Samotność jest głównym czynnikiem ryzyka problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia i choroba Alzheimera, a nawet przedwczesnej śmierci osób starszych. Jednakże, sposobem na pozbycie się poczucia alienacji może być medytacja.
Jak wnika z badań opublikowanych w Archives of Internal Medicine, poczucie osamotnienia jest związane z szybszym osłabieniem zdolności do samodzielnego funkcjonowania, a także wyższym ryzykiem śmierci.
Wydawanie pieniędzy „na luksusy" - bilety na drogie koncerty, egzotyczne wakacje, ubrania horrendalnie drogich marek - nie da zadowolenia i satysfakcji, jeśli czyni się to po to, by zaimponować innym.
Mówi się, że jeden to „samotna liczba", ale okazuje się także, że może być zabójcza. Z nowych badań wynika, że osoby mieszkające w pojedynkę mają wyższe ryzyko wcześniejszego zgonu z powodu choroby serca lub jakiejkolwiek innej przyczyny.
Z ankiety przeprowadzonej przez European Social Survey na zlecenie brytyjskiej organizacji charytatywnej WRVS wynika, że brytyjscy seniorzy są jedną z najbardziej samotnych grup osób starszych w Europie.
Kiedy siedemdziesięciolatek wyprzedza na parkowej ścieżce młodszego o kilka dekad biegacza, a liczba osób mających status dziadka lub babci i korzystających z Facebooka lawinowo rośnie, warto przeformułować powszechne sądy na temat dojrzałego i starszego wieku. Naukowcy uważają, że wiele przekonań co do zachowań mających cechować seniorski etap życia jest nieprawdziwych. Przykładowo, klasyczny „kryzys wieku średniego" zdarza się rzadko, a starsi ludzie wcale nie są skazani na smutną i samotną jesień życia.
Nowe badania opublikowane w magazynie BMC Public Health dowodzą, że ryzyko wystąpienia depresji jest prawie 80% wyższe dla osób mieszkających samotnie w porównaniu do osób żyjących w jakiejkolwiek grupy społecznej lub rodzinie.
Osoby pozostające w związku małżeńskim, które przeszły operację serca, mają ponad trzykrotnie większe szanse na przeżycie co najmniej kolejnych trzech miesięcy od zabiegu w porównaniu do ludzi samotnych.
Książki Soni Raduńskiej dla wielu osób, zwłaszcza dla kobiet, stanowią ważny przełom w poznawaniu, rozumieniu i kochaniu siebie. Po Białych zeszytach (2005) oraz Kartkach z białego zeszytu (2008) nadchodzi pora na SOLO, w którym autorka przełamuje tabu samotności.
Anthony Hopkins lubi spędzać samotne wieczory przed telewizorem. Aktor przyznał, że ma słabość do programów reality show, które najchętniej ogląda zupełnie sam.
W Polsce żyje ponad 6 milionów osób starszych. Niestety, wielu seniorów zmaga się z samotnością, spowodowaną przede wszystkim przez sytuacje losowe. Dla osób w jesieni życia samotność bywa ogromnym problemem nie tylko emocjonalnym ale dotyczącym wszystkich aspektów życia. Właśnie takim osobom pomaga Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich".
W latach szkolnych Anthony Hopkins cierpiał na samotność. Jako dziecko aktor stworzył w wyobraźni swój własny świat, bo w prawdziwym życiu w ogóle nie miał przyjaciół.
Świadomość śmierci, własnej ograniczoności i skończoności zostaje wyparta przez codzienność. Eschatologiczne rozmyślania zwykle nie towarzyszą codziennym sprawom. Kiedy jednak wiadomo, że życie dobiega końca i nie da się przed tym uchronić, spada na nas cały natłok spraw ważnych i trudnych. Łoże śmierci to miejsce podsumowań i ocen swoich osiągnięć, a jednocześnie żalu z powodu niezrealizowanych marzeń.
Jak co roku, organizacje zajmujące się pomocą osobom starszym apelują, by świętując Boże Narodzenie nie zapominać o sędziwych, schorowanych ludziach.
Mężczyźni, którzy stracili życiową partnerkę z powodu nowotworu i pozostają singlami w cztery do pięciu lat po owdowieniu, mają znacznie większe ryzyko na choroby psychiczne niż ci, którym udało się znaleźć nową towarzyszkę życia, wnika ze szwedzkich badań.