Umiejętność korzystania z Internetu, a przez to pozostawanie w kontakcie z najbliższymi, sprzyja lepszemu starzeniu się.
Grudzień uważany jest za radosny czas oczekiwania na rodzinne, pełne radości i prezentów Boże Narodzenie. Kolorowe dekoracje w sklepach i na ulicach, barwne lampki migające w oknach domów, bajeczne jarmarki świąteczne i ogólna krzątanina tworzą niezwykły wesoły nastrój. Najwyraźniej jednak nie dla wszystkich - niemal połowa mężczyzn w tym właśnie okresie odczuwa smutek i ma stany depresyjne, wynika z brytyjskich badań.
Kiedy syn czy córka opuszczają rodzinne gniazdo często w oczy zagląda nam samotność. W rodzinnym zgiełku rozmów i dziecięcych problemów i pytań, nie zauważamy, że nasza więc z parterem słabnie a czasem zupełnie ginie. Gdy dzieci wywiozą ostatnią turę kartonów i pamiątek, stajemy we własnym domu twarzą w twarz naszym partnerem - dziś obcym człowiekiem - lub czasem zupełnie samotni przed szczerym do bólu lustrem.
Aż 85 procent Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Jednakże wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wówczas ograniczamy się zazwyczaj do sytuacji nagłych, zapominając o codziennej trosce - wynika z badania IBRiS Homo Homini.
Wiadomo, że kobiety żyją dłużej, a więc i częściej zostają wdowami, co z kolei sprawia, że mogą być bardziej narażone na życie w samotności. Okazuje się jednak, że to mężczyźni w dojrzałym wieku zwykle są samotni.
Jako animal sociale każdy z nas do pewnego stopnia potrzebuje towarzystwa innych ludzi. Ta potrzeba jest tak podstawowa dla dobrego zdrowia, jak odpowiednia dieta czy aktywność fizyczna.
Brytyjscy i australijscy naukowcy alarmują, że co trzeci dorosły czuje się samotny. Uczucie to doskwiera szczególnie ludziom po 40. Co ciekawe, posobom które ukończyły 50 lat samotność dokucza znacznie mniej.
Najprawdopodobniej najstarsza w Wielkiej Brytanii prostytutka - 85-letnia kobieta - deklaruje, że nie zamierza rezygnować ze swojego zajęcia i nie myśli o „emeryturze" - piszą brytyjskie media.
Jeśli chodzi o zdolność do współodczuwania, w najwyższym stopniu cechują się nią starsze kobiety, ci którzy stracili kogoś bliskiego oraz osoby o naturalnie silnej umiejętności odczuwania stanów psychicznych innych. Natomiast wyższa empatia jest związana z większymi szansami na osiągniecie długowieczności.
Uczeni ze Szwecji wskazują, że utrata słuchu może mieć znaczący wpływ na samopoczucie osób starszych.
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Od kwietnia Telefon rozszerza godziny funkcjonowania.
Samotność staje się powszechną dolegliwością współczesnego świata. Coraz mniej ludzi pozostaje w pobliżu domu rodzinnego, przybywa zaś osób starszych, schorowanych i odizolowanych. Także młodsi ludzie w wyniku całego zestawu zmian kulturowych poznają, czym jest odosobnienie wśród tłumu. Tymczasem zjawisko samotności nie pozostaje bez wpływu na zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Wskaźnik samobójstw w Australii jest najwyższy od dekady. Okazuje się, że najczęściej życie odbierają sobie starsi mężczyźni, którzy zmagają się z samotnością i problemami zdrowotnymi.
Dla każdego społeczeństwa samobójstwo to niewygodny temat. Jak bowiem wyjaśnić, że pomimo postępu cywilizacyjnego , tak imponującego rozwoju medycyny, a wreszcie deklarowanego poczucia wspólnoty danej społeczności, istnieją zdruzgotani ludzie decydujący się na odebranie sobie życia? Ze statystyk wynika, że wysokie prawdopodobieństwo samobójstwa dotyczy osób starszych, które często nie uzyskują odpowiedniego wsparcia ze strony innych i nierzadko zmagają się nie tylko z licznymi chorobami, ale i samotnością.
Kim jest typowy internauta-singiel? To mężczyzna, dobrze wykształcony mieszkaniec wsi lub większych miast powyżej 200 tys. mieszkańców. I właśnie przez sieć szka także swojej "drugiej połówki" - wynika z danych zebranych przez firmę Gemius. Prawie jeden na trzech samotnych internautów ma więcej niż 50 lat.