Liczne postulaty chętnie wystosowalibyśmy do rządu, najpilniejsze jednak wydaje się nam przeorganizowanie służby zdrowia – aż 47% Polaków chce reformy w tym sektorze.
W ciągu ostatnich trzech lat zadłużenie szpitali publicznych w Polsce wzrosło o ponad 20 proc. Prawie co 10 szpital publiczny swoją sytuację finansową ocenia jako bardzo złą, natomiast w co drugim z nich w 2006 roku koszty przekroczyły przychody. To wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (59%) nie chce wprowadzenia częściowego partycypowania pacjentów w kosztach za usługi publicznej służby zdrowia. Obstają przy swoim zdaniu, nawet jeśli takie rozwiązanie poprawiłoby funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Kłopoty z finansowaniem służby zdrowia i rosnące zadłużenie szpitali to nie tylko polska specjalność. Z podobnymi problemami borykają się także nasi zachodni sąsiedzi. Pomimo prób reform systemu opieki zdrowotnej podjętych przez polityków klinikom w Niemczech grozi finansowa zapaść.
O tym, że wręczenie odpowiednio „nafaszerowanej” koperty urzędnikowi państwowemu jest przestępstwem wiemy wszyscy. Równie dobrze wiemy, że taka koperta znakomicie ułatwia załatwienie sprawy, sprawia, że nawet niemożliwe staje się możliwe. Nic więc dziwnego, że mając taką świadomość zdarza nam się ulegać pokusie i wręczać łapówki.
„Nowy rodzaj lekarza”- tak określa się doktor Jay Parkinson, który dość oryginalnie prowadzi terapię: najpierw odwiedza pacjentów w domach, bądź biurach, a następnie kontynuuje leczenie porozumiewając się chorymi poprzez czat, pocztę elektroniczną lub kamerę internetową.
Od 2008 roku w służbie zdrowia będą obowiązywały nowe recepty, leki zapisane na dotychczasowych drukach można wykupić do końca grudnia. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, jest to termin obowiązujący zarówno Narodowy Fundusz Zdrowia w kwestii rozliczania recept, jak i świadczeniodawców wypisujących medykamenty.
Euro Health Consumer Index (EHCI) jest corocznym rankingiem systemów służby zdrowia w Europie. Nasza opieka medyczna w tym rankingu zajmuje dalekie 27. miejsce, wyprzedzając jedynie Bułgarię i Łotwę. Z tego zestawienia wynika, że polski system ochrony zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie.
Strajk w służbie zdrowia staje się coraz bardziej uciążliwy, w niektórych szpitalach nie osiągnięto porozumienia i wielu lekarzy nie przyszło dziś do pracy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przystąpiło do wykonywania zawodowych obowiązków zaledwie 25 medyków. Podobny stan rzeczy zaistniał w dwóch pozostałych szpitalach. Władze apelują do lekarzy o powrót do pracy.
Lekarze zalecają, aby każda osoba po 75- tym roku życia przynajmniej raz w roku odwiedziła geriatrę w celu dokładnego skontrolowania stanu swojego zdrowia. Niestety, większości seniorów do specjalisty tego typu nie udaje się dotrzeć.
Prawidłowa opieka medyczna wymaga stałego podnoszenia jakości świadczonych usług, popartego rosnącymi możliwościami w zakresie diagnostyki i zaopatrzenia medycznego pacjentów. Dostęp szpitali do nowoczesnej aparatury medycznej o najwyższym standardzie ułatwiają programy finansowania inwestycji.
Z najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że polski system zdrowia w porównaniu z innymi w krajach Unii Europejskiej prezentuje się słabo. Okazuje się, że w naszym kraju brakuje lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - podaje "Życie Warszawy".
Z sondażu przeprowadzonego przez PBS DGA dla "Gazety Wyborczej" wynika, że zdecydowana większość ankietowanych opowiada się po stronie pielęgniarek po siedmiu dniach ich protestu. 76 procent badanych przyznaje, że protest sióstr nie jest "prowokacją polityczną przeciw rządowi". Przeciwnego zdania jest natomiast 20 procent respondentów.
NFZ zapowiada, że od przyszłego roku pacjenci będą się posługiwać elektronicznymi kartami. Maja być na nich zapisane informacje o pobytach w szpitalu i wizytach u lekarza.
Coraz więcej Polaków decyduje się na dodatkowe finansowanie opieki zdrowotnej dla swojej rodziny - wynika z raportu firmy Acxiom Polska na temat prozdrowotnych wydatków polskich konsumentów.