Czy można uniknąć głuchoty? Utrata słuchu jest zazwyczaj uznawana za nieodwracalny element starzenia się, ale nowe badania udowadniają, że styl życia ma większy wpływ na a tę przypadłość, niż sądzono wcześniej.
Ruszył nowy serwis edukacyjno - społecznościowy Sluchowisko.net przeznaczony dla ludzi z problemami słuchu. Na jego stronie można znaleźć niezbędne informacje o audioprotetycznych placówkach pomocy, aktach prawnych, nowoczesnym sprzęcie wspomagającym słyszenie oraz spytać się dyżurującego eksperta o problemy z niedosłuchem.
Według zaleceń dietetyków dania z ryb powinno się jadać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Planując wiosenną dietę warto więc pamiętać o umieszczeniu ich w jadłospisie. Lista zdrowotnych zalet dań rybnych jest dość długa, oto ich krótkie przypomnienie – może zachęci do zasmakowania w potrawach tego rodzaju.
Zmiękczanie i bieżące usuwanie woskowiny usznej to ważny pielęgnacyjny zabieg o charakterze profilaktycznym. Jest on również niezbędny przed planowanym zabiegiem usuwania korków woskowinowych przez lekarza.
Siedzenie przy otwartym oknie, nie noszenie czapek w chłodne jesienne i zimowych dni to tylko przykłady sytuacji, których powinno się unikać.
Coraz więcej Polaków ma problemy ze słuchem – alarmują specjaliści. Okazuje się, że co dziesiąty mieszkaniec dużych miast może mieć kłopoty ze słuchem. Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu podaje, że tylko w Warszawie problem dotyczyć może aż 200 tysięcy osób - podaje "Metro".
O tym, że podczas pobytu na plaży należy zabezpieczyć skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym pamiętają niemal wszyscy, jednak o tym, aby wyjeżdżając na urlop zadbać o zdrowie uszu pamięta nie wiele osób.
Według artykułu zamieszczonego w Mayo Clinic Health Letter, pogorszenie słuchu stanowi nieodłączny element starzenia się. Niedogodność ta dotyczy prawie 1/3 osób po 65. roku życia. Wśród ludzi powyżej 75. lat 40 do 50% doświadcza niekorzystnych zmian w słyszeniu.
Według badań problem niedosłuchu (głuchoty starczej) dotyczy ponad 20 proc. mieszkańców naszego globu, który skończyli 55 rok życia, około 25 proc. ludzi w wieku ponad 65 lat, oraz 33 proc. tych którzy skończyli 75 rok życia. Statystycznie częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Tak duży odsetek populacji dotknięty problemem niedosłuchu spowodował, że medycyna coraz bardziej zajmuje się tą przypadłością. Choć nie ma skutecznego leku mogącego pomóc w odzyskaniu słuchu. Proces postępującej głuchoty można jednak spowolnić.
Australijscy naukowcy zbadali około 2000 osób w wieku 70 lat. Okazało się, że osoby mające problemy ze wzrokiem, odczuwają jednocześnie pogorszenie się słuchu.
Harmony HiResolution Bionic Ear System to implant opracowany przez naukowców z Bostonu, który pomoże wielu niesłyszącym pacjentom doświadczyć pełnej skali dźwięków o zróżnicowanym natężeniu. Zdaniem pomysłodawców projektu, urządzenie pomoże wyeliminować problemy, jakie napotykają właściciele tradycyjnych aparatów słuchowych.
Hormon o nazwie progestyna jako komponent w terapii hormonalnej przy menopauzie okazuje się pogarszać słuch według naukowców z Rochester School of Medicine and Dentistry w Nowym Jorku.
Brytyjscy naukowcy odkryli, że istnieje różnica w DNA ludzi zachowujących nawet w sędziwym wieku dobry słuch, z tymi, którzy tracą zdolność słyszenia.
Seniorzy pokolenia „baby boomers” coraz częściej rozglądają się za urządzeniami, które uprzyjemnią i ułatwią im życie. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo elektronicznych gadżetów, które z pewnością znajdą nabywców wśród nowoczesnych emerytów.
Dane opublikowane przez organizację Health Canada pokazują, że aż 40 procent społeczeństwa Kanady powyżej 75 roku życia ma problemy ze słuchem. Utrata słuchu zajmuje trzecie miejsce wśród chorób skutkujących kalectwem u osób starszych, wyprzedza ją tylko artretyzm i nadciśnienie.