Słuch należy niestety do zmysłów, które w naturalny sposób ulegają pogorszeniu w miarę starzenia się. Zmiany – choć powolne mogą tak bardzo osłabić nasz słuch, że nie jesteśmy w stanie normalnie słyszeć i dogadywać się z ludźmi. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się wówczas aparat słuchowy. Czasem jednak i on przestaje wystarczać. Czy wówczas zostaje życie w ciszy? Na szczęście nie. Współczesna medycyna leczy głębokie ubytki słuchu przy zastosowaniu zaawansowanej technologii - implantów słuchowych.
Słuch ma wpływ na równowagę, poziom odczuwania stresu i wiele innych mniej oczywistych funkcji oraz dolegliwości. Oto kilka ciekawych faktów na temat tego zmysłu.
Dziesiątki milionów Europejczyków cierpią na różnego stopnia niedosłuch. Od dzieci, z których jedno na 1.000 rodzi się głuche, po wiele osób, których słuch słabnie wraz z wiekiem.
Niedosłuch to zaburzenie narządu słuchu objawiające się nieprawidłowościami przewodzenia dźwięków lub w ich odbiorze. Głuchota coraz częściej dotyka ludzi w różnym wieku, jednak nadal najpowszechniej występuje on u ludzi starszych. Problemy ze słuchem ma co czwarta osoba po 65. roku życia i ponad jedna trzecia siedemdziesięciopięciolatków. To także jedna z najbardziej powszechnie spotykanych dolegliwości dotykających seniorów.
Rozpoczął się Narodowy Test Słuchu 2012. Latem po Polsce podróżować będzie wyposażony w specjalistyczny sprzęt Słuchobus - samochód, w którym każdy będzie mógł zrobić darmowe testy słuchu. Słuchobus odwiedzi co najmniej 70 polskich miast, miasteczek i wsi, przejedzie kilkanaście tysięcy kilometrów, przeprowadzi test co najmniej 15 tysięcy ludzi.
W podwarszawskich Kajetanach otwarto dziś Światowe Centrum Słuchu – World Hearing Center (WHC) Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W ośrodku dziennie wykonywanych będzie ok. 50 operacji poprawiających słuch.
Szumy uszne stanowią poważny problem, z którym borykają się ludzie na całym świecie. Szacuje się, że jedna trzecia dorosłych doświadczyła szumów usznych w trakcie swojego życia, u jednej piątej szum uszny trwał dłużej niż 5 minut, a około 5% osób ma stałe szumy uszne. Do tej pory sądzono, że ten problem dotyka jedynie osób w podeszłym wieku, jednak młodzi ludzie też są coraz bardziej narażeni na pojawianie się tych objawów, prawdopodobnie w związku z narażeniem na hałas.
Wraz z wiekiem nierzadko doświadcza się pogorszenia wzroku i słuchu. Nie tylko jednak te zmysły zaczynają „szwankować", okazuje się, że powonienie także ulega osłabieniu.
Opracowanie technologii wszczepiania implantu ślimakowego u pacjentów z wadami słuchu stanowiło przełomowy moment w rozwoju medycyny. Niemniej, na samym wszczepieniu proces się nie kończy, konieczna jest dalsza rehabilitacja pacjenta i odpowiednie ustawienie procesora słuchu, aby działał tak jak prawdziwe ludzkie ucho. Łączy się to z wielokrotnymi wizytami w ośrodkach leczenia zaburzeń słuchu, co stanowi pewną niedogodność dla pacjentów i lekarzy. A jak wiadomo mądry człowiek lubi ułatwiać sobie pracę. Także dzięki Internetowi.
„Niedostateczny rozwój opieki instytucjonalnej i mała akceptacja spędzania starości w zbiorowych domach pobytu sprzyjają ich izolacji w tzw. czterech ścianach. Gdy mieszkają na dodatek w warunkach złego sąsiedztwa i z dala od rodziny, to boją się wychodzić z domu,” czytamy w raporcie z 2008 roku „Od ubóstwa do wykluczenia społecznego. Badania. Koncepcja. Wyniki. Propozycje Polska, Europa i Świat”. Alienacja osób starszych spowodowana jest często fizycznym upośledzeniem. Problem jest znaczny w Polsce, ale nawet kraje rozwinięte borykają się z nim.
Czy można uniknąć głuchoty? Utrata słuchu jest zazwyczaj uznawana za nieodwracalny element starzenia się, ale nowe badania udowadniają, że styl życia ma większy wpływ na a tę przypadłość, niż sądzono wcześniej.
Ruszył nowy serwis edukacyjno - społecznościowy Sluchowisko.net przeznaczony dla ludzi z problemami słuchu. Na jego stronie można znaleźć niezbędne informacje o audioprotetycznych placówkach pomocy, aktach prawnych, nowoczesnym sprzęcie wspomagającym słyszenie oraz spytać się dyżurującego eksperta o problemy z niedosłuchem.
Według zaleceń dietetyków dania z ryb powinno się jadać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Planując wiosenną dietę warto więc pamiętać o umieszczeniu ich w jadłospisie. Lista zdrowotnych zalet dań rybnych jest dość długa, oto ich krótkie przypomnienie – może zachęci do zasmakowania w potrawach tego rodzaju.
Zmiękczanie i bieżące usuwanie woskowiny usznej to ważny pielęgnacyjny zabieg o charakterze profilaktycznym. Jest on również niezbędny przed planowanym zabiegiem usuwania korków woskowinowych przez lekarza.
Siedzenie przy otwartym oknie, nie noszenie czapek w chłodne jesienne i zimowych dni to tylko przykłady sytuacji, których powinno się unikać.