O tym, że łatwiej żyje się mając obok siebie kogoś bliskiego wiedzą wszyscy, o tym jak bliskość lub jej brak wpływa na zdrowie informują amerykańscy naukowcy.
„Akademia dla seniorów” to specjalnie skonstruowane zajęcia grupowe dla osób dorosłych, prowadzone przez wrocławską przychodnię psychologiczną Via Vitae, której nazwa oznacza „drogę życia”.
Bycie samotnym może przyśpieszyć naturalne, fizyczne procesy związane ze starzeniem się pokazują najnowsze badania. Psychologowie z uniwersytetu w Chicago przeprowadzili badania w dwóch grupach wiekowych: studentach i osobach w średnim wieku (50 i 60 latkach). Okazało się, że uczucie samotności wywiera większy negatywny wpływ na osoby dojrzałe, niż na młodzież uniwersytecką.
Mają ponad pięćdziesiąt lat, mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich i odczuwają samotność bardziej, niż ich rówieśnicy z mniejszych miast i wsi - tak wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego przeprowadzonych przez TNS OBOP przy wsparciu Eli Lilly.
Większość czasu spędzasz w pracy, z rodziną lub przyjaciółmi? Jako towarzyska, mająca dużo obowiązków osoba nie często przebywasz w samotności? Jeśli chwile, które spędzasz samotnie należą do rzadkości postaraj się dobrze wykorzystać ten czas.
Pozostawanie samotnym sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera, stwierdzili naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago.
Jest wiele powodów, dla których ludzie spędzają większość czasu w domu izolując się od innych. Najczęściej postępują tak osoby chore, zranione przez los, przekonane o swojej inności. Samotność może być przejściowa, jednak dla wielu osób, szczególnie w starszym wieku, staje się sposobem na życie. Trzeba jednak wiedzieć, że spędzanie czasu w samotności może być świadomym wyborem, a nie stanem na jaki jesteśmy skazani. Ponadto, jeśli nie odpowiada nam taki status quo, jego zmiana zależy tylko od nas.
Wiele osób z różnych przyczyn musi spędzać większość swego czasu w domu Pędząc życie w izolacji są narażeni na poczucie samotności a co za tym idzie mogą popaść w depresję.
Jesteśmy istotami społecznymi, interakcje z innymi ludźmi są wpisane w nasze codzienne życie. Potrzeba kontaktu jest silna, niezbywalna i nieunikniona; ujawnia się jako jedna z podstawowych i najwcześniejszych potrzeb psychicznych u małego dziecka. Dorośli ludzie też zazwyczaj nie lubią samotności, pragną mieć przy sobie kogoś zaufanego, powiernika i partnera, na którym można polegać.
Jak wynika z najnowszych badań, u osób mieszkających samotnie zachodzi dwa razy większe ryzyko chorób serca, niż u mieszkających razem z partnerem.
Uniwersytet w Saint Louis bada co bardziej uprzyjemni życie rezydentom domu spokojnej starości, robo-pies, czy prawdziwy czworonożny futrzak o imieniu Sparky. Jak twierdzi profesor William A. Banks, jest całkiem prawdopodobne by seniorzy w domu opieki przywiązali się do zabawki.
Najlepszym towarzyszem ponad połowy pensjonariuszy domów starców w Północnej Irlandii jest telewizor. Dla ponad 100 000 starszych ludzi w tym kraju telewizor jest substytutem życia towarzyskiego, a także rodzinnego.