Polscy emeryci nie mogą „poszaleć" po otrzymaniu świadczenia, ale z zakupów powinni robić rytuał. Okazuje się, że częste spacery do sklepów pomagają przedłużyć życie.
Jeśli masz chandrę i czujesz się samotny/a, zaserwuj sobie danie, które pamiętasz z dzieciństwa, coś co gotowała mama lub babcia. Natychmiast poprawi ci się nastrój.
Poczucie samotności może być zaraźliwe niczym grypa. I bardzo łatwo się rozprzestrzenia się
W Internecie można znaleźć niemal wszystko. To największa biblioteka, kanał informacyjny, miejsce spotkań, dostawca rozrywki, etc. Z tego powodu potrafimy spędzać przed ekranem komputera wiele godzin dziennie. Może to jednak prowadzić do uzależnienia - taki problem najczęściej dotyczy młodych ludzi, ale narażeni także są starsi.
Arystoteles pisał, że człowiek to „zoon politikon", czyli „zwierzę społeczne" i wydaje się, że adekwatnie oddał naszą sytuację, bo niewielu z nas chce żyć w samotności. Do pewnego stopnia chyba każdy niepokoi się możliwością odizolowania, czasem ta obawa jest jednak bardzo silna, wręcz chorobliwa - wówczas mówimy o monofobii.
Jeśli czujesz się samotny/a, twój układ krążenia może pracować w sposób zaburzony. Z pewnością dotyczy to osób w wieku powyżej 50 lat.
W wielu badaniach pokazano, że samotność często wiąże się ze słabym zdrowiem psychicznym i fizycznym. Teraz uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu Chicago odkryli, że na problem poczucia izolacji może mieć wpływ genetyczne dziedzictwo.
Peany na jej cześć wyśpiewywano już w starożytności i filozofowie antyku umieszczali ją wśród najważniejszych wartości. Dla ludzi współczesnych także jest bardzo istotna - przyjaźń zajmuje jedno z głównych miejsc w naszym życiu. Oto garść niezwykłych faktów o tym zjawisku.
Humanitas, ośrodek dla osób starszych w Deventer w Holandii, oferuje możliwość dobrej integracji ludzi z różnych pokoleń. Studenci mogą w nim mieszkać za darmo, dzieląc mieszkanie czy jedynie budynek ze starszymi rezydentami.
Warto korzystać z mediów społecznościowych, mogą poprawić samopoczucie psychiczne, wskazują nowe badania.
Nie poddajemy się stereotypom. Starsi potrafią docenić nowe technologie i chętnie z nich korzystają. Media społecznościowe są przez nich często odwiedzane.
Samotność jest destrukcyjna dla zdrowia, ale to nie oznacza, że trzeba mieć partnera, by dobrze funkcjonować. Ludzie, którzy utrzymują dobre relacje z rodziną czy przyjaciółmi, mają się nawet lepiej niż osoby pozostające w niesatysfakcjonujących związkach.
Wydaje nam się, że nostalgiczny nastrój wiąże się ze smutkiem, więc warto go unikać, ale okazuje się, że takie uczucie może być dobre dla umysłu i osłabia samotność.
Samotność stała się globalną „epidemią". Wraz ze starzeniem się populacji zwiększa się problem braku odpowiedniej opieki nad ludźmi starszymi i ich izolacji. Wielu jest zdania, że staruszka z nudów wyglądająca przez okno to charakterystyczny obrazek przedstawiający smutną rzeczywistość. Nie chcesz tak spędzać jesieni życia? Zacznij działać już teraz. Coś da się zrobić.
Samotność wiąże się nie tylko z problemami emocjonalnymi, przekłada się na gorszy stan zdrowia, m. in. zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i udaru mózgu.