Samotność jest przykra i negatywnie wpływa na zdrowie, ale życie bez partnera wcale nie musi oznaczać izolacji i może być wręcz szczęśliwsze niż pozostawanie w związku.
Łatwiej jest się starzeć, gdy ma się u boku czworonoga, wynika z przeprowadzonych w USA ankiet.
Eksperci alarmują, że we współczesnym świecie problemy ze snem przybrały rozmiary pandemii, a podobnym nasileniem odznacza się problem samotności. Okazuje się, że te dwa zjawiska mogą być również ze sobą sprzężone.
Jeśli po bogatej towarzysko wizycie w sanatorium czy udanej imprezie rodzinnej budzisz się z bardzo nieprzyjemnym uczuciem opuszczenia, to zupełnie naturalne, ale jeżeli zaczynasz wpadać w panikę na myśl o spędzeniu jakiegoś czasu w pojedynkę, może być objaw monofobii.
Od dawna wiadomo, że stres skutkuje zwiększeniem poziomu stanów zapalnych. Teraz jednak odkryto, że przeciwny stan, czyli pozytywne emocje, dają odwrotne skutki, tzn. osłabiają zapalenia w organizmie.
Samotne starzenie się nie tylko jest przykrym doświadczeniem, ale może też mieć związek z rozwojem się różnych chorób, mówią uczeni w University of Michigan
Jeśli regularnie spotykasz się z innymi ludźmi i nie zmagasz się z poczuciem samotności, wolniej i zdrowiej się zestarzejesz.
Kobiety, które są samotne lub przechodzą miłosne „perturbacje" znacznie częściej chorują na serce.
Zmaganie się z nowotworem jest bardzo trudne, a w przypadku osób samotnych to szczególnie ciężkia przeprawa, mówią uczeni z Uniwersytetu Chicago.
Ci, dla których ich codzienność ma głębszy sens, są zdrowsi. Osoby w średnim i starszym wieku, które uważają, że ich codzienne czynności mają istotne znaczenie, cieszą się lepszym zdrowiem w kolejnych latach niż pozostali.
Osoby, które w starszym wieku pozostają w związku, mają większe szanse na zachowanie dobrego zdrowia.
Wielu ludzi w pewnym wieku doświadcza problemów ze słuchem i znaczna ich część nie szuka w związku z tym profesjonalnej pomocy, chyba że zaburzenia krańcowo się nasilą. Tymczasem naprawdę warto zwrócić się do otolaryngologa i audiologa, by skutecznie leczyć zaburzenie i uniknąć jego konsekwencji m. in. poczucia izolacji. Wykorzystaj też tych kilka wskazówek, by łatwiej komunkować się z innymi.
Liczne wymagające przygotowania, ekscytujące pakowanie prezentów, rodzinne wesołe spotkania, a potem konieczność powrotu do szarej codzienności - to wszystko sprawia, że wielu ludzi odczuwa znaczne osłabienie nastroju, a wręcz doświadcza objawów depresji. Oto, jak poprawić sobie nastrój w tym trudniejszym okresie.
Ostatnie badania pokazują, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Nie oznacza to jednak, że trzeba zrezygnować z posiadania kont w takich mediach, by zadbać o swój emocjonalny dobrostan. Okazuje się, że samo ograniczenie korzystania z social media, by poprawić swoje samopoczucie.
Ubytek słuchu to nie tylko dyskomfort w codziennym życiu i konieczność proszenia o powtórzenie słów wypowiadanych przez innych - okazuje się, że problemy ze słyszeniem oznaczają wyższe ryzyko także innych poważnych dolegliwości, w tym zaburzeń poznawczych i depresji.