Osoby samotne częściej mają złe sny, ustalili uczeni z Oregon State University. To istotne, ponieważ zarówno samotność, jak i zaburzenia snu są poważnymi problemami zdrowia publicznego - maja związek ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, udaru i przedwczesnej śmierci.
Poczucie samotności ma silniejszy negatywny wpływ na pamięć niż nawet izolacja społeczna, chociaż obydwa zjawiska stanowią znaczne ryzyko dla starzejącego się społeczeństwa.
Samotność może być szkodliwa dla naszego codziennego zdrowia i długotrwałego dobrego samopoczucia.
Jak wiadomo, samotność jest ważnym predyktorem stanu zdrowia. Wiąże się ze znacznym ryzykiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zwiększoną śmiertelnością. Ustalono też, że mądrość może chronić przed samotnością. Taka odwrotna zależność między samotnością a mądrością może opierać się na różnych procesach mózgowych.
Lepszy sen wiąże się z niższym poziomem samotności, mówią psychologowie.
Wykres poziomu samotności w wieku dorosłym kształtuje się w kształcie litery U: jest wyższy w młodszej i starszej dorosłości, a najniższy w wieku średnim - wynika z nowego badania Northwestern Medicine.
Na Uniwersytecie Kalifornijskim odkryto, że u kobiet, które postrzegają siebie jako samotne, aktywne były obszary mózgu związane z apetytem i motywacją do jedzenia, zwłaszcza gdy pokazywano im zdjęcia wysokokalorycznych potraw, takich jak produkty zawierające cukier. Ta sama grupa kobiet cechowała się też niezdrowymi zachowaniami żywieniowymi i złym stanem zdrowia psychicznego.
Panie, które spotkały się z dyskryminacją ze względu na płeć, częściej doświadczały osłabienia dobrostanu w miarę upływu czasu.
Amerykanie w średnim wieku (45-65 lat) częściej zmagają się z samotnością niż ich rówieśnicy z Europy.
Jak różne pokolenia interpretują użycie emoji (emotikonów) w komunikacji? Okazuje się, że ludzie starsi nie są pewni jak ich używać, mimo że rozumieją ich znaczenie.
Jak kobiety wyobrażają sobie partnera swoich marzeń? I jak to się różni u kobiet w zależności od ich wieku? Na Uniwersytecie w Getyndze oceniono zależności między wiekiem i preferencjami dotyczącymi partnera w dużej, międzynarodowej grupie samotnych kobiet.
Badania sugerują, że ludzie z różnych pokoleń są równie samotni, ale z odmiennych powodów.
Zdrowie mózgu osób powyżej 50-go roku życia pogarszało się podczas pandemii szybciej, nawet jeśli nie chorowały one na Covid-19.
W świecie pełnym połączeń i ciągłej komunikacji związek między samotnością i przebywaniem w pojedynkę nie zawsze jest jasny. Eksperci z Uniwersytetu w Arizonie przeanalizowali tę zależność i odkryli, że to dwie różne rzeczy, które nie zawsze są ściśle ze sobą powiązane.
Większa aktywność społeczna osób w wieku 50-60 lat pozwala na zmniejszenie u nich ryzyka demencji w późniejszym wieku.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem