Jeśli chcecie być szczęśliwi i zadowoleni z życia, kiedy będziecie mieć ponad 60 lat, powinniście zamieszkać w Skandynawii. Oto jeden z wyników brytyjskiego badania analizującego wpływ życia w pojedynkę, ze współmałżonkiem lub innymi osobami, na zdrowie i szczęście ludzi starszych oraz zróżnicowanie tego wpływu w Europie.
Mówi się, że problem dzielony z kimś to problem o połowę mniejszy. Zdaje się to potwierdzać ankieta przeprowadzona przez matrymonialny serwis doboru partnerskiego be2, zgodnie z którą 64% singli na całym świecie wierzy, że trudne momenty w życiu, takie jak kryzys gospodarczy, łatwiej jest przeżywać we dwójkę.
W Indiach żyje 90 milionów ludzi w starszym wieku, a w ciągu najbliższych kilku lat liczba ta ma przekroczyć granicę 100 milionów. W młodszych latach ludzie ci byli szanowanymi członkami rodzin, w wieku starszym często stają się ciężarem dla swych bliskich i nie otrzymują pomocy. Poza tym, niewielu z nich może liczyć na państwowe emerytury. Konieczne jest wsparcie z zewnątrz.
Dwie trzecie Polaków twierdzi, że „wszystko, co najlepsze, zawdzięcza rodzinie”, 92 procent zapewnia, że zawsze może liczyć na pomoc bliskich, a 89 procent nie zamieniłoby rodziny na inną - takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej” i Polskiego Forum Obywatelskiego.
Możesz być sam(a), ale nie samotny/a – to powiedzenie odzwierciedla rekomendowaną przez psychologów postawę, która realizuje się w aktywnym modus vivendi. Przy tym, ową aktywność należy rozumieć szeroko – nie musi być całkowicie zależna od sprawności fizycznej.
Wszyscy wiemy, że osoby żyjące w parach i prowadzące aktywne życie towarzyskie są szczęśliwsze od tych, którym brakuje towarzystwa. Potwierdzają to naukowcy i dodają, że szczęście przekłada się na zdrowie. Z najnowszych badań wynika jednak że jakość życia singli staje się coraz lepsza.
Wszystkim znane jest powiedzenie “życie zaczyna się po czterdziestce”. Czy fakt, że dla niektórych osób, zwłaszcza młodych, jesień życia oznacza tyle co niedołężność, samotność i wszechogarniający smutek ma wpływ na ich zaniedbania w kwestii profilaktyki zdrowotnej? Badania przeprowadzone ostatnio przez Queen’s University w Belfaście dowiodły, że wbrew powszechnej opinii tak się nie dzieje.
Przeprowadzono badanie ruchu w sieci Adkontekst w Wigilię oraz sylwestra. Z analizy wynika między innymi, że wielu internautów witało Nowy Rok przed ekranem komputera - o północy w sieci pozostało 25% normalnej o tej porze liczby użytkowników. Sporo osób spędzało w ten sposób również wigilię - o godzinie 18.10 korzystała z Internetu niemal 1/3 zazwyczaj notowanej o tej godzinie liczby internautów.
Dzielenie z kimś życia przynosi dużo radości, jednak decyzja o związaniu się z kimś powinnam być dokładnie przemyślana. Porywy serca mogą się odbić na naszym zdrowiu – ostrzegają naukowcy.
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland będący zarazem członkami Australazjatyckiego Centrum ds. Starzenia się podjęli oryginalne przedsięwzięcie, stworzyli radio skierowane do starszych, samotnych Australijczyków.
O tym, że łatwiej żyje się mając obok siebie kogoś bliskiego wiedzą wszyscy, o tym jak bliskość lub jej brak wpływa na zdrowie informują amerykańscy naukowcy.
„Akademia dla seniorów” to specjalnie skonstruowane zajęcia grupowe dla osób dorosłych, prowadzone przez wrocławską przychodnię psychologiczną Via Vitae, której nazwa oznacza „drogę życia”.
Bycie samotnym może przyśpieszyć naturalne, fizyczne procesy związane ze starzeniem się pokazują najnowsze badania. Psychologowie z uniwersytetu w Chicago przeprowadzili badania w dwóch grupach wiekowych: studentach i osobach w średnim wieku (50 i 60 latkach). Okazało się, że uczucie samotności wywiera większy negatywny wpływ na osoby dojrzałe, niż na młodzież uniwersytecką.
Mają ponad pięćdziesiąt lat, mieszkają w dużych aglomeracjach miejskich i odczuwają samotność bardziej, niż ich rówieśnicy z mniejszych miast i wsi - tak wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego przeprowadzonych przez TNS OBOP przy wsparciu Eli Lilly.
Większość czasu spędzasz w pracy, z rodziną lub przyjaciółmi? Jako towarzyska, mająca dużo obowiązków osoba nie często przebywasz w samotności? Jeśli chwile, które spędzasz samotnie należą do rzadkości postaraj się dobrze wykorzystać ten czas.