Młodzież i seniorzy zwracają mniejszą uwagę na sygnały społeczne w interakcjach z ludźmi niż osoby z pozostałych grup społecznych.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii, samotność doświadczana przez mężczyzn w średnim wieku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. Eksperci uważają, że trzeba uwzględnić izolację i relacje społeczne w kompleksowej opiece zdrowotnej i profilaktyce chorób.
Osoby w wieku powyżej 85 lat są znacznie bardziej narażone na wykluczenie społeczne niż ludzie z grupy 65 - 84 lata.
Wzmacniająca mózg odporność psychiczna, w tym zdolność do przezwyciężenia uporczywej samotności, może zrównoważyć wcześniejszy uszczerbek i obniżyć ryzyko rozwoju demencji w późniejszym życiu. Ci, którzy pozbyli się osamotnienia, byli lepiej chronieni poznawczo niż ci, którzy nigdy nie czuli się samotni.
Jeśli wielokrotnie zanurzasz torebkę herbaty w kubku lub rozdzierasz ciastko z kremem, aby najpierw spróbować nadzienia, możesz radzić sobie z izolacją z powodu pandemii nieco łatwiej niż inni.
Samotność związana z lockdownem z powodu pandemii skutkuje nasilonymi objawami depresji u seniorów.
Przyjaciele to coś więcej niż zaufani powiernicy, mówią uczeni z Michigan State University, którzy w nowym badaniu sprawdzili kulturowe i zdrowotne korzyści wynikające z bliskich relacji międzyludzkich.
Osoby starsze, które posiadają większą liczbę członków rodziny lub mogą liczyć na towarzystwo bliskich, cechują się niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci.
Szeroko zakrojone badania pokazały, że najwyższy poziom samotności deklarują: młodzi ludzie, mężczyźni i osoby w społeczeństwach „indywidualistycznych".
W związku z pandemią możliwość przemieszczania się została mocno ograniczona i właściwie niewiele jest otwartych miejsc. Mimo to warto nieco dłużej przebywać na zewnątrz. To skutecznie poprawia nastrój w tym trudnym czasie.
Na pytanie o to, co jest najwyższym priorytetem, większość ludzi odpowiada: troska o członków rodziny.
Osoby, które uczęszczają na nabożeństwa przynajmniej raz w tygodniu, są znacznie mniej narażone na „śmierci z rozpaczy", czyli utratę życia w związku z samobójstwem, przedawkowaniem narkotyków, czy zatruciem alkoholem.
Samotność jest odpowiedzialna za 18 proc. przypadków depresji wśród osób powyżej 50-go roku życia w Anglii.
Seniorzy, którzy uczestniczą w zajęciach grupowych, doświadczali mniej samotności i izolacji społecznej.
Nie jest tajemnicą, że samotność i izolacja społeczna destrukcyjnie wpływają na zdrowie psychiczne i fizyczne osób starszych. Teraz naukowcy z University of British Columbia ustalili, że izolacja społeczna wpływa na zdrowie mężczyzn i kobiet na różne sposoby, w przypadku pań w związku z osamotnieniem odnotowano wyższe ryzyko nadciśnienia.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem