Rząd chce, by kościoły i związki wyznaniowe samodzielnie opłacały składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nowym sposobem dofinansowania będzie możliwość przeznaczenia 0,3 proc. podatku rocznego na cele misji Kościołów i związków wyznaniowych.
Część popularnych serwisów internetowych jutro na pewien czas zamknie swoje serwisy lub zasłoni je specjalnymi bannerami. Wszystko to w ramach protestu przeciwko planowanemu na czwartek podpisaniu przez rząd porozumienia ACTA dotyczącego zwalczania podrabianych towarów i piractwa.
Rząd przyjął projekt budżetu na 2012 r. Projekt budżetu przewiduje, że w przyszłym roku deficyt nie przekroczy 35 mld zł, a wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc. PKB. Deficyt sektora finansów publicznych wyniesie poniżej 3 proc.
Podczas konferencji prasowej, po spotkaniu z prezydentem RP, premier Donald Tusk przedstawił nazwiska nowych ministrów w swoim rządzie.
Szef rządu złożył na ręce marszałka seniora Sejmu VII kadencji Józefa Zycha dymisję Rady Ministrów. Jeszcze we wtorek o godz. o 15.00 prezydent przyjmie dymisję Rady Ministrów oraz desygnuje Prezesa Rady Ministrów.
Agencja informacyjna PRESS-SERVICE Monitoring Mediów przeprowadziła analizę dzienników ogólnopolskich („Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”) pod kątem wydźwięku materiałów dotyczących ministrów w obecnym rządzie. Badanie dotyczyło tekstów opublikowanych w dniach od 1 do 31 sierpnia 2011.
Pełnomocnik premiera do spraw Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu Bartosz Arłukowicz przedstawił cele swojego biura, wśród których wymienił działania skierowane do osób starszych, niepełnosprawnych oraz dzieci. Do priorytetów ministra należeć też będzie koordynacja działań administracji państwowej, rządowej i samorządowej, zajmującej się sprawami społecznymi.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy sił zbrojnych, duchowni, parlamentarzyści, urzędnicy państwowi oraz przedstawiciele organizacji samorządowych. Przypadającą w najbliższą niedzielę pierwszą rocznicę tego wydarzenia będą obchodzić zarówno rodziny, władze państwowe jak i wielu zwykłych Polaków.
Decyzja rządu o obniżeniu z 7,3% do 2,3% części składki emerytalnej odprowadzanej przez pracujących do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) spotyka się z raczej krytycznymi reakcjami społecznymi.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 25 sierpnia, premier Donald Tusk przedstawił założenia do nowelizacji ustawy o podatku dochodowym PIT. Poinformował, że rząd intensywnie pracuje nad zmianami w prawie, które ułatwią życie milionom płatnikom podatku PIT.
Z dniem 1 stycznia 1999 r. zaczął obowiązywać w Polsce nowy system emerytalny. Jakkolwiek przez wielu został z nieufnością, niektórzy przedstawiciele obecnego rządu przekonują, że nowy system jest komplementarny i stanowi konsensus wypracowany przez rożne środowiska.
Kolejne rządy obiecywały podjęcie działań aktywizujących zawodowo obywateli powyżej pięćdziesiątego roku życia, wspominał o tym nawet w swoim exposé oraz „orędziu” premier Donld Tusk. Stworzono specjalny program o roboczej nazwie „Pięćdziesiąt plus”, w ramach którego przewidziano realizację pomysłów na zmniejszenie bezrobocia wśród osób dojrzałych. Okazuje się jednak, że program to prawdopodobnie fiasko, pisze „Metro”.
Polacy są negatywnie nastawieni do planów komercjalizacji szpitali, ponad połowa respondentów sondażu CBOS sądzi, że przyniesie to profity prywatnym inwestorom i lekarzom, dla pacjentów zaś będzie krzywdzące.
Składki 14,5 milionów Polaków, które trafiły do Otwartych Funduszy Emerytalnych, drastycznie maleją, od stycznia bieżącego roku zmniejszyły się o 3,7 miliardy złotych.
Liczne postulaty chętnie wystosowalibyśmy do rządu, najpilniejsze jednak wydaje się nam przeorganizowanie służby zdrowia – aż 47% Polaków chce reformy w tym sektorze.