16 października odbędzie się I Wrocławskie Forum Senioralne pod hasłem: “Samorząd – Biznes – NGO”, którego celem jest zainicjowanie szeroko rozumianej dyskusji nad możliwymi strategiami wspólnego działania w starzejącym się społeczeństwie.
Co zrobić, by dać osobom starszym poczucie wpływu na otoczenie? W jaki sposób wzmocnić ich dialog z lokalnymi władzami? Jak zachęcić samorządy do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego? Takie są tematy dyskusji „Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów. Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i wyzwania”, która odbędzie się 16 lutego br. w Sejmie RP.
Najwyższe poparcie wyrażone w punktach procentowych zdobyło PiS, najwięcej mandatów do sejmików wojewódzkich - PO. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wreszcie oficjalne wyniki wyborów.
Punktualnie o 21:00 pojawiły się pierwsze, sondażowe wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich, które podano w oparciu o dane exit-polls zebrane przez ankieterów IPSOS przed lokalami wyborczymi.
Do godziny 12:00 wydano 4 mln 220 tysięcy kart do głosowania. Frekwencja wynosi 14,59 proc. Najwięcej osób poszło już do urn w Małopolsce i na Podkarpaciu, najmniej - na Dolnym Śląsku.
Od północy 15 listopada do momentu zamknięcia lokali wyborczych dzień później obowiązuje cisza wyborcza związana z wyborami do samorządów. Zakazana jest wszelkiego rodzaju agitacja wyborcza.
Za nieco ponad miesiąc odbędą się wybory samorządowe. 16 listopada zdecydujemy, kto będzie zasiadał w radach powiatowych, miejskich czy gminnych, kto w sejmikach wojewódzkich, a kto zostanie wójtem, burmistrzem albo prezydentem. Na stronie PKW pojawiły się oficjalne listy kandydatów na radnych wszystkich szczebli.
Senior Obywatel? Społecznik? Edukator? Dziennikarz? Kronika? Wyborca? Osoba 60 + może się spełniać w wielu odpowiedzialnych rolach i wpływać na swoje otoczenie. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Każdemu z nas może brakować wiedzy, odwagi czy czasu. Warto jednak spróbować i włączyć się do działań publicznych. Satysfakcja z ich prowadzenia jest ogromna.
Frekwencja w referendum dotyczacym odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wynosi 27,2 procent - wskazują wyniki sondażowe TNS Polska, podane tuż po zakończeniu ciszy wyborczej.
Ruszyła ogólnopolska kampania „Gmina Przyjazna Internautom”, w ramach której wybrane gminy zostaną poddane „wirtualnym metamorfozom”. Co to oznacza w praktyce? Błyskawiczne odpowiedzi na maile, aktualizacje gminnych stron internetowych, dostosowanie ich do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz szkolenia z obsługi komputera dla seniorów. Honorowy patronat nad akcją objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Obrona Cywilna w Polsce nie jest przygotowana do wykonywania żadnego ze swoich zadań – ostrzega Najwyższa Izba Kontroli. W przypadku wystąpienia klęski żywiołowej nie jest w stanie przyłączyć się do sprawnego usuwania jej skutków. Podczas wojny nie ochroni ludności cywilnej ani krytycznie ważnych obiektów. Według NIK, Obrona Cywilna w Polsce funkcjonuje tylko na papierze.
Wybory samorządowe w Polsce pokazują, że jesteśmy zadowoleni z tego, jak zarządzane są miasta, w których mieszkamy. Większość znanych wyborcom kandydatów na prezydentów i burmistrzów zwyciężyła w pierwszej turze wyborów lub przeszła do drugiej.
W niedzielę 21 listopada odbędą się wybory do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 8:00 do 22:00.
Nie dysponujemy odpowiednimi danymi, aby zweryfikować możliwość światowego rekordu Guinnesssa, ale na pewno jeśli chodzi o Kanadę, to 89-letnia Hazel McCallion jest najstarszą burmistrz w kraju.
W ubiegłorocznym rankingu uczciwości i rzetelności zawodowej na 23 uwzględnione w nim zawody urzędnicy samorządowi – według Polaków – uplasowali się na 17 pozycji, a urzędnicy państwowi wysokiego szczebla zajęli dopiero 21 miejsce (gorzej wypadli tylko politycy i parlamentarzyści). Czy rzeczywiście z funkcjonowania urzędów obywatele są niezadowoleni, a praca urzędników pozostawia wiele do życzenia?