Wiemy, że promienie UV szkodzą skórze. Wiemy też, że należy się przed nimi chronić. Wiemy nawet, że służą temu kosmetyki zawierające filtry przeciwsłoneczne. Postanawiamy zatem zaopatrzyć się w odpowiedni preparat. I tu zaczynają się schody. Jak wybrać ten najlepszy? Co oznaczają wartości SPF? Która z nich będzie skuteczna w naszym przypadku? Jeśli mamy z tym problem, poprośmy o pomoc w aptece.
Słońce jest najważniejszym źródłem witaminy D – dzięki syntezie skórnej, która odbywa się pod wpływem promieniowania słonecznego UVB, możliwe jest pokrycie nawet 90 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Pod wpływem słońca zwiększa się również poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Chętniej więc przebywamy na świeżym powietrzu i wystawiamy skórę na ekspozycję na słońce. Nie zawsze jednak pamiętamy o tym, że bez odpowiedniej ochrony, nawet kilkugodzinne opalanie może okazać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
Z punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności, okulary przeciwsłoneczne są środkami ochrony indywidualnej. Dlatego ich oznakowanie jest określone przez prawo. Zgodność okularów przeciwsłonecznych z wymaganiami potwierdza producent, który powinien umieścić na nich znak CE. Jakie jeszcze oznaczenia znajdziemy na okularach przeciwsłonecznych?
Przynajmniej raz w życiu każdy doznał uczucia pieczenia, szczypania oraz bólu po zbyt długiej ekspozycji na słońcu. Dopóki oparzeniom nie towarzyszą pęcherze, wysięki ropne i gorączka, można poradzić sobie z nimi w domowych warunkach.
Jeszcze tylko nieco ponad miesiąc dzieli nas od upragnionego sezonu urlopowego – lato, słońce, morska bryza i wylegiwanie na słońcu. Czy powinnyśmy się bać opalania, gdy w koło słyszy się o szybszym starzeniu i nowotworach? Jak zabezpieczyć skórę przed słońcem, by jej nie uszkodzić, a czerpać przyjemność i „nałapać” witaminy D? Obalamy najpopularniejsze mity.
Wiosna to czas, kiedy kierowcy są szczególnie narażeni na oślepiające działanie promieni słonecznych. Najlepiej ochronią nas przed nimi właściwie dobrane okulary przeciwsłoneczne. Badania wykazały, że używanie takich okularów nie tylko zwiększa bezpieczeństwo w ciągu dnia, ale ma także wpływ na jazdę w nocy. Osoby, które nie chronią oczu w ciągu dnia mogą gorzej widzieć nocą.
Skóra to bez wątpienia największy i jeden z najważniejszych organów w ciele człowieka. Pełni nie tylko funkcję ochronną, ale również odpowiada za regulację temperatury i magazynuje niezbędną do życia wodę. Z całą pewnością warto więc o nią dbać, a szczególną uwagę na naszą skórę powinniśmy zwracać w okresie letnim.
Słońce i plaża przyciągają miłośników pięknej opalenizny, dla której często tracimy zdrowy rozsądek. Za długo wystawiana na słońce i często nieodpowiednio przygotowana skóra, doznaje bolesnego poparzenia. Oto kilka sprawdzonych sposobów na łagodzenie skutków nadmiaru słońca.
Słońce. Gwiazda, której już starożytni przypisywali pratwórczą siłę. Jak wynika z badań naukowców z Instytutu Karolinska oraz Uniwersytetu w Lund, wiele w tym prawdy. Na przykład kobiety, które lubią przebywać na słońcu, żyją ponad dwa lata dłużej od stroniących od niego koleżanek. Wystawianie się na działanie promieni słonecznych zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca, jednocześnie jednak narażając nas na prawdopodobieństwo wystąpienia raka skóry. O czym zatem należy pamiętać, aby wakacyjny urlop wyszedł nam na zdrowie?
Z niecierpliwością wyczekujemy wiosny i lata, a przede wszystkim związanych z nimi wyższych temperatur oraz większej dawki promieni słonecznych, które pobudzają do życia i dodają energii. Trzeba jednak pamiętać, że poza licznymi zaletami, promieniowanie niesie także spore zagrożenia, przede wszystkim dla naszych oczu. Jak mądrze chronić wzrok przed słońcem, a jednocześnie zachować komfort widzenia?
Przebarwienia to problem około 30% kobiet po 30. roku życia i około 90% w wieku 50+. Medycyna estetyczna coraz częściej wykorzystuje w terapii depigmentacyjnej technologie laserowe. Powód jest prosty – są bezpieczne i skuteczne. Które będą najlepsze?
Chętnie wystawiamy twarz na słońce, często jednak nie pamiętamy o odpowiednim zabezpieczeniu jej przed promieniami UV. Dotyczy to każdej pory roku. W efekcie na skórze mogą pojawić się przebarwienia. Współczesna medycyna estetyczna zna kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym twarz odzyska zdrowy i promienny wygląd.
Słońce to główny czynnik odpowiedzialny za to, że z niektórych zabiegów w gabinecie latem lepiej zrezygnować, a przy innych zachować szczególną ostrożność. Depilacja, lasery, kwas hialuronowy – jakie środki przedsięwziąć, aby nic nie zdołało zakłócić radości z efektów ulubionych zabiegów?
Kochasz kąpiele słoneczne? Nic w tym złego. Podczas opalania nasz organizm wytwarza nie tylko cenną witaminę D3, ale także endorfiny, czyli hormony szczęścia. Ze słońca warto zatem korzystać – ale zawsze z głową! Poznaj podstawowe zasady bezpiecznego opalania, aby z wakacyjnego wypoczynku czerpać pełnię przyjemności.
Uczeni po raz pierwszy pokazali, w jaki sposób powstają uszkodzenia DNA, które mogą wystąpić w skórze w związku z ekspozycją na słoneczne promieniowanie ultrafioletowe słońca. Uszkodzenia te skutkować mogą i problemami ze zdrowiem (nowotworem), i szybszym starzeniem się (zmarszczkami).