Aż 19 proc. osób w wieku produkcyjnym z Polski Zachodniej rozważa pracę w Niemczech – wynika z badania Advisory Group TEST HR. Gdyby potraktować te dane jako rzeczywiste intencje, to z zachodnich województw wyjechałoby 1,3 mln osób. Według badania największy odpływ po 1 maja może nastąpić w branży budowlanej, transportowej i motoryzacyjnej.
Rośnie liczba skarg kierowanych do organów Państwowej Inspekcji Pracy. W roku ubiegłym wpłynęło ich blisko 42,7 tys., o 22 proc. więcej niż w 2009 r. Więcej też zostało poruszonych w nich problemów – o 17 proc. Prawie dwie trzecie rozpatrywanych skarg było zasadne.
Z początkiem marca w największych internetowych serwisach rekrutacyjnych opublikowano ponad 16 tys. propozycji pracy w handlu. Oferty pracy czekają zarówno na osoby bez przygotowania zawodowego, jak i na te, które mają już duże doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klientów.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lutym 2011 roku 13,2 proc. i w porównaniu do stycznia 2011 roku wzrosła o 0,2 punktu procentowego - podał w komunikacie resort pracy. Tym samym wskaźnik ten osiągnął poziom z końca lutego 2010 roku.
Według wstępnych danych Ministerstwa Pracy, w styczniu 2011 roku stopa bezrobocia wyniosła 13,1 procent i w porównaniu do grudnia 2010 roku wzrosła o 0,8 punktu procentowego. Wzrost stopy bezrobocia odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy wzrost - o 1,3 punktu - miał miejsce w województwie lubuskim i warmińsko-mazurskim. Najmniej wzrosła stopa bezrobocia (o 0,7 punktu) w województwach małopolskim, mazowieckim, podkarpackim i wielkopolskim.
Listopad 2010 r. był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do poprzedniego miesiąca, jak i do analogicznego okresu 2009 roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu listopada 2010 r. stanowili 11,7% ludności aktywnej zawodowo, w październiku bieżącego roku było to 11,5% zaś w listopadzie 2009 r. – 11,4%.
Według wstępnych danych stopa bezrobocia wyniosła w listopadzie 11,8 proc. i w porównaniu do miesiąca poprzedniego wzrosła o 0,3 punktu procentowego - poinformowało Ministerstwo Pracy. W listopadzie bezrobocie wzrosło we wszystkich województwach, najbardziej w w województwie zachodniopomorskim.
Parę lat temu gospodarka była w rozkwicie, a zachodnie rynki pracy łatwo wchłaniały rzesze młodych Polaków, szukających tam „lepszego chleba". Wówczas rodzimi pracodawcy zaczęli coraz głośniej mówić o zaletach dojrzałych pracowników. Teraz, kiedy gospodarka jeszcze nie nabrała wystarczającego rozpędu, aby tworzyć liczne miejsca pracy, wydaje się, że pięćdziesięciolatkowie znowu są w odwrocie. Jak długo jeszcze starszy pracownik będzie miał słabszą pozycję w miejscu pracy? A może to sami pięćdziesięciolatkowie ustawiają się w kącie rynku pracy?
Czy osoby po 50. roku życia z góry skazane są na niepowodzenie zawodowe? Nic bardziej błędnego. Co zrobić, żeby osoby starsze nie czuły się niepotrzebne i wykluczone z rynku pracy? Trzeba dać im szansę podniesienia kompetencji zawodowych oraz zmotywować do aktywnej nauki.
W Polsce zatrudnionych jest tylko 32 proc. osób w wieku 55-64 lat. To jeden z najniższych wskaźników w krajach Unii Europejskiej. W Szwecji pracuje w tym wieku 70 proc. osób, w Wielkiej Brytanii 58 proc. Polacy odchodzą na emeryturę średnio już w wieku 58 lat, co oznacza, że przez jedną trzecią życia są bierni zawodowo.
Ponieważ osoby starsze stanowią znaczny procent populacji Stanów Zjednoczonych i odsetek ten rośnie z roku na rok, zarówno władze, jak i organizacje pozarządowe, zastanawiają się, jak promować aktywność zawodową wśród osób dojrzałych i starszych. Dwanaście lat temu po raz pierwszy zorganizowano konkurs America's Outstanding Oldest Worker (co można przetłumaczyć jako: Najlepszy Najstarszy Pracownik Ameryki). W tegorocznej edycji laureatką została Sally Gordon, 101-letnia pracownica Legislatury Nebraski.
100-latkowie, którzy umieją korzystać ze współczesnych technologii, mogą być częścią rewolucji na rynku pracy, bowiem coraz więcej pracowników odkłada emeryturę nawet o dekady, mówią eksperci.
Ponad połowa Polaków (51 proc.) jest niezadowolona z osiągniętego poziomu wykształcenia, ale aż 48 proc. ankietowanych jest gotowych podnosić swoje kwalifikacje - wynika z najnowszych badań CBOS.
Choć pracodawcy najczęściej deklarują, że w przypadku zatrudniania nowych pracowników nie kierują się ich wiekiem, osoby po pięćdziesiątym roku życia wciąż czują się dyskryminowane na rynku pracy.
Instytut Spraw Publicznych oraz Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów zapraszają na spotkanie otwierające cykl debat Solidarność Pokoleń, pt. „Strategiczne rozwiązania wobec zmiany demograficznej", które odbędzie się 30 września w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.