Osoby, które w starszym wieku pozostają w związku, mają większe szanse na zachowanie dobrego zdrowia.
Wielu ludzi w pewnym wieku doświadcza problemów ze słuchem i znaczna ich część nie szuka w związku z tym profesjonalnej pomocy, chyba że zaburzenia krańcowo się nasilą. Tymczasem naprawdę warto zwrócić się do otolaryngologa i audiologa, by skutecznie leczyć zaburzenie i uniknąć jego konsekwencji m. in. poczucia izolacji. Wykorzystaj też tych kilka wskazówek, by łatwiej komunkować się z innymi.
Liczne wymagające przygotowania, ekscytujące pakowanie prezentów, rodzinne wesołe spotkania, a potem konieczność powrotu do szarej codzienności - to wszystko sprawia, że wielu ludzi odczuwa znaczne osłabienie nastroju, a wręcz doświadcza objawów depresji. Oto, jak poprawić sobie nastrój w tym trudniejszym okresie.
Ostatnie badania pokazują, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z posiadania kont w takich mediach, by zadbać o swój emocjonalny dobrostan. Okazuje się, że samo ograniczenie korzystania z social media, by poprawić swoje samopoczucie.
Ubytek słuchu to nie tylko dyskomfort w codziennym życiu i konieczność proszenia o powtórzenie słów wypowiadanych przez innych - okazuje się, że problemy ze słyszeniem oznaczają wyższe ryzyko także innych poważnych dolegliwości, w tym zaburzeń poznawczych i depresji.
Wspomnienia szczęśliwych Świąt w rodzinie to często jedyne, co pozostało samotnym seniorom. Dziś „Cicha noc” brzmi dla nich zupełnie inaczej - to przejmujące dźwięki samotności, tęsknoty za bliskością drugiego człowieka. 22 grudnia Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, planuje zorganizować świąteczne kolacje dla ponad 300 podopiecznych z Warszawy, Lublina, Poznania i Pruszkowa. By było to możliwe organizacja potrzebuje wsparcia darczyńców i wolontariuszy.
Samotność niszczy zdrowie fizyczne i psychiczne. Testy wykazały, że odizolowanie wiąże się ze znaczącymi negatywnymi zmianami w mózgu.
Kolejne badania potwierdzają, że samotność destrukcyjnie wpływa na stan zdrowia - poczucie izolacji zwiększa ryzyko demencji.
Wielu ludzi, otwarcie przyznających że są nieszczęśliwi w swoich związkach, pozostaje w nich i nie decyduje się na zakończenie relacji. Dlaczego tak się dzieje?
Dobrowolna samotność od czasu do czasu każdemu się przydaje, jeśli jednak przewlekle cierpisz na brak towarzystwa innych ludzi, z dużym prawdopodobieństwem rozwiną się u ciebie zaburzenia psychiczne.
Od jakiegoś czasu słyszymy o „epidemii" samotności. Współczesny styl zycia sprzyja rozluźnieniu więzów międzyludzkich i skazuje wiele sędziwych oraz schorowanych osób na izolację. Nawet u młodych i zdrowych ludzi odnotowuje się wysokie poziomy poczucia osamotnienia. Ustalono, że określone elementy stylu życia mogą nasilać lub osłabiać to zjawisko, przykladowo, kiepski sen nasila wrażenie osamotnienia.
Wakacje to trudny czas dla niektórych psów - schroniska odnotowują znacznie więcej porzuceń czworonogów niż w innych okresach roku. Na szczęście, wielu ludzi odpowiedzialnie adoptuje te zwierzaki, one z kolei odwdzieczają się ogromnym przywiązaniem i nie tylko - okazuje się, że czerpiemy wiele korzyści z towarzystwa psów.
Od dawna wiadomo, że regularne uprawianie seksu może dać korzyści prozdrowotne, np. w przypadku mężczyzn może osłabić problemy z prostatą. Okazuje się, że miłość fizyczna jest też dobrym sposobem na poprawę nastroju i pozytywnie wpływa na osoby z problemami natury psychicznej.
Ludzie samotni, rozwiedzeni, czy owdowiali mają wyższe ryzyko zachorowania na choroby serca, udar i przedwczesną śmierć z ich pwoodu w porównaniu do osób pozostających w związkach.
Nasz stan emocjonalny nie pozostaje bez wpływu na ciało. Samotność sprzyja nasileniu problemów z układem krążenia i sercem.