W Polsce nikt dotychczas nie przeprowadził badań, które wskazywałyby jasno, jaki wpływ na wyniki leczenia ma obsada kadry pielęgniarskiej. W krajach Unii Europejskiej ustalane są normy obsad pielęgniarskich, gwarantujące opiekę adekwatną do stanu pacjenta i zapewniające mu bezpieczeństwo. W Polsce tego typu normy nie obowiązują, są braki w obsadzie pielęgniarskiej, skutkujące m.in. zdarzeniami niepożądanymi.
W opublikowanym w Brukseli rankingu dostępności służby zdrowia Polska zajmuje dopiero 25. miejsce. Gorzej niż u nas jest tylko w Portugalii, Bułgarii i Rumunii - informuje Dziennik.
Rusza program stworzony przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Federacji Organizacji Socjalnych FOSa „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”. Przedsięwzięcie ma być odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, przeciwdziałać ubóstwu wśród ludzi starszych, podnosić jakość ich życia oraz stworzyć adekwatny system opieki geriatrycznej.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyjęło Krajowy Program "Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010". Dokument został przygotowany w związku z uczestnictwem Polski w otwartej metodzie koordynacji Unii Europejskiej w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i integracji społecznej. Obok wielu przedsięwzięć, które planuje się podjąć we wspomnianej dziedzinie, istotnym punktem jest działanie na rzecz rozwój usług dla ludzi starszych.
Od pierwszego grudnia obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych, które m. in. zabrania lekarzom spotykać się z przedstawicielami firm farmaceutycznych w godzinach pracy. Wspomniane grupy postulują zniesienie tego krzywdzącego – ich zdaniem – przepisu.
Jak wynika z najnowszego badania TNS OBOP, 63% Polaków jest za przeprowadzeniem referendum w kwestii zmian w służbie zdrowia, 31% respondentów wyraża sprzeciw.
Polacy są negatywnie nastawieni do planów komercjalizacji szpitali, ponad połowa respondentów sondażu CBOS sądzi, że przyniesie to profity prywatnym inwestorom i lekarzom, dla pacjentów zaś będzie krzywdzące.
Z badania przeprowadzonego przez firmę Millward Brown SMG/KRC dla portalu Money.pl wynika, że 60 procent rodaków woli dodatkowo płacić za usługi medyczne niż oddawać więcej pieniędzy na Narodowy Fundusz Zdrowia. Co czwarty badany stwierdził, iż jest przeciwnikiem wprowadzania odpłatności i chce wyższej składki, a 14 procent ankietowanych nie ma opinii w tej kwestii.
Ruszyła akcja „Nie biorę, chcę normalnie zarabiać", której celem jest promowanie właściwych zachowań wśród lekarzy i przywrócenie pacjentom zaufanie do nich.
Napięta sytuacja w polskim systemie opieki zdrowotnej, która utrzymuje się od wielu miesięcy, skłania do pytań, w jakim stopniu strajki pracowników służby zdrowia utrudniają życie pacjentom i które formy protestów są społecznie aprobowane. Zbadał to CBOS.
Liczne postulaty chętnie wystosowalibyśmy do rządu, najpilniejsze jednak wydaje się nam przeorganizowanie służby zdrowia – aż 47% Polaków chce reformy w tym sektorze.
W ciągu ostatnich trzech lat zadłużenie szpitali publicznych w Polsce wzrosło o ponad 20 proc. Prawie co 10 szpital publiczny swoją sytuację finansową ocenia jako bardzo złą, natomiast w co drugim z nich w 2006 roku koszty przekroczyły przychody. To wyniki badania przeprowadzonego przez TNS OBOP.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (59%) nie chce wprowadzenia częściowego partycypowania pacjentów w kosztach za usługi publicznej służby zdrowia. Obstają przy swoim zdaniu, nawet jeśli takie rozwiązanie poprawiłoby funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Kłopoty z finansowaniem służby zdrowia i rosnące zadłużenie szpitali to nie tylko polska specjalność. Z podobnymi problemami borykają się także nasi zachodni sąsiedzi. Pomimo prób reform systemu opieki zdrowotnej podjętych przez polityków klinikom w Niemczech grozi finansowa zapaść.
O tym, że wręczenie odpowiednio „nafaszerowanej” koperty urzędnikowi państwowemu jest przestępstwem wiemy wszyscy. Równie dobrze wiemy, że taka koperta znakomicie ułatwia załatwienie sprawy, sprawia, że nawet niemożliwe staje się możliwe. Nic więc dziwnego, że mając taką świadomość zdarza nam się ulegać pokusie i wręczać łapówki.