Rozwód dojrzałych małżeństw to być może powszechniejsze zjawisko niż się zwykle sadzi. Okazuje się, że osoby dojrzałe nierzadko decydują się na rozstanie, pomimo kilku wspólnie spędzonych dekad.
Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że w większości krajów dominuje lęk przed samotnością. Polacy należą do tych, którzy boją się jej najbardziej.
To nieprawda, że pięćdziesięciolatkowie zmagają się z kryzysem wieku średniego, wręcz przeciwnie seniorzy ten trudny okres mają za sobą. Jak się okazuje, to w czwartej i piątej dekadzie życie ludzie są bardziej niezadowoleni i nieszczęśliwi niż w innym okresie życia.
Towarzystwo jest pomocne w chorobach serca. Zawał serca jest wystarczającym złem samym w sobie, ale samotna rekonwalescencja może jeszcze pogorszyć sytuację. Znacznie szybciej wraca się do dobrej formy, gdy w pobliżu jest przyjaciele, wynika z badań uczonych z Ohio State University.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Japonii żyje się najdłużej. Rekord długowieczności należy do pań zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni - dożywają średnio 86 lat. Ostatnio jednak, jeden po drugim, w Japonii ujawniane są przypadki zaginięć ludzi w wieku sędziwym. Gdzie się podziali japońscy staruszkowie?
Trzymanie się za ręce to domena ludzi młodych i zakochanych. A szkoda, bo to akt manifestacji uczuć, przywiązania i troski. Dzięki temu można zachować także fizyczny kontakt z członkami rodziny, co odgrywa ważną rolę dla pozbycia się poczucia samotności i poprawy ogólnego stanu psychicznego.
Przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Samotność jest bardziej rozpowszechnionym problemem wśród młodzieży niż wśród osób w wieku emerytalnym - wynika z badań. To oznacza ważkie zmiany w sposobie naszego życia i podejmowanych przez nas interakcjach, czytamy w raporcie BBC.
Po prawie czterech latach pracy dla Daily Telegraph felietonistka Lesley Garner postanowiła powrócić z kolumną Lifeclass. Choć zmieniła swoje plany zawodowe i nie zamierza kontynuować aktywności, która przyniosła jej popularność, żegna się ze swoimi czytelnikami osobistą narracją o pięciu krokach do lepszego nastroju, nawet gdy przechodzi się trudny czas.
Według nowego badania, samotność może mieć negatywny wpływ na ciśnienie tętnicze u starszych osób
Strach przed życiem w samotności to jedno z głównym źródeł niepokoju osób starzejących się, wynika z ankiety przeprowadzonej przez elderlyparents.org.uk.
Jeśli chcecie być szczęśliwi i zadowoleni z życia, kiedy będziecie mieć ponad 60 lat, powinniście zamieszkać w Skandynawii. Oto jeden z wyników brytyjskiego badania analizującego wpływ życia w pojedynkę, ze współmałżonkiem lub innymi osobami, na zdrowie i szczęście ludzi starszych oraz zróżnicowanie tego wpływu w Europie.
Mówi się, że problem dzielony z kimś to problem o połowę mniejszy. Zdaje się to potwierdzać ankieta przeprowadzona przez matrymonialny serwis doboru partnerskiego be2, zgodnie z którą 64% singli na całym świecie wierzy, że trudne momenty w życiu, takie jak kryzys gospodarczy, łatwiej jest przeżywać we dwójkę.
W Indiach żyje 90 milionów ludzi w starszym wieku, a w ciągu najbliższych kilku lat liczba ta ma przekroczyć granicę 100 milionów. W młodszych latach ludzie ci byli szanowanymi członkami rodzin, w wieku starszym często stają się ciężarem dla swych bliskich i nie otrzymują pomocy. Poza tym, niewielu z nich może liczyć na państwowe emerytury. Konieczne jest wsparcie z zewnątrz.
Dwie trzecie Polaków twierdzi, że „wszystko, co najlepsze, zawdzięcza rodzinie”, 92 procent zapewnia, że zawsze może liczyć na pomoc bliskich, a 89 procent nie zamieniłoby rodziny na inną - takie wyniki przynosi sondaż przeprowadzony przez GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej” i Polskiego Forum Obywatelskiego.
Możesz być sam(a), ale nie samotny/a – to powiedzenie odzwierciedla rekomendowaną przez psychologów postawę, która realizuje się w aktywnym modus vivendi. Przy tym, ową aktywność należy rozumieć szeroko – nie musi być całkowicie zależna od sprawności fizycznej.