W czerwcu i lipcu 2009 roku Europ Assistance Group przeprowadziła badanie opinii publicznej na temat stanu służby zdrowia w sześciu krajach europejskich: Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polsce.
Ogłoszono wyniki europejskiego rankingu (Euro Health Consumer Index 2009), oceniającego jakoś służby zdrowia. Polska uplasowała się na 26 miejscu, wśród 33 krajów, biorących udział w rankingu. Pierwsze miejsce zdobyła Holandia, za nią w kolejności uplasowały się Dania, Islandia i Austria.
Policjanci ze Szczecinka zatrzymali 33-letnią kobietę, która podając się za pielęgniarkę, sprzedawała starszym ludziom fałszywe lekarstwa oraz urządzenia, których nie posiadała.
Czy lecząc się w prywatnym ośrodku można uznać po zakończeniu terapii, że jej koszt jest zbyt wysoki i skierować sprawę do prokuratury? Okazuje się, że można. Tak właśnie postąpiła rodzina pacjenta Prywatnej Indywidualnej Kliniki Medycyny Manualnej i Rehabilitacji Leczniczej w Krakowie.
Środowisko prywatnych przedsiębiorców służby zdrowia rzuciło rękawicę fiskusowi. Firmy mają dość mocne argumenty, tylko czy to wystarczy?
Podczas konferencji, która odbyła się w Warszawie 24 czerwca, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski przedstawił raport o swojej korespondencji i kontaktach z Ministrem Zdrowia w sprawie przestrzegania praw obywateli do ochrony zdrowia. Raport dotyczy okresu od 14 lutego 2006 do 30 kwietnia 2009.
Zbyt mało przybywa nowych lekarzy specjalistów, by można było zrezygnować z usług ludzi mających za sobą kilkadziesiąt lat praktyki...
Coraz poważniejszym problemem w szpitalach stają się drobne kradzieże. Z problemem tym szpitale sobie nie radzą, a złodzieje okradają zarówno pacjentów, jak i lekarzy - pisze Dziennik Łódzki.
Gospodarowanie pieniędzmi przeznaczonymi na wyżywienie pacjentów oraz czystość w szpitalach pozostawia wiele do życzenia - stwierdza w swoim raporcie pokontrolnym NIK. Pacjenci szpitali publicznych są źle odżywiani, a czystość sal szpitalnych jest w wielu przypadkach niezadowalająca.
W obchodzonym 10 kwietnia Dniu Służby Zdrowia serwis Konsylium24.pl opublikował wyniki sondażu, z którego wynika, że tylko 17% polskich lekarzy pracuje w wymiarze jednego etatu zgodnego z normami UE czyli 37 godzin i 55 minut.
W Polsce nikt dotychczas nie przeprowadził badań, które wskazywałyby jasno, jaki wpływ na wyniki leczenia ma obsada kadry pielęgniarskiej. W krajach Unii Europejskiej ustalane są normy obsad pielęgniarskich, gwarantujące opiekę adekwatną do stanu pacjenta i zapewniające mu bezpieczeństwo. W Polsce tego typu normy nie obowiązują, są braki w obsadzie pielęgniarskiej, skutkujące m.in. zdarzeniami niepożądanymi.
W opublikowanym w Brukseli rankingu dostępności służby zdrowia Polska zajmuje dopiero 25. miejsce. Gorzej niż u nas jest tylko w Portugalii, Bułgarii i Rumunii - informuje Dziennik.
Rusza program stworzony przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Federacji Organizacji Socjalnych FOSa „Pogodna i bezpieczna jesień życia na Warmii i Mazurach”. Przedsięwzięcie ma być odpowiedzią na potrzeby starzejącego się społeczeństwa, przeciwdziałać ubóstwu wśród ludzi starszych, podnosić jakość ich życia oraz stworzyć adekwatny system opieki geriatrycznej.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyjęło Krajowy Program "Zabezpieczenie Społeczne i Integracja Społeczna na lata 2008-2010". Dokument został przygotowany w związku z uczestnictwem Polski w otwartej metodzie koordynacji Unii Europejskiej w dziedzinie zabezpieczenia społecznego i integracji społecznej. Obok wielu przedsięwzięć, które planuje się podjąć we wspomnianej dziedzinie, istotnym punktem jest działanie na rzecz rozwój usług dla ludzi starszych.
Od pierwszego grudnia obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych, które m. in. zabrania lekarzom spotykać się z przedstawicielami firm farmaceutycznych w godzinach pracy. Wspomniane grupy postulują zniesienie tego krzywdzącego – ich zdaniem – przepisu.