Przy podejmowaniu decyzji o kupnie samochodu, aż 65% Polaków kieruje się ceną, blisko połowa badanych – mocą silnika, a ponad 40% – marką. Cenimy wygodę wnętrza, klimatyzację oraz komfort siedzenia – wskazywał na to co piąty respondent. Zaledwie 8% Polaków wybrało samochód kierując się jego kolorem – wynika z raportu „Komfort jazdy”, przeprowadzonego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków.
Rozmowa przez telefon w trakcie prowadzenia samochodu może nieść za sobą nie tylko kosztowne, ale tragiczne konsekwencje. Tylko w 2014 roku, co czwarty wypadek spowodowany był używaniem telefonu w czasie jazdy – wynika ze statystyk policyjnych. 200 zł mandatu i 5 punktów karnych, utrata prawa jazdy i ryzyko spowodowania poważnych zdarzeń na drodze – to skutki rozmów telefonicznych w czasie prowadzenia auta.
W mieście najczęściej poruszamy się komunikacją miejską, samochodem najczęściej jeździmy w odwiedziny do rodziny i znajomych. Blisko połowa Polaków dojeżdża komunikacją do pracy lub na uczelnię. W trasie jednak trudniej nam się obejść bez prywatnego samochodu niż w mieście.
Wielu z nas spędza długie godziny w samochodzie każdego dnia. A to nie koniec siedzenia, bo w pracy większość z nas także… siedzi przy biurku, komputerze, a w czasie wolnym także lubimy polegiwać na kanapie czy wygodnym fotelu etc. Taki styl życia to jedna z głównych przyczyn coraz częściej występujących chorób układu mięśniowo-szkieletowego (ang. musculoskeletal disorders, MSD). Blisko 50% zwolnień z pracy wystawianych jest właśnie z tego powodu. Dlatego z okazji Międzynarodowego Dnia bez Samochodu zachęcamy do większej aktywności i dbałości o swój kręgosłup oraz kondycję.
Kolejny długi majowy weekend za nami. Jak co roku nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwało kilkanaście tysięcy policjantów. Od środy do niedzieli doszło do 481 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 588 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali 2.211 kierujących po alkoholu.
Przed nami kolejny długi majowy weekend. Wiele osób zapewne ruszy razem z rodziną w trasę, w związku z czym warto odpowiednio przygotować pojazd do podróży. Oto parę wskazówek.
Wielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej oczekiwanych długich weekendów w roku – majówka. Dla wielu osób będzie to czas odpoczynku, na który udadzą się samochodem. Jednak, nim przyjdzie się zmierzyć z morskimi falami i górskimi szczytami, warto odpowiednio przygotować pojazd do podróży.
Poprawia się jakość paliw sprzedawanych na stacjach. W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 2,68 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych. To mniej niż w 2014 r., kiedy nieprawidłowości wyniosły 3,87 proc. Zastrzeżenia częściej dotyczyły oleju napędowego.
Badania opinii i sondy drogowe są zgodne - większość kobiet boi się parkowania w trudno dostępnych miejscach, wyprzedzania na autostradzie oraz złapania przysłowiowej gumy, ponieważ wymiana opony wciąż przysparza paniom niemałych trudności. Wiele kobiet boi się również stłuczki, ale duże obawy żywi również do formalności związanych z tym incydentem. Jak radzić sobie na drodze? O jakich formalnościach pamiętać?
Okres zimowy to czas, kiedy na ulicach codziennie można spotkać samochody, które jadą całe pokryte śniegiem lub z oszronionymi szybami. Kierujący takimi pojazdami z pełną świadomością decydują się na jazdę pozbawiając się zupełnie widoczności i kontroli nad tym co dzieje się na drodze. Czasem jest to zwykła lekkomyślność, a czasem trudno to nazwać nawet brakiem wyobraźni. Takie praktyki prowadzić mogą niestety do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.
W ostatnich dniach zima przypomniała o sobie i zrobiło się mroźno. Minusowe temperatury potrafią niekorzystnie wpłynąć na nasze pojazdy, zwłaszcza te, które nie są garażowane. W trakcie mrozów samochód potrafi odmówić posłuszeństwa.
Zima to jeden z najtrudniejszych okresów dla kierowców – problemy z rozruchem silnika czy przymarznięte drzwi to tylko przykłady nieprzyjemnych sytuacji. Jednak trudności, które wynikają z utrzymywania się niskich temperatur i opadów śniegu, można zminimalizować przez odpowiednie przygotowanie.
Ostatnie zmiany w szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców nie wpłynęły na razie znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Egzamin na prawo jazdy zdaje zaledwie co trzeci kursant, a polscy młodzi kierowcy są w czołówce państw Unii Europejskiej jako sprawcy wypadków. Rygorystyczne egzaminy nie przekładają się na poprawę umiejętności kierowców, ale korzystnie wpływa na sytuację finansową WORD-ów, które utrzymują się głównie z opłat egzaminacyjnych – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli.
Zdecydowaliśmy się na zakup auta. Znaleźliśmy to wymarzone, zostało sprawdzone u mechanika, wynegocjowaliśmy dobrą cenę. Pora na zawarcie umowy sprzedaży. Na co zwrócić uwagę przy zawieraniu takiej umowy.
Firma Porsche odrzuciła zarzuty córki Paula Walkera o spowodowanie śmierci jej ojca.