Polacy są przyzwyczajeni do krzyża w przestrzeni publicznej i na ogół nie uważają, że jego obecność w budynkach publicznych może komukolwiek przeszkadzać - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa badanych jest zdania, że krzyż powinien wisieć w sali obrad Sejmu.
Betlejemskie Światło Pokoju - symbol nadziei, miłości i pojednania dotarło do Pałacu Prezydenckiego. Płomień z Betlejem przekazali w środę Parze Prezydenckiej harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego.
Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu VII kadencji na funkcję Marszałka została wybrana Ewa Kopacz. Głosowało na nią 300 posłów. Jej kontrkandydat Marek Kuchciński otrzymał 150 głosów. Ewa Kopacz jest pierwszą w historii Polski kobietą, która objęła to stanowisko.
Platforma Obywatelska ma 207 posłów zaś Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 157 mandatów. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła dziś oficjalne wyniki wyborów.
Zwracam się do wszystkich: Pójdźmy na wybory! Każdy głos będzie głosem oddanym na Polskę - apelował prezydent Bronisław Komorowski w telewizyjnym orędziu, wygłoszonym w piątek przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. - Nasze głosy pewnie podzielą się na różne listy, ale w poniedziałek spotkamy się w jednej, wspólnej Polsce - podkreślił.
Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował o wzięcie udziału w głosowaniu w wyborach parlamentarnych 9 października. W Belwederze została zainaugurowana "Akcja: Głosuj" i zaprezentowany spot w którym do udziału w wyborach zachęcają Jurek Owsiak, Monika Brodka i Maciej Stuhr.
Wybory parlamentarne odbędą się 9 października i będą jednodniowe - ogłosił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski. Prezydent zaznaczył, że zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego nie było możliwe zarządzenie wyborów dwudniowych, choć sam jest zwolennikiem dwudniowego głosowania.
Powstał Parlamentarny Zespół ds. Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Przewodniczącym Zespołu został Poseł Michał Szczerba. Zespól zamierza działać na rzecz rozwoju Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce, budować ich pozytywny wizerunek jako ważnych centrów kształcenia ustawicznego oraz aktywności obywatelskiej.
Wczoraj Sejm przyjął senacką poprawkę dotyczącą obniżenia o 50 % subwencji dla partii politycznych wraz z początkiem nowego roku. Głosowanie wzbudziło wiele emocji, jednak poprawka zwyciężyła dzięki kilku głosom przewagi.
Posłowie rozpoczęli pracę nad rządowym pakietem ustaw zdrowotnych przewidującym m.in. fakultatywne przekształcenia szpitali. Zawarte w pakiecie rozwiązania według projektodawców mają spowodować poprawę zarządzania i kondycji finansowej polskich szpitali, informatyczny skok w dokumentacji medycznej, krótsze kolejki do lekarzy, szybszą drogę dochodzenia roszczeń za błędy lekarskie, uporządkowanie kwestii sprzedaży leków przez Internet , rozdzielenie kompetencji w zakresie rejestracji i refundacji leków, zwiększenie liczby lekarzy w szpitalach i przychodniach oraz zrównanie cen leków refundowanych w aptekach.
Pogorszyła się społeczna ocena działalności parlamentu. Zmalał odsetek ankietowanych dobrze oceniających pracę posłów, a zwiększył się odsetek tych, którzy mają o niej negatywne zdanie - wynika z badania CBOS. Nieznacznie gorsze są również notowania izby wyższej. Wprawdzie oceny pozytywne są równie częste jak przed miesiącem, jednak przybyło krytycznych opinii o funkcjonowaniu Senatu.
Nasi parlamentarzyści wrócili do pracy w gmachu, który w czasie wakacyjnej przerwy wreszcie został przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pilnych spraw do załatwienia w dziedzinie opieki zdrowotnej jest w Sejmie sporo.
Projekt ustawy dopuszczający alternatywne wobec spalania metody utylizacji szpitalnych odpadów, czyli autoklawowanie i sterylizację, został przyjęty przez rząd w marcu tego roku. Trafił już do parlamentu.
Poseł PiS Jacek Osuch skierował do Ministerstwa Infrastruktury interpelację, w której zaproponował wprowadzenie w pociągach dalekobieżnych wagonów przeznaczonych tylko dla seniorów.
Firma GoodBrand & Company Polska zaprezentowała wyniki badania Kapitału Społecznego Marek. Marką narodową o najwyższej wartości społecznej w Polsce okazał się Kościół katolicki, który osiągnął wynik ponad dwukrotnie wyższy niż kolejne marki: Kraków, Wrocław, Polska i Gdańsk. Znacznie słabiej wypadły inne duże polskie miasta: Poznań i Warszawa oraz Katowice, które wypadły najsłabiej wśród miast.