Osoby narażone na wyższy poziom hałasu samolotów częściej mają wyższy wskaźnik masy ciała, oznaczający otyłość, a to może prowadzić do udaru lub nadciśnienia.
Opóźniony lub odwołany lot? Zgubiony, zniszczony lub opóźniony bagaż? A może rezygnacja z wycieczki samolotowej tuż przed wyjazdem? Wszystkie te sytuacje zdarzają się podróżnym, zwłaszcza w wakacje. Wtedy liczba lotów jest największa, a lotniska odprawiają miliony pasażerów. Jak przygotować się do podróży samolotem i jak dochodzić swoich praw lub odszkodowania, gdy ta podróż nie przebiega zgodnie z planem?
Nowe badanie rzuca światło na zagrożenia dla zdrowia, jakie stwarzają chorzy pasażerowie samolotów.
Porty lotnicze w Polsce jeszcze nigdy nie rosły tak szybko. W ubiegłym roku przekroczyły razem magiczną granicę 40 mln pasażerów. W porównaniu z ubiegłym rokiem oznacza to, że polskie porty obsłużyły o ponad 6 mln pasażerów więcej, a wzrost w skali roku wyniósł ok. 17,7 procenta.
Zakupiony bilet lotniczy wcale nie gwarantuje, że na pewno zostaniemy przyjęci na pokład. Powszechną praktyką linii lotniczych jest sprzedaż większej liczby biletów niż miejsc w samolocie. Może się więc okazać, że po przyjeździe na lotnisko zostaniemy odprawieni, ale z kwitkiem. Co zrobić w takim przypadku i jakie prawa nam przysługują?
Aż 72% Polaków nigdy nie zapłaciło za nadbagaż – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie momondo, wyszukiwarki lotów, hoteli i wynajmu samochodów. Tego lata warto zwrócić uwagę na zmieniające się procedury dotyczące naszych walizek. Dwie z najbardziej popularnych linii lotniczych – Wizz Air i Ryanair, zmieniają zasady przewożenia bagażu podręcznego. Aby nie pogubić się w nowych przepisach, podajemy zestawienie zmian i obecnych reguł w najpopularniejszych liniach lotniczych w Polsce. Prezentujemy też kilka wskazówek, jak się spakować, by zabrać wszystko, czego naprawdę potrzebujemy.
Polacy coraz częściej podróżują samolotem i to w coraz dalsze zakątki świata. Mamy do wyboru więcej ciekawych połączeń, tanich linii lotniczych, interesujących ofert oraz kuszących promocji. Mimo to podróż tym podniebnym środkiem lokomocji wciąż wzbudza w nas wiele emocji, które mogą być przyczyną niezręcznych sytuacji. Jakie zasady savoir vivre obowiązują na lotnisku i co zrobić, by nie popełnić krępującego faux pas?
Jeszcze pół wieku temu przelot samolotem był wielkim życiowym wydarzeniem i właściwie niewielu ludzi miało okazję tego doświadczyć. Dzisiaj loty stały się tak powszechne, że korzystanie z tego środka transportu stało się niezbędne, by zaplanować wakacje, zmienić pracę na lepszą, czy odwiedzić dzieci mieszkające w innym kraju. Tym bardziej poważnym kłopotem staje się lęk przed lataniem.
Zwyczaje związane z podróżowaniem dynamicznie zmieniają się na świecie i w Polsce. Choć sezon letni jest powszechnie uznawany za najpopularniejszy okres na urlop, to w rzeczywistości Polacy podróżują przez cały rok - równie chętnie odkrywają nowe miejsca także podczas długich weekendów. Jakie jeszcze mity na temat polskich podróży nie są zgodne z rzeczywistością?
Rejs samolotem wielu seniorom kojarzy się nie tylko z przedłużonym weekendem, długo oczekiwanymi wakacjami, odwiedzinami dzieci na stałe mieszkających zagranicą, ale bardzo często łączy się z obawami przed lataniem. Chcąc zmniejszyć stres związany z podróżą, zanim wsiądziemy na pokład samolotu powinniśmy się do niego dobrze przygotować, a także przemyśleć, co powinniśmy ze sobą zabrać. Dzięki zastosowaniu się do kilku prostych sposobów zwiększymy swoją szansę na przyjemny i spokojny lot.
Polacy podróżują coraz więcej i coraz dalej. Okres jesienny rozpoczyna wyprawy w poszukiwaniu słońca, ale także chęć poznawania innych kultur. Gdzie i na ile jechać, jak radzić sobie z jet lag, czy trzeba się szczepić? Dlaczego do egzotycznego wyjazdu warto się dobrze przygotować?
Samolot staje się coraz częściej wybieranym przez Polaków środkiem lokomocji. Największe zainteresowanie lotami samolotowymi odnotowuje się podczas letnich wakacji. W tym roku zmieniają się ulubione kierunki połączeń czarterowych - dotychczas najpopularniejsze egipskie kurorty ustępują miejsca Riwierze Tureckiej oraz greckim wyspom. Regularnymi liniami latamy natomiast przede wszystkim do wielkich miast europejskich i portów przesiadkowych.
Co prawda urlop powinien kojarzyć się głównie z wypoczynkiem, jednak dla niektórych osób bywa źródłem wielu frustracji. Dobre samopoczucie podczas podróży mogą z powodzeniem zepsuć niecierpliwi współpasażerowie lub dziwne zasady obowiązujące w hotelach czy na lotnisku. Jakie czynniki najczęściej wskazujemy jako negatywnie wpływające na komfort podróży.
Najpopularniejszymi kierunkami wybieranymi przez Polaków były Ateny, Zurych, Londyn i Paryż. Loty najchętniej rezerwowane były w listopadzie, a odbywały się w grudniu. Częściej latają mężczyźni, którzy stanowią 57 procent ogółu wszystkich pasażerów i dominują szczególnie wśród pasażerów lotów krajowych. Na międzynarodowe loty wydaliśmy średnio 1803 zł, a na krajowe 439 zł. Seniorzy latają bardzo rzadko.
Harrison Ford został zwolniony ze szpitala, gdzie trafił po wypadku samolotowym w Kalifornii.