Nowe badania wykazały, że osoby samotne cechują się wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 niż ludzie o bogatszym życiu towarzyskim. Uzyskane wyniki nie oznaczają jednak, że bogate życie towarzyskie chroni przed cukrzycą.
Święta to czas spotkań z rodziną i przyjaciłómi, więc dla samotnych ludzi oznaczają szczególnie trudny okres. Ponieważ mieszkańcy Europy się starzeją, coraz więcej jest ludzi osamotnionych i schorowanych na tyle, że ogranicza to ich mobilność, a zatem i kontakty z innymi. Jak ograniczyć izolację zwłaszcza w Święta?
Jeśli chcesz liczyć na długie lata na emeryturze, nie może ona polegać na siedzeniu w domowych pieleszach. Musisz często wychodzić z mieszkania, by cieszyć się dłuższą sprawnością i dobrym zdrowiem.
Ustalono już, że dobrą ochroną przed problemami poznawczymi jest regularny wysiłek fizyczny, nauka nowych rzeczy i dbanie o zdrowie fizyczne. Teraz do tej listy można dodać pielęgnowanie przyjaźni.
Qing Dai, czyli grupa roślin, do której należy m. in. indygowiec barwierski, to chińskie zioła, które mogą pomóc chorym na łuszczycę.
Dobry, satysfakcjonujący związek ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i szczęście. Powoduje także, że stajemy się... zdrowsi.
Od dawna wiadomo, że samotność nie sprzyja zdrowiu. Teraz badacze z Brigham Young University w Provo podają, że odczuwanie odizolowania sprzyja wcześnniejszej śmierci.
Osoby starsze, które mają psy i wyprowadzają je na spacer, cieszą się lepszym zdrowiem niż pozostali. Ponieważ czworonogi wymagają regularnych spacerów, łatwiej jest zadbać o odpowiedni wysiłek fizyczny, a to wiąże się z dbałością o zdrowie.
Społeczeństwa świata zachodniego starzeją się, a to oznacza coraz wyższe wskaźniki demencji. Im więcej bowiem mamy za sobą wiosen, tym większe cechuje nas prawdopodobieństwo otępienia.
Oceniając grono przyjaciół, bierze się pod uwagę jakość, nie ilość relacji. Żeby tworzyć dobre, bliskie znajomości, trzeba wymagać zarówno od siebie, jak i od kandydata na przyjaciela. Oto, co prawidzwi przyjaciele robią inaczej niż inni.
Grono sprawdzonych przyjaciół ma w przypadku ludzi w dojrzałym i starszym wieku szczególne znaczenie - może być bardziej istotne dla ich poczucia szczęścia niż relacje w rodzinie.
Szczęście nie jest nagromadzeniem pomyślnych zdarzeń, ale czymś bardziej stabilnym. Na przestrzeni wieków filozofowie podawali rozmaite jego definicje, próbując jednak pogodzić te różne określenia, można w skrócie stwierdzić, że eudajmonia to stan umysłu czy ducha, który w dużej mierze zależy od nas samych. A to oznacza, że możemy go sobie wypracować. Przejrzyj poniższą listę, zainspiruj się i zacznij wprowadzać konieczne zmiany!
Jeśli masz dość życia w pojedynkę i chcesz poznać kogoś, kto zyska tytuł Twojego partnera/Twojej partnerki, prawdopodobnie czeka Cię seria randek i proces odrzucenia kiepskich kandydatów/ek. Szczególnie, jeśli jesteś w pewnym wieku i masz jasno sprecyzowane oczekiwania. Oczywiście większość wolałaby tego uniknąć i bezzwłocznie wpaść w odpowiednie ramiona, ale często nie jest to takie łatwo, szczególnie, że sami sobie w tym przeszkadzamy. Niektóre nieuświadomione strategie działania skutecznie utrudniają znalezienie partnera. Zobacz, jak je rozpoznać i ich unikać.
„Szczęście zależy od nas samych", pisał Arystoteles. Zanim odezwą się krytycy tego poglądu wyliczając zewnętrzne czynniki mające wpływ na nasz dobrostan psychiczny, warto doprecyzować - wśród wielu aspektów składających się na poczucie szczęścia wiele pozostaje pod naszą kontrolą. Jednym z nich umiejętność budowania relacji z innymi, w tym przyjaźni.
Jeśli ich nie masz dzięki genom, postaraj się je wypracować - tych pięć cech pomaga odczuwać radość i satysfakcję z życia.