"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Od kwietnia Telefon rozszerza godziny funkcjonowania.
Samotność staje się powszechną dolegliwością współczesnego świata. Coraz mniej ludzi pozostaje w pobliżu domu rodzinnego, przybywa zaś osób starszych, schorowanych i odizolowanych. Także młodsi ludzie w wyniku całego zestawu zmian kulturowych poznają, czym jest odosobnienie wśród tłumu. Tymczasem zjawisko samotności nie pozostaje bez wpływu na zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Wskaźnik samobójstw w Australii jest najwyższy od dekady. Okazuje się, że najczęściej życie odbierają sobie starsi mężczyźni, którzy zmagają się z samotnością i problemami zdrowotnymi.
Dla każdego społeczeństwa samobójstwo to niewygodny temat. Jak bowiem wyjaśnić, że pomimo postępu cywilizacyjnego , tak imponującego rozwoju medycyny, a wreszcie deklarowanego poczucia wspólnoty danej społeczności, istnieją zdruzgotani ludzie decydujący się na odebranie sobie życia? Ze statystyk wynika, że wysokie prawdopodobieństwo samobójstwa dotyczy osób starszych, które często nie uzyskują odpowiedniego wsparcia ze strony innych i nierzadko zmagają się nie tylko z licznymi chorobami, ale i samotnością.
Kim jest typowy internauta-singiel? To mężczyzna, dobrze wykształcony mieszkaniec wsi lub większych miast powyżej 200 tys. mieszkańców. I właśnie przez sieć szka także swojej "drugiej połówki" - wynika z danych zebranych przez firmę Gemius. Prawie jeden na trzech samotnych internautów ma więcej niż 50 lat.
Eutanazja jest zakazana w Szwajcarii, ale wspomagane samobójstwo - dozwolone. Uczeni z Uniwersytetu w Bernie postanowili zbadać czynniki społeczno-ekonomiczne z nim związane.
Samotność stanowi jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia osób starszych. Może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 proc. Badania wykazały też, że dwa razy silniej wpływa na wcześniejszą śmierć niż otyłość.
"Ona" to piękny, wzruszający, prawdziwy film o tym, jak bardzo jesteśmy samotni. Nie jest to prosta, walentynkowa opowieść o cyber-miłości (co mogą sugerować trailery w telewizji), dzieło Jonze'a można odczytywać na wiele sposobów i na różnych płaszczyznach. Każdy pewnie przefiltruje film przez własne doświadczenia i potrzeby, i w którejś z zaledwie kilku postaci znajdzie kawałek siebie.
Korzystanie z mediów społecznościowych przez osoby starsze może przydać cennego dodatkowego wsparcia w razie choroby.
Alice Munro, 82 -letnia Kanadyjka, została laureatką literackiej Nagrody Nobla 2013 roku.
Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” uruchomiło Telefon Zaufania dla osób starszych, potrzebujących wsparcia psychologicznego. Inicjatywie przyświeca motto: „Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę”. Partnerem merytorycznym Telefonu są eksperci Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Omawianie problemów jest dla mężczyzn bezcelowe, wnioskują psychologowie. Uczeni z University of Missouri postanowili przeprowadzić badania na temat tej rozpowszechnionej opinii.
Badania wykazują, że starsi obywatele cechują się znacznie większym ryzykiem samobójstwa niż nastolatkowie. Eksperci w dziedzinie zdrowia psychicznego obawiają się, że opieka psychologiczna może być nieosiągalny dla większości seniorów.
Osoby w wieku powyżej 50 lat czują się młodziej - średnio o 8 do 12 lat, wynika z badań stowarzyszenia Enéo.
Marzenie o nieśmiertelności towarzyszy ludzkości od zawsze i choć trudno wierzyć w jego zrealizowanie, możemy pochwalić się istotnymi osiągnięciami w dziedzinie wydłużenia życia. Już wiemy, jakie czynniki sprzyjają długowieczności.