.
Dlaczego nie mam ochoty na seks? – z tym pytaniem do seksuologów zwraca się coraz więcej Polek. Nie można udzielić jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Kobiece libido, czyli moc napędowa życia erotycznego, jest szczególnie skomplikowaną siecią połączonych ze sobą różnorodnych czynników. O kwestiach związanych z pojęciem libido mówi seksuolog, dr n. med. Andrzej Depko.
Coraz więcej Polek decyduje się na plastykę warg sromowych. Konieczność czy fanaberia? O metodach i przyczynach poprawiania wyglądu miejsc intymnych opowiada dr Urszula Brumer, lekarz medycyny estetycznej.
Mężczyźni, którzy są bardziej aktywni fizycznie, cechują się lepszymi funkcjami seksualnymi.
Zespół chirurgów z Uniwersytetu Stellenbosch i Szpitala w Tygerberg (przedmieścia Kapsztadu) przeprowadził pierwszą na świecie udaną transplantację penisa.
Z ankiet wynika, że seks uprawia więcej osób starszych niż się powszechnie sądzi, ale wciąż zbyt wiele rezygnuje z miłości fizycznej, a szkoda, bo może ona pełnić ważne funkcje profilaktyczne. Przykładowo, chroni prostatę.
Seks nie jest tylko domeną młodości, jak to próbują lansować media - apetyt na miłosne igraszki wcale nie wypala się po przekroczeniu pewnej granicy wieku, np. wraz z ukończeniem 50. roku życia. Wręcz przeciwnie – lata doświadczeń i pewne sprzyjające okoliczności sprawiają, że z seksu w średnim i dojrzałym wieku można czerpać więcej przyjemności, bez obawy o „skutki uboczne”.
Ponad połowa mężczyzn (54 proc.) i prawie jedna trzecia kobiet (31 proc.) w wieku powyżej 70 lat jest nadal aktywnych seksualnie, wynika z brytyjskich badań.
Prawdą jest, że menopauza wiąże się z dużymi zmianami hormonalnymi i może skutkować różnymi dolegliwościami, w tym zmniejszoną ochotą na seks. Okazuje się jednak, że klimakterium to zaledwie jeden z czynników spadku libido, inne obejmują jakość związku i emocjonalne samopoczucie.
Mimo upływu lat życia, mężczyźni zachowują wysokie zainteresowanie seksem i są aktywni dłużej niż kobiety. Takie wnioski płyną z badań uczonych z Uniwersytetu w Chicago.
Z tegorocznej analizy badania „Seksualność Polaków 2011” przeprowadzonej przez Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmę wynika, że chociaż poglądy polityczne dzielą Polaków, to jednak w wielu kwestiach związanych z seksualnością preferencje rodaków są do siebie zbliżone. Dla zwolenników Platformy Obywatelskiej, a następnie Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Prawa i Sprawiedliwości seks jest równie ważnym elementem życia.
Zazwyczaj ludzi nie trzeba namawiać do seksu, ale jeśli z wiekiem libido u niektórych nieco słabnie, powinni pamiętać, że miłość fizyczna ma różnoraki wpływ na organizm, w tym zdrowotny.
Oczywiste, że wraz z wiekiem zmienia się sposób funkcjonowania organizmu, w tym określonym przemianom podlega życie seksualne. Wokół tego tematu jednak narosło tak wiele mitów, że warto wrócić do pewnych podstawowych pytań i uzyskać jasne odpowiedzi.
Seks, jak narkotyki , może wywołać te same mechanizmy uzależnienia. Reakcja na bodźce seksualne, takie jak pornografia, może być podobna do tej odnotowywanej u narkomana na widok środków odurzających.