Od 15 sierpnia istnieje możliwość rejestracji w Polsce samochodów, które posiadają kierownicę po prawej stronie. Do tej pory właściciele pojazdów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii musieli dokonywać kosztownych przeróbek. Po zmianie prawa wymagane będą zaledwie niewielkie modyfikacje tzw. „anglików”.
Na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy składa się kilka czynników m.in. stan nawierzchni, warunki atmosferyczne oraz sprawność techniczna auta. Jednak najważniejszym ogniwem, mającym bezpośredni wpływ jest kierowca - jego umiejętności, zachowania oraz emocje. Wspólne badania Goodyeara i Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Politologii, przeprowadzone wśród europejskich kierowców, pozwoliły wyodrębnić siedem odmiennych typów osobowości kierowców.
Coraz mniej kierowców używa telefonów komórkowych podczas jazdy. Z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu korzysta niemal 3 procent polskich kierowców. Częściej za kierownicą rozmawiają panie.
Wyjeżdżając za granicę często trafiamy w miejsca niezwykłe i nieznane, gdzie komunikacja lokalna jest bardzo nieregularna, odległości do pokonania duże, a miejsca najbardziej interesujące znacznie oddalone od cywilizacji. Chcąc zrealizować plan podróży należy zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Na co zwracać uwagę przy wynajmie? Jakie haczyki mogą kryć się w umowie?
W czerwcu 2014 r. ruszyły pierwsze e-usługi dla kierowców: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autobus”. Pierwsza umożliwia potencjalnemu nabywcy używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę stanu technicznego pojazdu. Druga - zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, m.in. dzieci, wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek. Od 4 stycznia 2016 r. mają działać kolejne usługi m.in. „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych” - posłowie zmienili Prawo o ruchu drogowym.
Co kraj, to obyczaj, nic więc dziwnego, że wybierając się w podróż samochodem, trzeba dostosowywać się do zasad ruchu drogowego panujących w danym państwie. W Austrii do wystawienia mandatu wystarczy kontrola prędkości „na oko”, w Chinach zaś turyści mogą prowadzić samochód dopiero po zdaniu teoretycznego egzaminu i uzyskaniu specjalnego pozwolenia.
Wakacje to moment, gdy częściej wsiadamy za kierownicę i przemierzamy długie trasy. Wtedy też nasze bagażniki wypełnione są wieloma niezbędnymi przedmiotami. Jednym słowem jedziemy wiele godzin, w wysokich temperaturach z mocno obciążonym samochodem. Jak o niego zadbać, aby bezpiecznie dotrzeć do letniego kurortu?
Źle ustawiony fotel, niedociągnięte pasy i niepoprawne sterowanie kierownicą mogą uczynić naszą podróż mniej komfortową oraz utrudnić sprawną reakcję i zmniejszyć ochronę w razie wypadku drogowego. Jak wybrać wygodną, zdrową i bezpieczną pozycję do jazdy samochodem?
Ceny benzyny znowu idą w górę, więc w praktyce za te same pieniądze zatankujemy mniej niż pod koniec ubiegłego roku. Co zrobić, żeby wizyty na stacjach paliw nie przerodziły się w koszmar? Czy możemy zmusić nasze auto do mniejszego spalania, a jednocześnie wciąż czerpać przyjemność z jazdy?
Wczoraj weszły w życie nowe przepisy, które stanowią, że przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym skutkować będzie utratą prawa jazdy na trzy miesiące. Ten i inne zmienione przepisy mają być przestrogą dla kierowców popełniających najpoważniejsze przewinienia na drogach.
Prosta droga i piękna pogoda: idealny powrót z wakacji? Niekoniecznie. Jak wynika z badań, dobre warunki drogowe usypiają naszą czujność. Właśnie wtedy ma miejsce aż 69% wypadków.
Miesiące letnie to czas wakacyjnych urlopów, a co za tym idzie zwiększonego natężenia ruchu komunikacyjnego. Większa ilość aut na drogach ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w postaci korków, ale i w statystykach policyjnych. Opracowany przez Wydział Ruchu Drogowego Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji raport „Wypadki drogowe w Polsce w 2013 roku” jednoznacznie wskazuje, że sierpień to miesiąc, w którym zaraz po październiku i lipcu najczęściej dochodzi do wypadków drogowych w Polsce. Zanim zatem wyruszymy w podróż poznajmy kilka faktów.
Każdego roku właściciele samochodów muszą poddać swoje pojazdy okresowym badaniom technicznym. Jest to ocena stanu technicznego samochodu, co jest podstawą do dopuszczenia do dalszego użytkowania na drogach. Jak postąpić, kiedy nasz pojazd nie spełnia określonych wymagań? Badanie techniczne samochodu to rutynowa kontrola czy powód do stresu?
Dzień Wszystkich Świętych to na polskich drogach zwykle czas, kiedy słyszymy o szczególnym natężeniu ruchu, ale też o większej liczbie wypadków drogowych. W tym roku scenariusz będzie podobny, gdyż pierwszy dzień listopada przypada w piątek, który to dzień jest początkiem długiego jesiennego weekendu. Jak zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania tego dnia i ustrzec się przed korkami na drodze?
Żyjemy w nieustannym biegu, stąd wielu z nas w czasie jazdy samochodem sięga po telefon komórkowy, choć grozi za to mandat. Często nie zdajemy sobie sprawy, że telefon komórkowy może mieć podobny wpływ na kierowcę jak alkohol. Zaangażowani w rozmowę telefoniczną mamy wolniejszą reakcję, obniżamy swoją czujność na drodze. By jeździć bezpiecznie nie trzeba jednak wcale rezygnować z telefonu komórkowego w aucie.