Taniec pozwala zachować dobrą formę, jest ćwiczeniem także dla mózgu, jak również przyjemną formą spędzania czasu. Australijscy uczeni wskazują, że tańczenie zwiększa poczucie szczęścia.
Problem samotności jest jednym z najbardziej niszczących w zachodnim świecie, a w okresie świątecznym daje o sobie znać szczególnie dotkliwie. Przyzwyczailiśmy się, że Boże Narodzenie i Wielkanoc to wyjątkowy czas rodzinnych spotkań, stąd, jeśli nie udaje się przeżyć go wspólnie z bliskimi, zwykle bardzo to przeżywamy. Święta bez rodziny nie muszą być jednak smutne. Zobacz jak można zmniejszyć poczucie izolacji.
Dlaczego ludzie nieustannie siedzą „z nosami w telefonach"? To może być uzależnienie, ale specyficzne... Tak chętnie i nadmiernie korzystamy ze smartfonów, bo potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi.
Mówi się, że mądrość przychodzi z wiekiem. I pewnie słusznie, bo wymaga nie tylko wiedzy, ale i doświadczenia. Prawdą jest jednak również, że wraz z upływem czasu pewnemu osłabieniu mogą ulec nasze zdolności poznawcze. Winne jest temu samo starzenie się, ale nie tylko. Sami też często nie pomagamy sobie w zachowaniu pełnej sprawności poznawczej. Sprawdź, jakie zachowania i nastawienie sprzyjają problemom kognitywnym.
Ludzie, których łączą więzi przyjaźni, podobnie reagują na określone bodźce, co ma odzwierciedlenie w aktywacji tych samych obszarów mózgu.
Koreańscy uczeni odkryli, że mężczyźni, którzy jadają w samotności, częściej zmagają się z otyłością. W przypadku kobiet takie prawdopodobieństwo jest istotnie niższe.
Polacy preferują spędzanie czasu w wąskim gronie najbliższych – rodziny i/lub przyjaciół, zazwyczaj też właśnie wśród nich przebywają w wolnych chwilach. Tylko co czternasty lubi spędzać czas samotnie – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Samotne spędzanie czasu wolnego zdecydowanie częściej deklarują osoby starsze.
Nowe badania wykazały, że osoby samotne cechują się wyższym ryzykiem cukrzycy typu 2 niż ludzie o bogatszym życiu towarzyskim. Uzyskane wyniki nie oznaczają jednak, że bogate życie towarzyskie chroni przed cukrzycą.
Święta to czas spotkań z rodziną i przyjaciłómi, więc dla samotnych ludzi oznaczają szczególnie trudny okres. Ponieważ mieszkańcy Europy się starzeją, coraz więcej jest ludzi osamotnionych i schorowanych na tyle, że ogranicza to ich mobilność, a zatem i kontakty z innymi. Jak ograniczyć izolację zwłaszcza w Święta?
Jeśli chcesz liczyć na długie lata na emeryturze, nie może ona polegać na siedzeniu w domowych pieleszach. Musisz często wychodzić z mieszkania, by cieszyć się dłuższą sprawnością i dobrym zdrowiem.
Ustalono już, że dobrą ochroną przed problemami poznawczymi jest regularny wysiłek fizyczny, nauka nowych rzeczy i dbanie o zdrowie fizyczne. Teraz do tej listy można dodać pielęgnowanie przyjaźni.
Qing Dai, czyli grupa roślin, do której należy m. in. indygowiec barwierski, to chińskie zioła, które mogą pomóc chorym na łuszczycę.
Dobry, satysfakcjonujący związek ma wpływ nie tylko na nasze samopoczucie i szczęście. Powoduje także, że stajemy się... zdrowsi.
Od dawna wiadomo, że samotność nie sprzyja zdrowiu. Teraz badacze z Brigham Young University w Provo podają, że odczuwanie odizolowania sprzyja wcześnniejszej śmierci.
Osoby starsze, które mają psy i wyprowadzają je na spacer, cieszą się lepszym zdrowiem niż pozostali. Ponieważ czworonogi wymagają regularnych spacerów, łatwiej jest zadbać o odpowiedni wysiłek fizyczny, a to wiąże się z dbałością o zdrowie.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem