Z najnowszych statystyk wynika, że co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. 21 lutego na całym świecie obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbywają się pod hasłem „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”.
Czy znasz pochodzenie słów takich jak: „bankiet”, „garderoba”, „sałatka” czy „por”? Czy wiesz, że polskie słowo „granica” zostało zaadaptowane w języku niemieckim, norweskim i duńskim? Sprawdź, co wiesz o pochodzeniu słów w języku polskim i jego wykorzystaniu w innych językach.
Tematem tegorocznych obchodów Dnia Języka Ojczystego jest: “Wysokiej jakości edukacja, język(i) nauczania a efekty edukacyjne” . Hasło to podkreśla znaczenie języka ojczystego dla jakości edukacji i różnorodności językowej.
21 lutego został ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Biblioteka Śląska zamierza uczcić ten dzień w nietypowy sposób, proponując swoim czytelnikom wspólną zabawę językową.
Polska została gospodarzem Mistrzostw Świata w Scrabble 2011 roku - najważniejszego na świecie turnieju tej popularnej gry planszowej. W dniach 12 - 16 października 2011 roku hotel Hilton w Warszawie stanie się areną zmagań 116 najlepszych graczy z pięciu kontynentów. Zwycięzca rozgrywek, prócz tytułu Mistrza Świata w Scrabble, otrzyma czek o wartości 20.000 dolarów.
Większość Polaków włącza do swojego codziennego języka wulgarne słowa. Sięganie po nie jest silnie uzależnione od płci badanych. W grupie osób, które nie przeklinają, ponad dwukrotnie więcej jest kobiet niż mężczyzn, podaje CBOS.