W latach szkolnych Anthony Hopkins cierpiał na samotność. Jako dziecko aktor stworzył w wyobraźni swój własny świat, bo w prawdziwym życiu w ogóle nie miał przyjaciół.
Świadomość śmierci, własnej ograniczoności i skończoności zostaje wyparta przez codzienność. Eschatologiczne rozmyślania zwykle nie towarzyszą codziennym sprawom. Kiedy jednak wiadomo, że życie dobiega końca i nie da się przed tym uchronić, spada na nas cały natłok spraw ważnych i trudnych. Łoże śmierci to miejsce podsumowań i ocen swoich osiągnięć, a jednocześnie żalu z powodu niezrealizowanych marzeń.
Jak co roku, organizacje zajmujące się pomocą osobom starszym apelują, by świętując Boże Narodzenie nie zapominać o sędziwych, schorowanych ludziach.
Mężczyźni, którzy stracili życiową partnerkę z powodu nowotworu i pozostają singlami w cztery do pięciu lat po owdowieniu, mają znacznie większe ryzyko na choroby psychiczne niż ci, którym udało się znaleźć nową towarzyszkę życia, wnika ze szwedzkich badań.
Ludzie, którzy są samotni, mogą być bardziej narażeni na zaburzenia snu, ostrzegają naukowcy. Jak wynika z nowych badań, samotność może nie tylko spowodować smutek czy objawy depresji, może być też szkodliwe dla zdrowia.
Zespół brytyjskich wolontariuszy ma się rozpocząć niezwykły eksperyment - przez tydzień każdy z nich będzie żył w izolacji, podobnie, jak wielu ludzi starszych w ich kraju i na całym świecie.
Samotność jest "cichym zabójcą" osób starszych i stanowi nie mniejsze zagrożenie dla zdrowia niż otyłość czy palenie, alarmują brytyjskie organizacje charytatywne.
Samotność osób starszych to poważny problem społeczny. Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego. Dlatego praca opiekunki osób starszych często wykracza poza rutynowe czynności pielęgnacyjne i może pełnić również funkcję terapeutyczną.
Samotność osób starszych to poważny problem społeczny. Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego.
Starość jest inaczej postrzegana przez różnych ludzi. Okazuje się odmienny jej przebieg dotyczy też kobiet i mężczyzn. Uczeni odkryli, że wraz z wiekiem panie czują się bardziej samotne i przygnębione, natomiast mężczyźni stają się bardziej zadowoleni z życia na emeryturze.
Rozwód dojrzałych małżeństw to być może powszechniejsze zjawisko niż się zwykle sadzi. Okazuje się, że osoby dojrzałe nierzadko decydują się na rozstanie, pomimo kilku wspólnie spędzonych dekad.
Globalny sondaż Reader's Digest wykazał, że w większości krajów dominuje lęk przed samotnością. Polacy należą do tych, którzy boją się jej najbardziej.
To nieprawda, że pięćdziesięciolatkowie zmagają się z kryzysem wieku średniego, wręcz przeciwnie seniorzy ten trudny okres mają za sobą. Jak się okazuje, to w czwartej i piątej dekadzie życie ludzie są bardziej niezadowoleni i nieszczęśliwi niż w innym okresie życia.
Towarzystwo jest pomocne w chorobach serca. Zawał serca jest wystarczającym złem samym w sobie, ale samotna rekonwalescencja może jeszcze pogorszyć sytuację. Znacznie szybciej wraca się do dobrej formy, gdy w pobliżu jest przyjaciele, wynika z badań uczonych z Ohio State University.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Japonii żyje się najdłużej. Rekord długowieczności należy do pań zamieszkujących Kraj Kwitnącej Wiśni - dożywają średnio 86 lat. Ostatnio jednak, jeden po drugim, w Japonii ujawniane są przypadki zaginięć ludzi w wieku sędziwym. Gdzie się podziali japońscy staruszkowie?