„Hu, hu, ha nasza zima zła”. Tak brzmią słowa znanej piosenki dla dzieci, którą każdy z nas nucił w wieku szkolnym. A jak kierowcy reagują na tę porę roku? Jak ją znoszą i czy są w pełni przygotowani na zaspy i zamarznięte szyby?
Nieruchomości, złoto, diamenty i wino to coraz częściej wybierane inwestycje, szczególnie w sytuacji, gdy istnieje obawa, że tradycyjne formy lokowania kapitału nie będą efektywne. Jednak jeśli chcesz być rzeczywiście oryginalnym inwestorem, zapomnij o trunkach, mieszkaniach i metalach szlachetnych. Związek Firm Doradztwa Finansowego przedstawia inne, bardzo alternatywne sposoby na pomnażanie kapitału.
Od piątku na polskich drogach doszło do 347 wypadków, w których zginęło 39 osób, a 438 zostało rannych - informuje Policja. Zatrzymałno także 1890 nietrzeźwych kierujących. Część kierowców z pewnością zastosowała się do policyjnych apeli, ponieważ wypadków, zabitych i rannych osób było mniej w porównaniu z ostatnim wakacyjnym weekendem roku ubiegłego.
53 osoby zginęły, a 604 zostały ranne – to bilans 462 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego sierpniowego weekendu . Policjanci zatrzymali aż 2972 nietrzeźwych kierujących. Do największej ilości tragicznych wypadków doszło w sobotę i niedzielę, gdy w 240 zdarzeniach zginęły 33 osoby, a 304 zostały ranne.
Wypadki i kolizje drogowe są wpisane w codzienność. Podobnie jednak jak w przypadku innych niemiłych wydarzeń, staramy się o nich nie myśleć i wypieramy ze świadomości. Wszystko do chwili, gdy nas nie dotyczą. Wielu kierowców nie wie w jaki sposób powinni się zachować bezpośrednio po wypadku lub kolizji drogowej. Działa czynnik stresogenny i zachowujemy się wówczas w sposób kompletnie nieprzewidywalny.
71 osób zginęło, a 650 zostało rannych - to bilans 525 wypadków, do których doszło na polskich drogach podczas długiego weekendu czerwcowego. Policjanci zatrzymali aż 2794 nietrzeźwych kierowców.
Poznań, Warszawa i Kraków to miasta o najbardziej zakorkowanych centrach. Średnia dzienna prędkość wynosi tam ok. 20 km/h. Nieco lepiej jest na trasach wjazdowych. Najszybciej można wjechać do Rzeszowa.
W wypadkach drogowych ginie w Polsce wciąż dwa razy więcej osób niż w UE. Dzieje się tak głównie z powodu złego stanu technicznego dróg. Większość dróg krajowych nie ma dwóch oddzielnych jezdni w przeciwnych kierunkach. Konieczność bezpośredniego mijania pojazdów nadjeżdżających z przeciwka stwarza ryzyko najgroźniejszych wypadków. Radykalna poprawa bezpieczeństwa może nastąpić po wybudowaniu autostrad i dróg ekspresowych.
Jeśli standard życia mierzyć jedynie wskaźnikiem posiadanych dóbr i przedmiotów, to można powiedzieć, że w ostatnich latach poprawa poziomu życia w Polsce jest bardzo wyraźna - wynika z badania CBOS. Polacy się bogacą – z jednej strony stać ich na coraz więcej, z drugiej zaś wiele dóbr tanieje i są coraz bardziej dostępne.
Tylko 8 procent Polaków, którzy zostali w 2010 roku właścicielami samochodów, kupiło nowe auta, pozostałe 92 procent osób wybrało samochody używane - wynika z badania zrealizowanego przez TNS OBOP. W większości przypadków zakupu auta z drugiej ręki dokonano od osób prywatnych, a średnia cena używanego samochodu wyniosła 12,4 tys. zł.
Piękny, słoneczny dzień na pustej i prostej drodze - są to komfortowe warunki, w których wielu kierowców decyduje się na szybszą jazdę samochodem. Tymczasem nadmierna prędkość rozwijana w dobrych warunkach atmosferycznych wciąż pozostaje najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Dlaczego więc polscy kierowcy lekceważą przepisy drogowe i liczne apele o bezpieczną i rozważną jazdę? Co powoduje, że mimo ponad 9 tys. wypadków w 2010 r. spowodowanych przez szybką jazdę, 85% kierowców przekracza dozwoloną prędkość?
Jestem osobą niepełnosprawną (I grupa) i chcę zaciągnąć kredyt na zakup samochodu. Pracuję na pełen etat, na umowę o pracę na czas nieokreślony, więc kwestia zarobków i zatrudnienia nie powinna stanowić tu problemu. Mam jednak pytanie: czy w bankach istnieje możliwość przyznawania kredytu na preferencyjnych warunkach dla osób niepełnosprawnych?
Dla prawie połowy Polaków powyżej 15 roku życia, podstawowym środkiem codziennego transportu jest samochód. Każdego dnia ponad milion aut usiłuje przedrzeć się przez zakorkowaną Warszawę. W większości z nich jedzie tylko kierowca. Podobnie sytuacja wygląda we wszystkich stolicach i dużych miastach europejskich państw.
Komisja Europejska ogłosiła przetarg na badania dotyczące starzenia się społeczeństwa: jak zapewnić bezpieczną mobilność osób starszych w Europie.
Wyzwiska, pogróżki i ubliżające gesty. Złośliwe komentarze i nerwowe reakcje to codzienność na polskich drogach. Jak nie dać się ponieść emocjom za kółkiem i nie stać się ofiarą cudzej agresji?