Grono sprawdzonych przyjaciół ma w przypadku ludzi w dojrzałym i starszym wieku szczególne znaczenie - może być bardziej istotne dla ich poczucia szczęścia niż relacje w rodzinie.
Szczęście nie jest nagromadzeniem pomyślnych zdarzeń, ale czymś bardziej stabilnym. Na przestrzeni wieków filozofowie podawali rozmaite jego definicje, próbując jednak pogodzić te różne określenia, można w skrócie stwierdzić, że eudajmonia to stan umysłu czy ducha, który w dużej mierze zależy od nas samych. A to oznacza, że możemy go sobie wypracować. Przejrzyj poniższą listę, zainspiruj się i zacznij wprowadzać konieczne zmiany!
Jeśli masz dość życia w pojedynkę i chcesz poznać kogoś, kto zyska tytuł Twojego partnera/Twojej partnerki, prawdopodobnie czeka Cię seria randek i proces odrzucenia kiepskich kandydatów/ek. Szczególnie, jeśli jesteś w pewnym wieku i masz jasno sprecyzowane oczekiwania. Oczywiście większość wolałaby tego uniknąć i bezzwłocznie wpaść w odpowiednie ramiona, ale często nie jest to takie łatwo, szczególnie, że sami sobie w tym przeszkadzamy. Niektóre nieuświadomione strategie działania skutecznie utrudniają znalezienie partnera. Zobacz, jak je rozpoznać i ich unikać.
„Szczęście zależy od nas samych", pisał Arystoteles. Zanim odezwą się krytycy tego poglądu wyliczając zewnętrzne czynniki mające wpływ na nasz dobrostan psychiczny, warto doprecyzować - wśród wielu aspektów składających się na poczucie szczęścia wiele pozostaje pod naszą kontrolą. Jednym z nich umiejętność budowania relacji z innymi, w tym przyjaźni.
Jeśli ich nie masz dzięki genom, postaraj się je wypracować - tych pięć cech pomaga odczuwać radość i satysfakcję z życia.
Poczucie samotności to dużo więcej niż emocjonalny dyskomfort. To zagrożenie dla zdrowia. Eksperci alarmują, że paniczny lęk przed odrzuceniem i samotnością może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, nadwagi i chorób układu krążenia, a także poważnych zaburzeń psychicznych. Skąd biorą się nasze lęki i jak z nimi walczyć?
Psy to jedne z tych zwierząt, które najlepiej „dogadują" się z człowiekiem. Świetnie rozpoznają nasze emocje i odczytują nasze zachowania. Na przestrzeni wieków stały się jednymi z najwierniejszych towarzyszy ludzi i mają na nas bardzo dobry wpływ - dzięki nim lepiej czujemy się i fizycznie, i psychicznie. Towarzystwo psa to skuteczny sposób na pokonanie samotności i osłabienie objawów depresji.
Wraz z upływem czasu ludzie stają się bardziej optymistyczni i bardziej doceniają jakość swojego życia.
Osoby, które są rodzicami, mają większe szanse na długie życie, mówią szwedzcy badacze.
Stworzono je, by ludzi lączyc i mimo fizycznej odleglości mogli czuć się blisko siebie - media społecznościowe zyskały dużą popularność i w niemałej mierze kształtują współczesny styl życia. A jednak - wbrew temu, do czego zostały „powołane", mogą mieć związek z poczuciem izolacji...
Ludzie pozostający w małżeństwie mają niższy poziom kortyzolu (hormonu stresu) niż ci, którzy nigdy wcześniej nie byli w związku małżeńskim lub już nie są.
Na to, czy ktoś będzie żył dłużej, znacznie większy wpływ mają członkowie rodziny niż przyjaciele, mówią badacze z Uniwersytetu w Toronto.
Najcenniejsze, co możesz dać bliskim, to swój czas. Spędzanie czasu z tymi, na których ci zależy, jest dobre i dla ciebie, i dla nich. Dzięki twojej częstej obecności rodzice czy dziadkowie naprawdę mogą żyć dłużej.
Trzeba sprawę doprecyzować - nie zawsze daje się uniknąć choroby Alzheimera czy demencji innego rodzaju, niemniej dzięki odpowiedniomu stylowi życia można znacznie ograniczyć ich ryzyko.
Jeśli dajemy się przekonać negatywnym stereotypom o starości, mogą nam one rzeczywiście skrócić życie.