Zidentyfikowano trzy profile psychologiczne powiązane z różnymi wzorcami osłabienia funkcji poznawczych i mózgu w procesie starzenia się. Badanie, w którym przeanalizowano ponad tysiąc osób w średnim i starszym wieku, pokazuje, że specyficzne cechy psychologiczne mogą wpływać na ryzyko wystąpienia demencji, a także na takie aspekty, jak szybkość osłabienia funkcji mózgu i jakość snu.
Interakcje z przyjaciółmi i rodziną mogą pomóc nam zachować zdrowie, ponieważ wzmacniają nasz układ odpornościowy i zmniejszają ryzyko chorób takich jak choroby serca, udar i cukrzyca typu 2.
Eksperci ocenili, w jaki sposób izolacja społeczna, samotność i kruchość wpływają na siebie nawzajem.
Osamotnienie z większym prawdopodobieństwem wywoła depresję, jeśli ktoś ciągle rozmyśla o tym, jak bardzo jest samotny.
Chociaż małżeństwo lub długotrwały związek jest często postrzegane jako norma, coraz więcej osób pozostaje singlami do końca życia. Jednak życie w pojedynkę może wiązać się z niedogodnościami ekonomicznymi i medycznymi, zwłaszcza gdy ludzie się starzeją i mogą stać się bardziej zależni od innych.
Samotne wędrówki głęboko w lesie i podobne chwile intensywnej samotności nie przywracają energii i nie wzmacniają więzi społecznych tak bardzo, jak inne jej formy, takie jak czytanie w kawiarni lub słuchanie Spotify w drodze do pracy, mówią eksperci z Oregon State University.
Przez lata badania wykazały, że samotni seniorzy są bardziej narażeni na pogorszenie funkcji poznawczych i choroby takie jak choroba Alzheimera. Jednak badania te ogólnie traktowały samotność jako stałą cechę czyjegoś życia, tymczasem jej poziom zmienia się z dnia na dzień, a nawet w ciągu jednego dnia. W różnych chwilach samotność i sprawność poznawcza wydają się mieć złożony związek, który może się wzajemnie wzmacniać, uważają eksperci z Penn State College of Health and Human Development.
Zwierzęta domowe mogą być ważnym źródłem wsparcia społecznego i emocjonalnego dla wszystkich ludzi, wskazują eksperci z American Psychological Association.
Na Florida State University College of Medicine przeanalizowano dane ponad 600 tysięcy z całego świata i obliczono, że doświadczanie uczucia samotności zwiększa ryzyko rozwoju demencji o 31 proc.
Kontakt osobisty pomaga zmniejszyć poziom samotności u osób starszych, a inne sposoby podtrzymywania relacji, takie jak dzwonienie, wysyłanie e-maili czy SMS-ów, nie są tak skuteczne w osłabianiu poczucia samotności, zauważają uczeni z University of Texas i University of Michigan.
Osoby samotne częściej mają złe sny, ustalili uczeni z Oregon State University. To istotne, ponieważ zarówno samotność, jak i zaburzenia snu są poważnymi problemami zdrowia publicznego - maja związek ze zwiększonym ryzykiem chorób serca, udaru i przedwczesnej śmierci.
Poczucie samotności ma silniejszy negatywny wpływ na pamięć niż nawet izolacja społeczna, chociaż obydwa zjawiska stanowią znaczne ryzyko dla starzejącego się społeczeństwa.
Samotność może być szkodliwa dla naszego codziennego zdrowia i długotrwałego dobrego samopoczucia.
Jak wiadomo, samotność jest ważnym predyktorem stanu zdrowia. Wiąże się ze znacznym ryzykiem dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz zwiększoną śmiertelnością. Ustalono też, że mądrość może chronić przed samotnością. Taka odwrotna zależność między samotnością a mądrością może opierać się na różnych procesach mózgowych.
Lepszy sen wiąże się z niższym poziomem samotności, mówią psychologowie.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem