Jazda samochodem w nocy, pomimo mniejszego niż w porze dziennej natężenia ruchu, jest o wiele bardziej niebezpieczna. Ma to przede wszystkim związek z niedostateczną ilością światła, która ogranicza zdolność widzenia, a także z większym zmęczeniem kierowcy. Wiele osób nie lubi lub wręcz nie może prowadzić pojazdu po zmroku ze względu na ostre, oślepiające światła samochodów jadących z przeciwka. Gdy dodatkowo spadnie w tym czasie deszcz, jazda staje się wyjątkowo uciążliwa. Zagrożeń związanych z nocną jazdą jest znacznie więcej, jednak odpowiedzialne zachowanie kierowcy może pomóc uniknąć wielu z nich.
Kolejny długi weekend za nami. Dla wielu osób był to okres rodzinnych wyjazdów i odpoczynku od codzienności. Dla policjantów był to czas wytężonej służby, związanej z zapewnianiem bezpieczeństwa na drogach. Tegoroczny długi weekend był bezpieczniejszy od ubiegłorocznego.
Od 24 kwietnia Ministerstwo Cyfryzacji udostępni nową usługę, która umożliwi kierowcom sprawdzenie liczby punktów karnych bez potrzeby udawania się na komendę policji. Jedyne, co będzie wymagane, to założenie Profilu Zaufanego (eGO), ale i to w przypadku większości użytkowników da się to załatwić przez internet.
Zima nie rozpieszcza kierowców. Najczęściej zawodzi wówczas akumulator (25 proc.) i silnik (20 proc.). Na zimowe usterki podatne są też koła (10 proc.), napęd i skrzynia biegów (7 proc.), elektryka, układ paliwowy, alternator. Jak przygotować samochód przed zimowym wypadem na narty? Jak oszczędzać akumulator? Jak uniknąć problemów z przymarzniętymi wycieraczkami? Wreszcie, dlaczego podczas zimowego wyjazdu lepiej mieć przy sobie łopatę i jakie ubezpieczenie wybrać, by uniknąć kłopotów?
Nawet 1,5 litra mniej paliwa na dystansie 100 kilometrów może spalać samochód, kiedy kierowca jeździ zgodnie z ideą ecodrivingu. Przede wszystkim chodzi o unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, tak by jazda była jak najbardziej płynna. Nie musimy też jeździć bardzo wolno i unikać włączania radia czy klimatyzacji.
Ciepła kurtka, zimowe buty, czapka, szalik, rękawiczki - zmiana garderoby na sezon zimowy jest naturalna dla każdego. W przypadku samochodu przygotowania do zimy nie są aż tak oczywiste. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by pierwsze śniegi i przymrozki nie puściły nas z torbami.
Choć większość z nas wydaje na paliwo niewiele, bo nie więcej niż 300 zł miesięcznie, dużą uwagę zwracamy na to, jaka jest cena paliwa oferowana na danej stacji. Aż 41 proc. z nas na widok kontrolki sygnalizującej brak paliwa nie zatankuje na najbliższej stacji, ale na tej, gdzie znajdziemy najlepszą ofertę – wynika z raportu „Polak w drodze - wydatki kierowców” opublikowanego przez Santander Consumer Bank. Jeśli jesteś aktywnym kierowcą pamiętaj, że nie tylko szukając niskiej ceny, ale też stosując zasady ekonomicznego prowadzenia aut możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Rocznie nawet do kilku tysięcy złotych. Oto kilka przydatnych rad, jak jeździć za mniej.
W pierwszej połowie 2016 roku sprowadzono do Polski prawie 550 tys. używanych pojazdów. Większość z nich jest sprzedawana przez znane portale razem z innymi samochodami z kraju. Czy każdemu ogłoszeniu należy wierzyć? Jak nie dać się oszukać i co zrobić, kiedy już uda się kupić auto?
Niemal połowa gospodarstw domowych w Polsce posiada dwa samochody, 15% nawet trzy, a aż 77% Polaków kupiło swoje cztery kółka z rynku wtórnego – wynika z badania „AUTOwybory Polaków” zrealizowanego przez instytut Millward Brown na zlecenie firmy motoryzacyjnej Exact Systems. Na nowe samochody decydują się najczęściej osoby po 34. roku życia, z wyższym wykształceniem i lepiej zarabiające.
Im dłużej prowadzimy samochód tym gorzej dla naszego kręgosłupa. Niemalże 85 procent Polaków dostrzega związek między czasem spędzonym za kierownicą, a chorobami zwyrodnieniowymi kręgosłupa - wynika z raportu „Komfort jazdy” przygotowanego na zlecenie Kongsberg Automotive.
Przy podejmowaniu decyzji o kupnie samochodu, aż 65% Polaków kieruje się ceną, blisko połowa badanych – mocą silnika, a ponad 40% – marką. Cenimy wygodę wnętrza, klimatyzację oraz komfort siedzenia – wskazywał na to co piąty respondent. Zaledwie 8% Polaków wybrało samochód kierując się jego kolorem – wynika z raportu „Komfort jazdy”, przeprowadzonego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków.
Rozmowa przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu może nieść za sobą nie tylko kosztowne, ale tragiczne konsekwencje. Tylko w 2014 roku, co czwarty wypadek spowodowany był używaniem telefonu w czasie jazdy – wynika ze statystyk policyjnych. 200 zł mandatu i 5 punktów karnych, utrata prawa jazdy i ryzyko spowodowania poważnych zdarzeń na drodze – to skutki rozmów telefonicznych w czasie prowadzenia auta.
W mieście najczęściej poruszamy się komunikacją miejską, samochodem najczęściej jeździmy w odwiedziny do rodziny i znajomych. Blisko połowa Polaków dojeżdża komunikacją do pracy lub na uczelnię. W trasie jednak trudniej nam się obejść bez prywatnego samochodu niż w mieście.
Wielu z nas spędza długie godziny w samochodzie każdego dnia. A to nie koniec siedzenia, bo w pracy większość z nas także… siedzi przy biurku, komputerze, a w czasie wolnym także lubimy polegiwać na kanapie czy wygodnym fotelu etc. Taki styl życia to jedna z głównych przyczyn coraz częściej występujących chorób układu mięśniowo-szkieletowego (ang. musculoskeletal disorders, MSD). Blisko 50% zwolnień z pracy wystawianych jest właśnie z tego powodu. Dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia bez Samochodu zachęcamy do większej aktywności i dbałości o swój kręgosłup oraz kondycję.
Kolejny długi majowy weekend za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Od środy do niedzieli doszło do 481 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 588 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 2.211 kierujących po alkoholu.