Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego zakończył się fiaskiem – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Nie udało się ograniczyć występowania zagrożeń dla zdrowia psychicznego, ani polepszyć jakości życia osób z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskich, nie poprawiła się też dostępność opieki psychiatrycznej, a w czasie działania Programu liczba samobójstw wzrosła o ponad 60 proc. Główne przyczyny porażki, to brak pieniędzy, a także zbytnia ogólnikowość części celów i zadań.
Nie wszyscy ekscytują się Świętami i z optymizmem przemierzają kolejne alejki sklepowe w radosnym poszukiwaniu najlepszych prezentów. Nie każdy czeka też na rodzinne spotkania, które mogą być bardzo wesołe, ale zdarzają się i uciążliwe oraz krępujace. Jednym słowem, nie można oczekiwać „ducha Świąt" u wszystkich ludzi.
Pajcenci z depresją i innymi problemami psychicznymi mogą zyskać znaczne korzyści z obecności zwierząt. Czworonogi są świetnym „lekiem" na poprawę nastroju - powinny być „dawkowane" jak najczęściej.
Nieszcześcia chodzą parami - sprawdza się to przynajmniej jeśli chodzi o zdrowie. Pacjenci po udarze nierzadko chorują na depresję.
Nie jest jeszcze zupełnie jasne, na ile depresja jest uzależniona od genów, ale udało się zidentyfikować 17 wariacji genetycznych, które mogą sprzyjać tej chorobie.
Kwasy omega-3 mogą poprawiać skueczność antydepresantów.
Keith Emerson znany z zespołu Emerson, Lake & Palmer odebrał sobie życie strzałem w głowę. Miał 71 lat.
Osoby starsze, które cierpią na depresję, są bardziej podatne na udar.
Wydawałoby się, że styczeń to dobry miesiąc - wszak dopiero co było Boże Narodzenie, enztuzjastycznie też przywitaliśmy Nowy Rok i możemy zaczynać wszystko od nowa, a jednak to właśnie na ten czas przypada największa liczba zgonów.
Sinéad O'Connor trafiła pod opiekę medyczną przypuszczalnie po tym, jak usiłowała popełnić samobójstwo. Artystka nie czuje się najlepiej i jest poddawana leczeniu.
Dobre relacje międzyludzkie mają pozytywny wpływ na stan zdrowia, ale jeśli są źródłem konfliktów i zmartwień, skracają życie, mówią duńscy badacze.
Depresja i zaburzenia osobowości stanowią częste przyczyny psychiczne, w wyniku których pacjenci w Belgii wnioskują o eutanazję uzasadniając swoją prośbę trudnym do zniesienia cierpieniem.
Zespół chirurgów z Uniwersytetu Stellenbosch i Szpitala w Tygerberg (przedmieścia Kapsztadu) przeprowadził pierwszą na świecie udaną transplantację penisa.
Osoby z kliniczną depresją są trzy razy bardziej skłonne do popełnienia przestępstw z użyciem przemocy niż ludzie wolni od tej choroby.
Być może otyłość i zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja lub bulimia, mogą być dwiema skrajnościami spektrum zaburzeń odżywiania.