Sytuacja osoób starszych w Polsce będzie monitorowana przez administracje publiczną. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o osobach starszych. Nowy akt prawny określa zakres monitorowania i przedstawiania informacji o sytuacji osób starszych, podmioty uczestniczące w realizacji tego zadania oraz źródła jego finansowania.
Sejm ostatecznie przyjął nowelizację Prawa bankowego, znoszącą instytucję bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE). W myśl ustawy, banki i SKOK-i będą miały obowiązek dostosować się do nowych wymogów w terminie 30 dni od wejścia w życie nowelizacji. Ustawa ma 14-dniowe vacatio legis. Nowelizacja trafiła już do podpisu przez Prezydenta.
Dzisiaj w Sejmie RP odbyło się inauguracyjne posiedzenie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. W posiedzeniu uczestniczyli reprezentanci środowisk polskich seniorów w tym Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz przedstawicieli gminnych rad seniorów.
Bankowy tytuł egzekucyjny zlikwidowany – zdecydował Sejm, uchwalając nowelizację Prawa bankowego oraz niektórych innych ustaw. Zniesienie BTE ma poprawić sytuację klientów banków. Nowelizacja dostosowuje przepisy do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przyznanie bankom uprawnienia do wystawiania bankowych tytułów egzekucyjnych było niezgodne z konstytucyjną zasadą równego traktowania.
Sejm zdecydował, że 2 października będzie Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Podjętą przez aklamację uchwałą posłowie oddali hołd mieszkańcom stolicy. Sejm podkreślił, że to dzięki ofiarnej i pełnej determinacji postawie mieszkańców miasta Powstanie Warszawskie trwało aż 63 dni.
Sejm pracuje nad projektem nowelizacji Prawa o stowarzyszeniach, złożonym jeszcze przez Bronisława Komorowskiego. Nowelizacja zakłada uproszczenie procedur związanych z tworzeniem stowarzyszeń. M.in. z 15 do 7 zmniejszy się liczba osób niezbędnych do założenia stowarzyszenia. Ponadto stowarzyszenie byłoby rejestrowane po stwierdzeniu przez sąd rejestrowy, że statut jest zgodny z prawem.
Od wczoraj ukaranie posła mandatem za wykroczenie drogowe jest już możliwe bez procedury pozbawiania go przez Sejm immunitetu. Wczoraj weszła w życie nowelizacja prawa, pozwalająca m.in. posłom oraz senatorom na przyjęcie madatu. Jesli parlamentarzysta nie przyjmie mandatu, wówczas będzie obowiązywała dotychczasowa procedura pozbawiania immunitetu.
Poprawę stanu zdrowia publicznego dzięki m.in. usprawnieniu wczesnej wykrywalności chorób ma umożliwić przyjęta przez Sejm ustawa o zdrowiu publicznym. Ma ona m.in. zmniejszyć skalę występowania głównych przyczyn zachorowań i poprawić wczesną wykrywalność. Wśród najważniejszych zagrożeń wymieniane są choroby cywilizacyjne: schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory, uzależnienia, choroby układu oddechowego, cukrzycę i choroby psychiczne.
Rząd co roku będzie przedstawiał parlamentowi informację o sytuacji osób starszych. To główne zadanie przyjętej przez Sejm ustawy o osobach starszych. Nowe przepisy zobowiązują rząd do systematycznego monitorowania sytuacji osób starszych w Polsce oraz przedstawiania Sejmowi i Senatowi informacji w tej sprawie do 31 października każdego roku.
Od 22 sierpnia przez kolejne soboty w zielonych ogrodach sejmowych można będzie obejrzeć przedwojenne przeboje filmowe. Plenerowe seanse będą rozpoczynały się o godzinie 21.00 na zacisznym trawniku niedaleko skarpy wiślanej. Kinomani będą mogli skorzystać z wygodnych leżaków i spokojnej wakacyjnej atmosfery.
Parlamentarzyści, GIODO, prezes IPN, rzecznik praw dziecka, sędziowie oraz prokuratorzy będą mogli być ukarani mandatami za wykroczenia drogowe - Sejm zmienił szereg ustaw, umożliwiając osobom objętym dotychczas immunitetem przyjecie mandatów.
Wprowadzenie korzystniejszego sposobu obliczania wysokości przyszłej emerytury, który nie będzie zniechęcał seniorów do podejmowania dalszej aktywności zawodowej przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowelizacja trafiła już do Senatu.
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu świadectwa życia, misji i osiągnięć profesor Haliny Szwarc oraz wyjątkowej roli Uniwersytetów Trzeciego Wieku we współczesnej Polsce i ich znaczeniu dla edukacji i aktywności społecznej osób starszych, oddaje hołd profesor Halinie Szwarc" – czytamy w przyjętej dziś uchwale.
380 posłów głosowało za przyjęciem uchwały mającej na celu uczczenie Jana Pawła II w związku z jego kanonizacją. Przeciwko głosowało 34 posłów a 2 wstrzymało się od głosu. W Senacie uchwała przeszła bez głosów „przeciw”.
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Projekt zakładał uniemożliwienie dokonywania aborcji w przypadku ciężkiego uszkodzenia lub wad rozwojowych płodu.