Większość Polaków planuje obchodzić Wielkanoc w gronie najbliższych. Czasami oznacza to jednak, że święta spędzimy z rodziną, ale poza granicami kraju. Najwięcej Polaków poleci do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Irlandii. Część osób wybiera się na kilkudniowe wakacje w gronie przyjaciół do jednego z europejskich miast.
Polacy uważają transport lotniczy za najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy sposób podróżowania na długich trasach. Ponad 60 proc. z nich deklaruje, że miało okazję lecieć samolotem, wśród nich ponad jedna trzecia lata regularnie, kilka razy w roku. Blisko połowa kupuje bilety lotnicze płacąc kartą lub przelewem. Gdyby otrzymali bilet za darmo, najchętniej odwiedziliby Paryż – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie mBanku i MultiBanku.
Zagubiony bagaż, odwołany lot lub godziny spędzone w oczekiwaniu na alternatywne połączenie? Nawet najlepiej przygotowaną wakacyjną podróż może popsuć ciąg nieoczekiwanych wydarzeń. O czym warto wiedzieć przed i podczas podróży na urlop?
Po zawieszeniu koncesji przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, spółka OLT zawiesiła także loty czarterowe. Dziś nie odleciały m.in. samoloty z Wrocławia do Egiptu. Z kraju nie wyleciało na wycieczki kilkuset turystów.
Tanie linie lotnicze OLT, które kilka miesięcy temu weszły na polski rynek z szeroko zakrojoną kampanią reklamową i wyjątkowo korzystną dla klientów ofertą, ogłosiły zawieszenie wszystkich swoich lotów regularnych. Bilety na te loty ma około 130 tysięcy osób.
Początek roku przyniósł wiadomość niepokojącą dla miłośników latania. Unia Europejska wprowadza opłaty za nadmierną emisję CO2 przez samoloty pasażerskie. Pytanie, które się wówczas pojawiło dotyczyło tego, w jakim stopniu odbije się to na cenach biletów. W połowie roku, u progu wakacji można stwierdzić, że obawy te były - jak dotychczas - nieuzasadnione. Z danych serwisu eSKY.pl wynika, że za bilet na wakacje zapłacimy w tym roku nawet o 30 proc. mniej niż w roku ubiegłym.
Odwołany lot do Madrytu? Opóźniony o 2 godziny pociąg do Berlina? Standard francuskiego hotelu niezgodny z jego klasą? Musisz zrezygnować z wycieczki, czy poniesiesz konsekwencje finansowe? Europejskie Centrum Konsumenta przygotowało kilka prostych rad na kłopoty w podróży - cennych tym bardziej, że właśnie na dobre zaczyna się sezon turystyczny.
Gdzie zwrócić się, kiedy zaginie bagaż? Co musi zagwarantować przewoźnik, gdy lot jest opóźniony lub został odwołany? Pasażerowi przysługuje wówczas prawo do reklamacji i odszkodowania, o wysokości - w zależności od rodzaju szkody - może wynieść nawet do 4800 złotych.
Jeszcze dwa lata temu nikt by nawet nie przypuszczał, że z Bydgoszczy czy Rzeszowa będzie można polecieć do Hiszpanii, Grecji, Bułgarii, Izraela czy na Wyspy Kanaryjskie. Teraz Polacy coraz chętniej wybierają wylot na wakacje z lokalnych lotnisk.
Spektakularne lądowanie na Lotnisku im. Chopina spowodowało lawinę informacji w mediach. W ciągu trzech dni o pilocie, kapitanie Tadeuszu Wronie, ukazało się niemal dwa tysiące materiałów – wyliczył Press-Service Monitoring Mediów. 28 proc. z tych publikacji zawierało słowo „bohater”, a 27 proc. znalazło się na „jedynkach”.
Wybierając się samolotem w daleką podróż często zmieniamy strefy czasowe. W takiej sytuacji musimy przygotować się na to, że dopadnie nas tzw. syndrom nagłej zmiany strefy czasowej (jet lag). Organizmu nie da się oszukać, możemy jednak spróbować złagodzić niekorzystne dla niego objawy nagłego zaburzenia rytmu dnia i nocy. Centrum Lotnicze Sky4Fly prezentuje sprawdzone naturalne metody walki z syndromem nagłej zmiany strefy czasowej oraz podpowiada jak wykorzystać jet lag na własną korzyść.
W dwóch wypadkach lotniczych, do których doszło wczoraj niedaleko Łososiny Dolnej i w pobliżu lotniska w podkrakowskim Pobiedniku zginęło 6 osób, w tym trójka dzieci. Okoliczności katastrof wyjaśniają policjanci, prokuratorzy oraz eksperci m.in. z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
Ponad 9 mln pasażerów obsłużyły polskie lotniska w pierwszym półroczu - wynika ze statystyk zebranych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. To o ponad 600 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
Donald Tusk poinformował o rozformowaniu 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego. Podjęto także decyzję o zmianach personalnych w Ministerstwie Obrony Narodowej. Premier podkreślił, że decyzja o rozformowaniu pułku obsługującego loty najważniejszych osób w państwie oznacza jego faktyczną likwidację. Minister obrony narodowej w najbliższych dniach podpisze dokumenty dotyczące rozwiązania jednostki. Likwidacja będzie rozłożona w czasie.
Pierwsza wizyta na lotnisku nie musi się od razu wiązać z zabłądzeniem, przegapieniem lotu, czy, o zgrozo, nieświadomym złamaniem przepisów i popadnięciem w tarapaty. Wystarczy spokój, opanowanie i znajomość kilku podstawowych zasad by szczęśliwie znaleźć się na pokładzie samolotu i wyruszyć w podróż marzeń - radzą eksperci Centrum Lotniczego Sky4Fly.