Osoby w wieku powyżej 50 lat czują się młodziej - średnio o 8 do 12 lat, wynika z badań stowarzyszenia Enéo.
Marzenie o nieśmiertelności towarzyszy ludzkości od zawsze i choć trudno wierzyć w jego zrealizowanie, możemy pochwalić się istotnymi osiągnięciami w dziedzinie wydłużenia życia. Już wiemy, jakie czynniki sprzyjają długowieczności.
Starsi ludzie powinni postarać się nauczyć korzystać z Internetu w szerszym zakresie niż „wrzucanie" w wyszukiwarkę wybranych wyrazów - okazuje się, że jeśli potrafią być aktywnymi użytkownikami serwisów społecznościowych, nie odczuwają samotności i cieszą się lepszym zdrowiem.
Starsze osoby w złym stanie zdrowia prawie trzy razy częściej czują się samotne, niż ludzie cieszący się dobrym zdrowiem, wynika z brytyjskich badań.
Kadra domu spokojnej starości doskonale wie, jak trudna jest jej profesja, gdy jednak dodatkowo musi znosić rasistowskie uwagi, zajęcie to staje się wręcz nieznośne. Okazuje się, że wielu pracowników niemieckich domów opieki jest narażonych na obelgi ze strony podopiecznych.
Izolacja społeczna wiąże się z wyższym ryzykiem zgonu u osób starszych, niezależnie od tego, czy uważają się za samotnych, informuje BBC News.
Ci, którzy we wcześniejszych latach mieli okazję odczuwać radość i z optymizmem patrzeć w przyszłość, odznaczają się większymi szansami na szczęście w starszym wieku.
Starsi ludzie spędzają samotnie ponad jedną trzecią roku, wynika z nowego badania Associated Retirement Community Operators (ARCO).
Tworzenie wyobrażonych postaci przez osoby dorosłe może łagodzić samotność. Myślenie o dobrym towarzyszu obdarzonym nadnaturalną mocą zmienia sposób postrzegania trudnej sytuacji, a także ochrania przed negatywnymi skutkami traumy – dowodzą badania SWPS w Sopocie.
Strach przed upadkiem, który towarzyszy osobom o słabym wzroku, ogranicza ich aktywność społeczną, co nierzadko prowadzi do izolacji i poczucia osamotnienia, wynika z nowych badań.
Poczucie osamotnienia jest związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju demencji w późniejszym życiu, dowodzą badania opublikowane w czasopiśmie „ Neurology Neurosurgery and Psychiatry".
Cierpiący po utracie współmałżonka, musza zmagać się z wieloma problemami. Śmierć, zwłaszcza nagła, i towarzysząca jej żałoba są tematem tabu, a najbliżsi zmarłego często bywają poddawani społecznemu ostracyzmowi czy najbliższej osoby.
Władze Lombardii chcą zmniejszyć problem samotności wśród ludzi starszych - sfinansowały projekt „Pronto Servizio Anziani", w ramach którego seniorzy przez 24 godziny na dobę mogą zadzwonić pod bezpłatny numer i porozmawiać o swoich potrzebach, kłopotach, etc.
Wielu starszych ludzi za jedyne towarzystwo ma telewizor, nie zna swoich sąsiadów i nie może liczyć na pomoc adekwatną do swoich potrzeb - sytuacja seniorów jest nie do pozazdroszczenia, alarmuje Age UK.
Komunikacja może być wyzwaniem dla każdego małżeństwa, ale cecha osobowości nazywana aleksytymią, która powoduje powstrzymywanie od dzielenia się własnymi emocjami i utrudnia rozpoznawanie ich u innych, niezwykle utrudnia relacje związku narażając go na rozpad.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem