Jak myślisz o sobie na koniec kiepskiego dnia? Odpowiedź może wskazywać nie tylko na to, jak ukształtowała się twoja samoocena, ale także na to, w jaki sposób się odnawia, mówią japońscy psycholodzy.
Czytelnicy poradników są bardziej wrażliwi na stres i wykazują więcej objawów depresji.
Osoby o niskiej samoocenie mogą czuć się bezbronne w swoim związku, w tym nie mieć pewności co do wsparcia i miłości partnera. W serii badań holenderscy psychologowie społeczni pokazali, że ludzie o niskiej samoocenie żałują poświęceń dla związku, ponieważ nie czują się doceniani lub wspierani przez współmałżonka.
Grupa ekspertów z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Bergen opracowała nową metodę pomiaru uzależnienia od zakupów: skalę uzależnienia od zakupów Bergen (The Bergen Shopping Addiction Scale).
W okresie po menopauzie kobiety często mają problemy z kontrolą wagi i innymi czynnikami ryzyka dla zdrowia, takimi jak nadmierny poziom cholesterolu. Odpowiedzią na to może być taniec - taka aktywność może skutecznie obniżyć poziom cholesterolu, poprawić kondycję i skład ciała, a także samym poprawić samoocenę.
Reklamy upiększających produktów kosmetycznych w obniżają poczucie własnej wartości konsumentek.
Osoby z niską samooceną są bardziej skłonne do pozostawania w nieszczęśliwych związkach, mówią badacze z University of Waterloo.
Ludzie religijni czują się dobrze sami ze sobą, zwykle mają wyższą samoocenę i cechują się lepszym przystosowaniem psychicznym niż osoby niewierzące. Co jednak istotne, religijność daje takie korzyści tylko w krajach, które przywiązują dużą wagę do wiary.
Każdy słyszał, że lepiej jest dawać niż brać. Oto empiryczne dowody na to, że troska o współmałżonka lub partnera jest satysfakcjonująca same w sobie.
Od dawna wiadomo, że wsparcie przyjaciół i rodziny ma duże znaczenie dla stanu zdrowia fizycznego. Odkryto jednak, że takich korzyści nie zyskują osoby, które tego szczególnie potrzebują, czyli ludzie z niską samooceną.
Posiadanie bliskich przyjaciół zwiększa samoocenę, a wysoka samoocena wpływa na jakość przyjaźni, mówią psycholodzy.
Social media (media społecznościowe) mają nas duży, nie zawsze jednak korzystny, wpływ. Z jednej strony umożliwiają pozostawanie w kontakcie z przyjaciółmi, rodziną, czy ludźmi o podobnych zainteresowaniach, z drugiej jednak wywołują negatywne emocje: zazdrość, żal i niższą samoocenę. Co więcej, mogą uzależniać...
Warto angażować się w pomoc innym ludziom - dzięki temu pomagamy też sami sobie poczuć się szczęśliwszymi.
Naprawdę łatwo możesz przydać sobie poczucia szczęścia. Wystarczy regularnie ćwiczyć. I nie musisz mieć siły i wydolności profesjonalnego sportowca - trzeba po prostu systematycznie trenować.
To, co sami o sobie myślimy, przekłada sięna stan naszego zdrowia - gdy mamy do samych siebie szacunek i dobrze o sobie myślimy, naprawdę lepiej czujemy się nie tylko psychicznie, ale i fizycznie.