W ostatnich dniach zima przypomniała o sobie i zrobiło się mroźno. Minusowe temperatury potrafią niekorzystnie wpłynąć na nasze pojazdy, zwłaszcza te, które nie są garażowane. W trakcie mrozów samochód potrafi odmówić posłuszeństwa.
Zima to jeden z najtrudniejszych okresów dla kierowców – problemy z rozruchem silnika czy przymarznięte drzwi to tylko przykłady nieprzyjemnych sytuacji. Jednak trudności, które wynikają z utrzymywania się niskich temperatur i opadów śniegu, można zminimalizować przez odpowiednie przygotowanie.
Ostatnie zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców nie wpłynęły na razie znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Egzamin na prawo jazdy zdaje zaledwie co trzeci kursant, a polscy młodzi kierowcy są w czołówce państw Unii Europejskiej jako sprawcy wypadków. Rygorystyczne egzaminy nie przekładają się na poprawę umiejętności kierowców, ale korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów, które utrzymują się głównie z opłat egzaminacyjnych – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli.
Zdecydowaliśmy się na zakup auta. Znaleźliśmy to wymarzone, zostało sprawdzone u mechanika, wynegocjowaliśmy dobrą cenę. Pora na zawarcie umowy sprzedaży. Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy.
Firma Porsche odrzuciła zarzuty córki Paula Walkera o spowodowanie śmierci jej ojca.
Zima co roku zaskakuje kierowców i drogowców. Warto zatem z wyprzedzeniem przygotować samochód na nadejście mrozu, śniegu i obecność błota pośniegowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby przetrwać motoryzacyjną zimę.
Gdy temperatura powietrza spada, a synoptycy ostrzegają o pierwszych przelotnych opadach deszczu i śniegu, w głowach wielu kierowcach kiełkuje myśl o wymianie opon na zimowe. W Polsce takiego obowiązku nie ma, ale w wielu krajach istnieją rygorystyczne przepisy. Źle dobrane opony niosą za sobą wiele zagrożeń i to nie tylko w okresie zimowym. Dowodzą tego policyjne statystyki.
Straże miejskie i gminne tracą prawo do używania fotoradarów - prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych. Dodatkowo, wyższe będą również mandaty za przekroczenie prędkości, zostana bowiem powiązane z wysokością średniego wynagrodzenia za ubiegły rok. Za "ciężką stopę" zapłacą więcej recydywiści oraz przekraczający prędkość w obszarze zabudowanym.
Coraz więcej krajów na świecie zaostrza politykę wobec kierowców powyżej 60-tego roku życia. Oczywiście wraz z wiekiem tracimy sprawność i refleks, jednak czy to dostateczny powód, by zakazywać osobom starszym prowadzenia samochodów?
Kończą się wakacje, a to oznacza, że od 1 września na przejściach dla pieszych pojawi się więcej dzieci. Są one szczególnie narażone na niebezpieczeństwo – rozkojarzone i nieuważne mogą nie zauważyć zbliżającego się samochodu. Dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w okolicach szkół.
Od 15 sierpnia istnieje możliwość rejestracji w Polsce samochodów, które posiadają kierownicę po prawej stronie. Do tej pory właściciele pojazdów sprowadzonych z Wielkiej Brytanii musieli dokonywać kosztownych przeróbek. Po zmianie prawa wymagane będą zaledwie niewielkie modyfikacje tzw. „anglików”.
Na poziom bezpieczeństwa podczas jazdy składa się kilka czynników m.in. stan nawierzchni, warunki atmosferyczne oraz sprawność techniczna auta. Jednak najważniejszym ogniwem, mającym bezpośredni wpływ jest kierowca - jego umiejętności, zachowania oraz emocje. Wspólne badania Goodyeara i Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Politologii, przeprowadzone wśród europejskich kierowców, pozwoliły wyodrębnić siedem odmiennych typów osobowości kierowców.
Coraz mniej kierowców używa telefonów komórkowych podczas jazdy. Z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu korzysta niemal 3 procent polskich kierowców. Częściej za kierownicą rozmawiają panie.
Wyjeżdżając za granicę często trafiamy w miejsca niezwykłe i nieznane, gdzie komunikacja lokalna jest bardzo nieregularna, odległości do pokonania duże, a miejsca najbardziej interesujące znacznie oddalone od cywilizacji. Chcąc zrealizować plan podróży należy zdecydować się na wypożyczenie samochodu. Na co zwracać uwagę przy wynajmie? Jakie haczyki mogą kryć się w umowie?
W czerwcu 2014 r. ruszyły pierwsze e-usługi dla kierowców: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autobus”. Pierwsza umożliwia potencjalnemu nabywcy używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę stanu technicznego pojazdu. Druga - zwiększa bezpieczeństwo pasażerów transportu autobusowego, m.in. dzieci, wyjeżdżających na zorganizowany wypoczynek. Od 4 stycznia 2016 r. mają działać kolejne usługi m.in. „Sprawdź moje uprawnienia” oraz „Sprawdź informację o punktach karnych” - posłowie zmienili Prawo o ruchu drogowym.