Nie poddajemy się stereotypom. Starsi potrafią docenić nowe technologie i chętnie z nich korzystają. Media społecznościowe są przez nich często odwiedzane.
Samotność jest destrukcyjna dla zdrowia, ale to nie oznacza, że trzeba mieć partnera, by dobrze funkcjonować. Ludzie, którzy utrzymują dobre relacje z rodziną czy przyjaciółmi, mają się nawet lepiej niż osoby pozostające w niesatysfakcjonujących związkach.
Wydaje nam się, że nostalgiczny nastrój wiąże się ze smutkiem, więc warto go unikać, ale okazuje się, że takie uczucie może być dobre dla umysłu i osłabia samotność.
Samotność stała się globalną „epidemią". Wraz ze starzeniem się populacji zwiększa się problem braku odpowiedniej opieki nad ludźmi starszymi i ich izolacji. Wielu jest zdania, że staruszka z nudów wyglądająca przez okno to charakterystyczny obrazek przedstawiający smutną rzeczywistość. Nie chcesz tak spędzać jesieni życia? Zacznij działać już teraz. Coś da się zrobić.
Samotność wiąże się nie tylko z problemami emocjonalnymi, przekłada się na gorszy stan zdrowia, m. in. zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i udaru mózgu.
Osoby samotne są znacznie bardziej narażone na udar i choroby serca.
Jest kilka „złotych zasad" dobrego (czyli zdrowego i szczęśliwego) starzenia się. Bez względu na szerokość geograficzną i osobiste doświadczenia pozostają w mocy. Zastosuj je, a zyskasz duże szanse na pełnię życia pomimo upływu czasu i tak wielu zachodzących zmian.
W wielu polskich domach mieszkają psy i koty, które stają się ważnymi „członkami rodziny". Wielu seniorów, i tych samotnych, i tych pozostających w związku, także posiada czworonoga. Oto kilka faktów i mitów dotyczących wzajemnego wpływu zwierząt i osób starszych.
Samotność jest coraz większym problemem dla osób starszych, a ma fatalne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania wykazały, może być bardziej szkodliwa niż palenie 15 papierosów dziennie. Zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 30 procent, a ryzyko wystąpienia demencji o 64 procent. Warto za wczasu chronić się przed samotnością. Potrzeba do tego wypracowania określonych nawyków, sposobów spędzania czasu.
Uczeni z Uniwersytetu Harvarda przez 75 lat prowadzili badania dotyczące tego, co decyduje o poczuciu szczęścia. Teraz w ramach TED talk Robert Waldinger, współautor badania, przedstawił ciekawe wyniki tych analiz.
Historia polskiego Dnia Babci (21 stycznia) i Dnia Dziadka (22 stycznia) nie jest zbyt długa. Pomysł uhonorowania babć narodził się w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka powstał nieco później. Jednakże oba święta bardzo szybko stały się ważnymi dniami w rodzinnym kalendarzu Polaków.
Warto zadbać o szerokie grono znajomych i przyjaciół. Im szybciej, tym lepiej. Okazuje się bowiem, że im więcej towarzystwa masz w młodszym wieku, tym lepszym zdrowiem cieszysz się w jesieni życia.
Samotność może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego osób starszych. Najbardziej narażone są kobiety, ponieważ to one najczęściej zostają na starość samotne. Dane GUS pokazują, że już w wieku 65-69 lat ponad 58% kobiet to wdowy. Naukowcy radzą, by unikać samotności tak samo jak palenia papierosów czy otyłości.
Samotność może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 procent. Nowe badania odkrywają fizjologiczne podstawy tego zjawiska.
Długowieczność zależy przede wszystkim od genów, stylu życia i pewnie... łutu szczęścia. Jest też parę takich czynników, które - ku zaskoczeniu wielu - mogą wpływać na zwiększenie szans na dłuższe życie. Zobacz, o czym mowa.