Dla naszej wagi istotne znaczenie ma nie tylko to, co jemy, ale i w jakich porach. Okazuje się, że posiłki spożywane w określonych godzinach mogą sprzyjać tyciu.
Oto świetna wymówka, by wyrwać się domu na weekend - kemping pomoże przywrócić odpowiedni rytm dobowy i osłabi problemy ze snem.
To, jak dobrze porozumiewasz się z partnerem, jest lepiej widoczne poprzez wzór snu niż analizę zodiakalnych cech (jeśli oczywiscie wierzysz w horoskopy...).
Napoje z kofeiną mogą sprawić, że czujemy się bardziej uważni i skupieni, jeśli jednak wypija się je wieczorem, mogą też opóźnić wewnętrzny zegar organizmu.
Śpisz mniej więcej tę samą liczbę godzin i nie zmieniasz stylu życia, a odczuwasz zmęczenie? Przyczyn tego może być kilka - od chorób poprzez złą dietę po czynniki zewnętrzne. Niektóre powody mogą być zaskakujące. Przejrzyj poniższą listę, a może odkryjesz tajemnicę ciągłego niewysypiania się.
W nocy z soboty na niedzielę miała miejsce wiosenna zmiana czasu., przesunęliśmy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3. Zostało nam więc „zabranych" sześćdziesiąt minut. Jaki ma to na nas wpływ?
Dobowy zegar biologiczny pomaga kontrolować funkcje organizmu odgrywając istotną rolę w trawieniu, odczuwaniu głodu, regulacji jakości snu i poziomie energii. Wraz z wiekiem rytm dobowy może ulegać zakłóceniom, co prowadzi m. in. do zaburzeń snu.
Oświetlenie elektryczne od dawna umożliwia nam całodobową pracę, odpoczynek i rozrywkę, ignorując naturalny ruch obrotowy Ziemi, który wyznacza dzień i noc. Kiedy w 1879 r. Thomas Edison przeprowadzał testy pierwszej żarówki, to prawdopodobnie nie przypuszczał, że jego wynalazek może pewnego dnia przyczynić się do globalnej epidemii otyłości.
Wybierając się samolotem w daleką podróż często zmieniamy strefy czasowe. W takiej sytuacji musimy przygotować się na to, że dopadnie nas tzw. syndrom nagłej zmiany strefy czasowej (jet lag). Organizmu nie da się oszukać, możemy jednak spróbować złagodzić niekorzystne dla niego objawy nagłego zaburzenia rytmu dnia i nocy. Centrum Lotnicze Sky4Fly prezentuje sprawdzone naturalne metody walki z syndromem nagłej zmiany strefy czasowej oraz podpowiada jak wykorzystać jet lag na własną korzyść.
Częstość występowania bezsenności zwiększa się z wiekiem, cierpi na nią 12-40% osób powyżej 65-go roku życia. Ludzie w podeszłym wieku uskarżają się najczęściej na zaburzenia utrzymania snu i zbyt wczesne budzenie się. Niektóre przypadki bezsenności wynikają jednak ze złej higieny snu i zbyt małej aktywności, te da się wyleczyć.