Rzecznik Praw Obywatelskich wziął w obronę osoby dotknięte przewlekłym oraz ostrym bólem. Jak zauważa RPO w swoim wystapieniu do ministra zdrowia, obowiązkiem państwa jest zapewnienie pacjentowi dostępu do bezpiecznego i skutecznego leczenia bólu. Tymczasem ból nadal bywa traktowany jako nieodłączna część choroby i procesu leczenia. Prawo pacjenta do świadczeń służących łagodzeniu bólu zostało ograniczone wyłącznie do pacjentów w stanie terminalnym.
System opieki zdrowotnej i pomocy osobom starszym nadal jest niewydolny. Konieczne jest wprowadzenie zmian systemowych, które pozwolą na dostosowanie systemu opieki zdrowotnej do zmian demograficznych. Starzejący się obywatele, bez realnego dostępu do właściwej opieki zdrowotnej i pomocy narażeni są na utratę autonomii i godności. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o przekazanie informacji na temat działań i zamierzeń resortu zdrowia w tej kwestii.
Za jazdę środkami komunikacji miejskiej bez biletu można trafić do aresztu, w przypadku niezapłacenia wcześniej nałożonych kar pieniężnych. Kara aresztu może grozić również w przypadku innego rodzaju wyłudzeń, np. niezapłacenia rachunku za posiłek lub napój w restauracji bądź za przejazd taksówką. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie nieproporcjonalności kary za wykroczenie określone w art. 121 Kodeksu wykroczeń (szalbierstwo).
Zapisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3091 zł są niezgodne z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Przepisy te stracą moc 30 listopada 2016 r. O zbadanie kwestii kwoty wolnej od podatku zwróciła się do Trybunału poprzedni Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz.
Rozszerzenie zakresu przestepstw z nienawiści o czyny związane uprzedzeniami wobec niepełnosprawności, wieku, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej apeluje Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Obecnie penalizowaana jest jedynie przemoc i mowa nienawiści związana z narodowością, rasą, pochodzeniem etnicznym, wyznaniew albo bezwyznaniowością ofiary.
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do minister nauki i szkolnictwa wyższego Leny Kolarskiej-Bobińskiej o podjęcie stanowiska w sprawie opłat pobieranych przez uczelnie wyższe podczas rekrutacji na studia. Do RPO wpływały liczne skargi, że kwoty pobierane przez uczelnie w trakcie postępowania kwalifikacyjnego są za wysokie, biorąc pod uwagę sytuację materialną niektórych aplikujących, w szczególności w sytuacji złożenia aplikacji na kilka uczelni lub na kilka kierunków studiów.
Jedynie niewielka liczba rzeczywistych użytkowników odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych opłaca abonament RTV. Ten stan rzeczy, od wielu lat tolerowany przez władzę publiczną, jest niesprawiedliwy i narusza konstytucyjną zasadę powszechności ponoszenia ciężarów publicznych - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. Irena Lipowicz zwróciła się do minister kultury z prośbą o podjęcie prac nad zmianami.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego kwotę wolną od podatku w pierwszym progu podatkowym od osób fizycznych. Bankier.pl szacuje, że podniesienie tej kwoty do poziomu proponowanego przez RPO doprowadziłoby do zmniejszenia budżetowych wpływów z PIT o około 30%.
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w czwartek z ministrami: sprawiedliwości, administracji i cyfryzacji, kultury oraz Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Rozmowa dotyczyła umowy ACTA.
Wczoraj obchodziliśmy Europejski Dzień Solidarności Pokoleń. To inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promowanie społeczeństwa, w którym wszyscy jego członkowie - bez względu na wiek - czują się komfortowo, bezpiecznie, pewnie.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o udostępnienie dokumentów dotyczących wprowadzenia leku o nazwie interferon-alfa do terapii chorych na raka nerki, a także stanowiska krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej odnośnie ich leczenia. Rzecznika zaniepokoiły informacje o poważnych problemach chorych związanych z refundacją leczenia tego nowotworu przez NFZ.
W artykule opublikowanym w dzienniku „Fakt" Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski poparł akcję zaproponowaną przez dziennikarza Macieja Rybińskiego. Ma ona polegać na tym, by klienci aptek oddawali pewien procent swojego rachunku w aptece na potrzeby ludzi, których nie stać na zakup drogich leków.
W związku z dużą ilością pism od obywateli i organizacji zrzeszających działkowców, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do Ministra Infrastruktury Cezarego Grabarczyka o przedstawienie jego stanowiska w sprawie wypłaty odszkodowań działkowcom, których wywłaszczono z posiadanych działek w związku z budową dróg.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o udzielenie informacji na temat skali zjawiska samobójstw popełnianych przez pacjentów w polskich szpitalach oraz działań podejmowanych na rzecz zapewnienia hospitalizowanym chorym bezpieczeństwa i ochrony przed targnięciem się na własne życie. Prośba rzecznika jest bezpośrednio związana z powtarzającymi się w ostatnim czasie przypadkami samobójczych zgonów pacjentów przebywających w szpitalach.
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski w liście skierowanym do minister pracy Jolanty Fedak skrytykował obowiązującą od 1 stycznia tego roku nowelizację ustawy likwidującą dofinansowanie do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, które mają ustalone prawo do emerytury.
Picie kawy pomaga powstrzymać zaburzenia poznawcze przy migotaniu przedsionków