Niedożywienie nie jest tylko problemem krajów Trzeciego Świata, niewystępującym w państwach wysoko rozwiniętych. Światowa Organizacja Zdrowia wymienia niedożywienie jako jedno z poważniejszych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. Na niedożywienie w szczególności narażeni są seniorzy. Dlaczego? W podeszłym wieku bowiem ryzyko niesamodzielności znacznie wzrasta, a starzeniu się często towarzyszą apatia, depresja czy demencja starcza. A te są sprzymierzeńcami zaniedbywania posiłków lub braku dbałości o właściwe odżywianie.
Niedożywienie stanowi dość częsty problem u osób po 65. roku życia. Sygnałem alarmującym może być pusta lodówka w domu seniora.
Mieszkają z rodzicami, mamy sprzątają po nich, zajmują się ich brudną bielizną, prasują, robią kanapki do pracy, gotują obiady, pilnują by wstali wcześnie rano, przynoszą śniadania do łóżka, sprawdzają. Rodzice dają im kieszonkowe na przyjemności. A oni nie chcą się wyprowadzić. Mowa tu nie o nastolatkach czy też niepracujących studentach, ale o „bamboccioni", czyli o „dorosłych dzieciach".
Brytyjczycy żyją w strachu przed utratą niezależności w jesieni życia. Upływające lata często prowadzą ku chorobie czy niepełnosprawności. A te z kolei utrudniają poruszanie się, zwłaszcza w pomieszczeniach nieprzystosowanych dla osób z dysfunkcjami. Samotne życie we własnym domu może stać się prawdziwym wyzwaniem. Jak ważki to problem pokazuje przeprowadzony w Wielkiej Brytanii sondaż.
Ponieważ w starzejącym się społeczeństwie zwiększa się liczebna przewaga kobiet nad mężczyznami coraz częściej można spotkać dojrzałe panie za kierownicami samochodów. Jako, że panie nie są przyzwyczajone do codziennego prowadzenia pojazdów trzykrotnie zwiększa się ryzyko wypadków samochodowych.
Według badań przeprowadzonych przez dr Linley Denson z University of Adelaide, większość emerytowanych nie planuje z wyprzedzeniem swojej opieki i tego, kto się będzie nimi zajmował. Ankietę przeprowadzono wśród ludzi starszych wciąż mieszkających ze swoimi krewnymi, młodszymi członkami rodzin oraz osobami zawodowo trudniącymi się opieką społeczną.
Prowadzenie pojazdów przez seniorów stało się kwestią kontrowersyjną, raporty wskazują, że starsi ludzie są drugą co do wielkości grupą powodującą wypadki. Bardziej narażają siebie i innych uczestników ruchu tylko nastoletni kierowcy. Badania przeprowadzone przez the Johns Hopkins School of Medicine dowodzą jednak, że seniorzy, którzy prowadzą samochody, dłużej pozostają samodzielni i rzadziej trafiają do domów opieki.
Starsi Australijczycy mogą dłużej mieszkać samodzielnie, jeśli otrzymają rządową pomoc w zakresie podstawowych domowych czynności oraz odpowiednia opiekę zdrowotną. Taka forma opieki nad seniorami jest dla nich korzystniejsza a przy tym tańsza niż pobyt w domach spokojnej starości - wynika z badań australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej.
W mieście Pontefract w Wielkiej Brytanii zostanie wybudowany kompleks mieszkalny dla seniorów, którzy chcą zachować niezależność. Wielomilionowa inwestycja jest możliwa dzięki programowi Extra Care.
Wykonywanie codziennych czynności domowych takich jak np. mycie naczyń lub wchodzenie po schodach może przedłużyć życie - wynika z najnowszych badań.
Programy psychoteraeutyczne oraz terapii zajęciowej prowadzone indywidualnie ze starszymi ludźmi mieszkajacymi we własnych domach mogą nie tylko przedłużyć ich samodzielność, sprawność i nezależność. Wpływają także na długość ich życia.