W przypadku osób starszych samotność jest głównym czynnikiem ryzyka problemów zdrowotnych, takich jak choroba sercowo-naczyniowa i choroba Alzheimera. W osłabieniu poczucia odizolowania pomaga medytacja, mówią eksperci z Carnegie Mellon University.
Geny pomagają dożyć setki, ale za długowieczność odpowiadają także inne czynniki, w tym środowisko, w którym się mieszka.
Współmałżonkowie powinni być zdowoleni z decyzji o wspólnym życiu, eksperci potwierdzają bowiem, że długotrwałe relacje są dobre dla zdrowia psychicznego i fizycznego. A im dłużej małżeństwo trwa, ty więcej korzyści zyskują ludzie tworzący parę.
Małżeństwo i to, że dzięki niemu można liczyć na nieustanne towarzystwo innej osoby, może być kluczem do dłuższego życia. Według badań brak stałego partnera lub małżonka w wieku średnim wiąże się z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci w tym okresie, mówią badacze z Duke University Medical Center w USA.
Badania sugerują, że ludzie różnych pokoleń są podobnie samotni, ale z różnych powodów.
Poczucie skrajnego osamotnienia może zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci osoby starszej o 14 procent, ostrzega psycholog John Cacioppo z Uniwersytetu w Chicago.
Czy starsi ludzie są dziś bardziej samotni niż seniorzy z poprzednich pokoleń? Być może jest ich obecnie więcej, więc problem izolacji stał się powszechniejszy.
Samotość skutkuje zmianami w układzie odpornościowym, które z kolei są powiązane ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, infekcji wirusowych i raka.
Ludzie z ciężkimi chorobami psychicznymi żyją znacznie krócej niż pozostali. Brytyjskie badania pokazują, że zmiany w trzech konkretnych obszarach mogą pomóc zmienić ten stan rzeczy.
Konieczność izolacji w zwiazku z epidemią COVID-19 jest coraz powszechniejsza. Pozostawanie w „czterech ścianach" w samotności lub towarzystwie niewielkiej grupki tych samych osób, ma wpływ na nasz stan emocjonalny. Co robić, by zmniejszyć lęk i stres związany z przedłużającym się stanem ograniczonej mobilności i brakiem bezpośrednich kontaktów z szerszą grupą ludzi?
W związku z pandemią koronawirusa Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii apelują o solidarność, troskę i wsparcie, a także… rozsądek. Zwracają też szczególną uwagę na starszych, osamotnionych ludzi.
Seniorzy często narzekają na samotność, szczególnie w sytuacji, gdy się rozwiedli lub ich współmałżonek zmarł. Z nowych badań wynika, że opieka nad wnukami może być dobrym sposobem na złagodzenie poczucia odizolowania i poprawę stanu emocjonalnego.
Chociaż prawdą jest, że można odczuwać samotność w tłumie, kontakty z innymi są nam potrzebne, by nie mieć wrażenia odizolowania, które z kolei przekłada się na wyższe ryzyko depresji i innych chorób.
Duńscy badacze ostrzegają, że samotność jest niebezpieczna zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Sprzyja poważnym, zagrażającym życiu chorobom.
Kolejne badania pokazują, że samotność nie sprzyja zdrowiu, ani rekonwalescencji. Odizolowani ludzie mają się gorzej, częściej chorują i wolniej wracają do zdrowia. Dotyczy to też niewydolności serca.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem