Skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków może być stosowanie przemocy. Tak wynika z badań, których rezultaty opublikowano w Plos One (internetowe czasopismo naukowe).
„W światowej literaturze suicydologicznej nie poświęcono dotychczas dostatecznej uwagi problemom samobójstw osób w wieku podeszłym. Wiek starczy obfitujący w problemy medyczne, psychiczne, socjalne i społeczne nie jest wdzięcznym tematem do rozważań" - pisze w swej pracy przeglądowej Marzena Binczycka-Anholcer z Katedry Medycyny Społecznej Akademii Medycznej w Poznaniu im. Karola Marcinkowskiego.
Zdrowe osoby w podeszłym wieku, które są po prostu "zmęczone życiem", będą mogły zdecydować o zakończeniu swojej egzystencji za pomocą śmiertelnego zastrzyku, jeśli wejdą w życie nowe przepisy dotyczące eutanazji rozpatrywane obecnie przez holenderski parlament.
Kurt Cobain zmartwychwstanie na potrzeby gry "Guitar Hero 5".
David Carradine nie popełnił samobójstwa, ale zmarł w wyniku uduszenia. Lekarz, którzy przeprowadził sekcję zwłok aktora, zapewnił, że Carradine nie odebrał sobie życia celowo.
Śmierć króla muzyki pop przyczyniła się do serii samobójstw, które popełnili pogrążeni w smutku fani jego talentu.
Samobójstwo wśród seniorów ma miejsce, choć jest to kwestia rzadko podejmowana, jakby wstydliwa dla społeczeństwa. Tymczasem, z tym problemem także należy się zmierzyć, uważa izraelska organizacja Adam LeAdam zajmująca się aktywizacją młodych ludzi do działań na rzecz zmian, także do pomocy osobom w starszym wieku.
Producenci telewizji Sky Real Lives podjęli decyzję o wyemitowaniu filmu dokumentalnego „Prawo do umierania”, który pokazuje proces przeprowadzania eutanazji Craiga Ewerta cierpiącego z powodu jednej z Chorób Neuronu Ruchowego. Postanowienie realizatorów spotkało się z krytyką licznych środowisk, szczególnie tych, które postulują delegalizację eutanazji w tych krajach, w których jest dozwolona.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udzielenie informacji na temat skali zjawiska samobójstw popełnianych przez pacjentów w polskich szpitalach oraz działań podejmowanych na rzecz zapewnienia hospitalizowanym chorym bezpieczeństwa i ochrony przed targnięciem się na własne życie. Prośba rzecznika jest bezpośrednio związana z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami samobójczych zgonów pacjentów przebywających w szpitalach.
Podawanie leków tylko spowalnia postęp choroby Parkinsona a przy tym powoduje nieprzyjemne, a czasem niebezpieczne działania uboczne, dlatego lekarze coraz częściej proponują pacjentom zabieg chirurgiczny polegający na wszczepieniu stymulatora, który pobudza okolice podwzgórzowe mózgu, polepszając przewodzenie impulsów nerwowych. Okazuje się jednak że takie zabiegi mogą mieć tragiczne następstwa.
Depresja czasami postrzegana jest jako normalny objaw starzenia. To niepokojące, bowiem pozostawiona bez leczenia potęguje prawdopodobieństwo niepełnosprawności, umieszczenia w domu opieki, czy nawet śmierci.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ma na celu zwrócenie uwagi społecznej na problem jakim są choroby psychiczne.
Eutanazja jako pozbawienie życia na życzenie jest w Niemczech zabroniona. Wspomagane samobójstwo jest jednak legalne, jeżeli pacjent sam doprowadzi do swojej śmierci, na przykład wypije podawaną mu truciznę. Doktor Roger Kusch wykorzystał to i skonstruował urządzenie, które pomaga w odebraniu sobie życia. Pacjent dożylnie podaje sobie chlorek potasu, a potem naciska guzik.
W Polsce ginie rocznie około 20 tysięcy osób. Większość z nich odnajduje się dość szybko, o niektórych nie ma wieści latami. Jedną z głównych przyczyn tak dużej liczby zaginięć jest depresja. Chorzy nie radzą sobie ze swoim życiem i wybierają ucieczkę, nie podejmując nawet próby rozwiązania problemów. Zaginięcia często kończą się tragicznie – samobójstwem. Osoba chora na depresję nie odchodzi z domu, aby ułożyć sobie nowe życie, ale by je zakończyć.
Rozpoznanie depresji u seniorów jest trudne, więc chorzy nadal spotykają się ze społecznym niezrozumieniem. Specjaliści podkreślają, iż od najbliższego otoczenia chorego bardzo wiele zależy, odpowiednia reakcja może pomóc, a bagatelizacja problemu zaszkodzić choremu.