Lato to okres różnorodnych kulinarnych możliwości, z których grzechem byłoby nie skorzystać. Ale to także miesiące, kiedy nasz organizm zmaga się z wysokimi temperaturami, zmęczeniem i zwiększonym promieniowaniem słonecznym. Jak komponować letnie menu, by chronić zdrowie i urodę?
Najbliższe dni będą upalne i słoneczne, choć pojawią się także przelotne opady i burze. Temperatura przekroczy 30 stopni - informuje IMGW-PIB.
Znaleziono nowy - prosty i tani - sposób, aby szybko poprawić jakość wody pitnej. Według zespołu naukowców z Johns Hopkins School of Medicine pomocne jest światło słoneczne i niewielka ilość soku z limonki.
Osłabienie układu immunologicznego jest skutkiem zbyt małej ilości witaminy D krążącej w organizmie człowieka, co zwiększa zagrożenie nowotworami i osteoporozą. Brytyjski zespół naukowców opracował nowatorskie, super dokładne badanie krwi, za pomocą którego można ustalić, jak dużą rolę w niedoborze witaminy D odgrywa dieta danej osoby. Badanie zaprezentowano w dwóch artykułach opublikowanych w czasopiśmie Nutrition Journal.
Wielkimi krokami zbliżają się upalne dni. W tym okresie musimy w szczególny sposób dbać o oczy. Niezabezpieczanie ich przed szkodliwym promieniowaniem UV jest częstą przyczyną oparzenia spojówek, a nawet może prowadzić do rozwoju chorób oczu takich jak zaćma czy AMD.
Wybierając się na urlop liczymy na piękną słoneczną pogodę, warto jedna pamiętać, że nadmiar kąpieli słonecznych może pozostawić trwałe ślady na naszej skórze.
W połowie przypadków powstaje w obrębie skóry uprzednio niezmienionej, w połowie ze znamion, potocznie nazywanych pieprzykami. Szczególnie niebezpieczne są znamiona o nierównych brzegach, zabarwieniu i powierzchni. Pamiętajmy o rozsądku podczas letniego sezonu na opaloną karnację - mówi dermatolog-kosmetolog Małgorzata Setkowicz.
Słońce, liście i kwiaty na drzewach oraz śpiew ptaków - tak coraz częściej wita nas kolejny wiosenny dzień. W takiej sytuacji można odnieść wrażenie, że natura oczekuje od nas uśmiechu i wulkanu energii. Tymczasem wiele osób ma problemy z koncentracją, sennością i zniechęceniem, cierpiąc na tzw. syndrom zmęczenia wiosennego.
W Europie przemysł promujący opalanie może liczyć zyski w milionach euro. Solaria, mimo że wśród dermatologów nie cieszą się najlepszą renomą, nie narzekają na brak klientów. Co roku koncerny kosmetyczne wprowadzają na rynek nowe preparaty do opalania i jednocześnie coraz chętniej angażują się w akcje profilaktyki czerniaka. Nie wszędzie na świecie wygląda to tak samo – w Japonii jednymi z najpopularniejszych zabiegów są te wybielające skórę.
Lato w pełni – pora więc rozprawić się z mitami dotyczącymi opalania. Zastanawiasz się, czy na wakacje zrezygnować z peelingu oraz czy w Mrągowie i na Majorce słońce opala tak samo? Ten poradnik jest dla Ciebie. Wątpliwości wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.
Pierwsze dni lata to wspaniała okazja do odrobiny przyjemności, jaką niezaprzeczalnie jest kąpiel w promieniach słońca. Wiadomym jest, że promieniowanie słoneczne jest bogatym źródłem witaminy D, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Przebywanie na słońcu jest więc nie tylko możliwością doładowania „naszych akumulatorów", ale również ma korzystny wpływ dla kondycji całego organizmu. Wszystkie dobrodziejstwa związane z plażowaniem są już w zasięgu ręki - jednak, aby móc się nimi cieszyć w pełni, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować.
Słońce jest nam niezbędne - dzięki niemu organizm może syntetyzować potrzebną nam do życia witaminę D. Jest jednak i ciemna strona opalania - poparzenia, fotostarzenie się skóry, a nawet zmiany nowotworowe.
Zbliżają się wakacje i jak co roku rośnie liczba amatorów słonecznych kąpieli. Nie ma co się dziwić - otulone słońcem ciało pięknie się prezentuje, a ciepłe promienie wnoszą wiele radości i życiowej energii. Uważaj jednak, aby nie popaść w pułapkę. Opalanie się skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry i uszkodzeniem jej struktur, co w przyszłości daje o sobie znać w postaci zmarszczek czy przebarwień. Nadmierna ekspozycja na słońce może też doprowadzić do niebezpiecznych oparzeń.
Czego oczekujemy od lata? Błękitnego, bezchmurnego nieba, słonecznej pogody, wysokich temperatur. Jeśli upał dopadnie nas na wakacjach nad morzem lub jeziorem, jesteśmy szczęśliwi. Ale gdy w mieście, podczas codziennych zajęć, zaczynamy się pocić, ciężej oddychać - jest już gorzej. Intensywne promieniowanie słoneczne i zbyt wysoka temperatura potrafią w dużym stopniu zaburzyć pracę naszego organizmu. Aby uniknąć przykrych, a często nawet groźnych dla zdrowia problemów, warto wiedzieć, jak zachować się podczas upału.
Piękna opalenizna to powszechny „przedmiot pożądania". Brązowa skóra ładniej wygląda i sprawia, że zwiększa się nasza vis attractiva. Poza tym, kąpiele słoneczne stymulują produkcję endorfin - związków mających wpływ na poprawę nastroju. Równocześnie jednak naukowo potwierdzono związek między intensywną ekspozycją na słońce a starzeniem się skóry oraz ryzykiem zachorowania na nowotwory. Korzystając z dobrodziejstw słońca warto więc przestrzegać kilku zasad, by uniknąć niepożądanych konsekwencji.