Prosta droga i piękna pogoda: idealny powrót z wakacji? Niekoniecznie. Jak wynika z badań, dobre warunki drogowe usypiają naszą czujność. Właśnie wtedy ma miejsce aż 69% wypadków.
Miesiące letnie to czas wakacyjnych urlopów, a co za tym idzie zwiększonego natężenia ruchu komunikacyjnego. Większa ilość aut na drogach ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w postaci korków, ale i w statystykach policyjnych. Opracowany przez Wydział Ruchu Drogowego Biura Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji raport „Wypadki drogowe w Polsce w 2013 roku” jednoznacznie wskazuje, że sierpień to miesiąc, w którym zaraz po październiku i lipcu najczęściej dochodzi do wypadków drogowych w Polsce. Zanim zatem wyruszymy w podróż poznajmy kilka faktów.
Każdego roku właściciele samochodów muszą poddać swoje pojazdy okresowym badaniom technicznym. Jest to ocena stanu technicznego samochodu, co jest podstawą do dopuszczenia do dalszego użytkowania na drogach. Jak postąpić, kiedy nasz pojazd nie spełnia określonych wymagań? Badanie techniczne samochodu to rutynowa kontrola czy powód do stresu?
Dzień Wszystkich Świętych to na polskich drogach zwykle czas, kiedy słyszymy o szczególnym natężeniu ruchu, ale też o większej liczbie wypadków drogowych. W tym roku scenariusz będzie podobny, gdyż pierwszy dzień listopada przypada w piątek, który to dzień jest początkiem długiego jesiennego weekendu. Jak zwiększyć bezpieczeństwo podróżowania tego dnia i ustrzec się przed korkami na drodze?
Żyjemy w nieustannym biegu, stąd wielu z nas w czasie jazdy samochodem sięga po telefon komórkowy, choć grozi za to mandat. Często nie zdajemy sobie sprawy, że telefon komórkowy może mieć podobny wpływ na kierowcę jak alkohol. Zaangażowani w rozmowę telefoniczną mamy wolniejszą reakcję, obniżamy swoją czujność na drodze. By jeździć bezpiecznie nie trzeba jednak wcale rezygnować z telefonu komórkowego w aucie.
Patrol drogówki i kontrola może się przydarzyć każdemu kierowcy. Do czego, poza wystawieniem mandatu i przyznaniem punktów karnych, policjant ma prawo? Czy może przeszukać samochód? Czy policjant w mundurze i po cywilnemu ma takie same prawa?
Bob Edwards urodził się zanim pierwszy model T wyjechał z fabryki Henry'ego Forda w Detroit. Nauczył się jeździć francuskim samochodem, który miał jeszcze dźwignię zamiast kierownicy. Dziś liczy sobie 105 lat i nie zmierza rezygnować z przyjemności prowadzenia auta, przy czym obecnie kieruje czerwonym Mitsubishi z napędem na cztery koła...
Starsi ludzie, którzy jeżdżą ze zwierzakami w samochodzie, są znacznie bardziej narażeni na uczestnictwo w wypadku niż ci, którzy nigdy nie miewają zwierząt „na pokładzie".
W pierwszej dziesiątce najbogatszych posłów brylują politycy rządzącej Platformy Obywatelskiej - jest ich aż siedmiu. W tej grupie są: król drobiu, minister rządu Donalda Tuska, ale także dwóch byłych reprezentantów Polski w piłce nożnej, w tym manager Roberta Lewandowskiego. Majątki posłów na podstawie ich oświadczeń złożonych w Kancelarii Sejmu przeanalizował i oszacował portal Money.pl.
Zimowa aura nie sprzyja jakości polskich dróg, jednak prawdziwy sprawdzian umiejętności kierowcy przechodzą w okresie odwilży. Śnieg topnieje, zwiększa się widoczność, znika lód, zamiast którego pojawiają się ubytki w jezdni – dziury. Zazwyczaj jesteśmy w stanie w porę je dostrzec i ominąć. Co jednak w sytuacjach, gdy po najechaniu uszkadzamy część zawieszenie lub felgę. Jak dochodzić swoich roszczeń?
W 2012 roku na polskich drogach w wypadkach zginęło o 16 proc. osób mniej niż w 2011 r., prawie 9 proc. mniej zostało rannych, a samych wypadków było 9 proc. mniej wypadków. Nadal jednak wielu kierujących wsiada za kierownicę po alkoholu, chociaż w 2012 r. było ich ponad 12 tys. mniej.
Od 1 listopada na sprzedawanych w Polsce oponach pojawią się obowiązkowe oznaczenia informujące o efektywności paliwowej, poziomie hałasu toczenia oraz przyczepności na mokrej nawierzchni. Wymogi te będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej.
Kolor samochodu odpowiada nie tylko za estetyczne doznania, okazuje się, że barwa „bryki", którą prowadzisz, ma wpływ na twoje bezpieczeństwo.
Polacy bardziej dbają o samochód niż o zęby - wynika z badań przeprowadzonych w Bielsku-Białej i Krakowie. Aż 65% respondentów myje auto raz w miesiącu lub częściej, a tylko co czwarty mężczyzna pamięta o kontrolnych wizytach u dentysty. Dla Polek natomiast zdrowie jest priorytetem.
Opel i Mercedes okazały się najbardziej zaufanymi markami samochodowymi w Polsce, zaś Orlen i Lotos zostały wybrane w kategorii Stacja benzynowa - wynika z badania European Trusted Brands 2012.