Depresja czasami postrzegana jest jako normalny objaw starzenia. To niepokojące, bowiem pozostawiona bez leczenia potęguje prawdopodobieństwo niepełnosprawności, umieszczenia w domu opieki, czy nawet śmierci.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu zwrócenie uwagi społecznej na problem jakim są choroby psychiczne.
Eutanazja jako pozbawienie życia na życzenie jest w Niemczech zabroniona. Wspomagane samobójstwo jest jednak legalne, jeżeli pacjent sam doprowadzi do swojej śmierci, na przykład wypije podawaną mu truciznę. Doktor Roger Kusch wykorzystał to i skonstruował urządzenie, które pomaga w odebraniu sobie życia. Pacjent dożylnie podaje sobie chlorek potasu, a potem naciska guzik.
W Polsce ginie rocznie około 20 tysięcy osób. Większość z nich odnajduje się dość szybko, o niektórych nie ma wieści latami. Jedną z głównych przyczyn tak dużej liczby zaginięć jest depresja. Chorzy nie radzą sobie ze swoim życiem i wybierają ucieczkę, nie podejmując nawet próby rozwiązania problemów. Zaginięcia często kończą się tragicznie – samobójstwem. Osoba chora na depresję nie odchodzi z domu, aby ułożyć sobie nowe życie, ale by je zakończyć.
Rozpoznanie depresji u seniorów jest trudne, więc chorzy nadal spotykają się ze społecznym niezrozumieniem. Specjaliści podkreślają, iż od najbliższego otoczenia chorego bardzo wiele zależy, odpowiednia reakcja może pomóc, a bagatelizacja problemu zaszkodzić choremu.
O poważnej depresji możemy mówić wtedy, gdy w okresie co najmniej dwóch tygodni pacjent doświadcza huśtawek emocjonalnych trwających większą część dnia. Osoba dotknięta depresją czuje się smutna i/lub traci zainteresowanie czynnościami, które dotychczas sprawiały jej przyjemność. Na depresję cierpi także wielu seniorów, tymczasem niewielki odsetk chorych jest właściwie leczonych.
Badacze z National Institute of Mental Health (NIMH) w USA informują, że z powodu chorób depresyjnych cierpi 9,5% Amerykanów ( to około 18,8 milionów ludzi). Zaburzenia te wiele kosztują kraj pod względem ekonomicznym, nikt jednak nie jest w stanie oszacować cierpienia ludzi chorych i ich bliskich.
W Zurychu w Szwajcarii istnieje organizacja pod nazwą Dignitas, która pomaga ludziom popełniać samobójstwa. Dignitas pomogła zabić się 138 osobom w zeszłym roku. Ponad 90 procent tego stanowili Niemcy.